Německo-francouzský plán na záchranu Řecka

obrazek
18.6.2011 23:06
Spolková kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy se setkali 17. června v Berlíně na pracovním obědě, aby jednali o základních principech záchranného balíku pro Řecko. Evropská unie ani Mezinárodní měnový fond se nedokázaly shodnout, jak má další pomoc Řecku konkrétně vypadat.

Německo dlouho trvalo na tom, aby na celém procesu participovali také soukromí investoři. Účast soukromého sektoru na záchraně Řecka by měla fungovat na základě tzv. Vídeňské iniciativy. Podle kancléřky je tento přístup, založený na dohodě z roku 2009 o zvýšení úvěrování ve střední a východní Evropě, dobrým základem pro vyřešení situace v Řecku. Oba státníci oznámili, že konzultativní schůzky budou probíhat celý příští týden a bude se pracovat na technických detailech. Shodli se na tom, že po bezvýsledných diskusích, které trvají od začátku května, je potřeba finální řešení přijmout co nejdříve, a to na nadcházejícím summitu EU. Merkelová prohlásila: „Německo z eura v minulosti profitovalo, naše ekonomická síla souvisí se sílou eura, a proto uděláme všechno proto, abychom zachovali euro a jeho stabilitu a abychom překonali ty těžkosti, které máme. K tomu je rozhodnuto Německo, k tomu je rozhodnuta Francie, k tomu jsme rozhodnuti společně.“

Situace se dramatizuje i v samotném Řecku, kterému hrozí další ekonomický propad. Série tvrdých rozpočtových škrtů socialistické vlády, včetně zvýšení DPH, přinesla nulový efekt, protože podle očekávání klesla spotřeba obyvatelstva. Při středeční generální stávce v ulicích demonstrovaly statisíce Řeků. Premiér Jorgos Papandreu proto manévruje a snaží se rekonstruovat kabinet, který však v parlamentu nemusí získat důvěru, vzhledem ke křehké většině PASOK. Do čela resortu financí dosadil dosavadního ministra obrany, zodpovědného za zadlužení Atén při přípravě olympijských her před sedmi lety. Opoziční pravicová Nová demokracie odmítla nabídku účasti na vládě národní jednoty a požaduje předčasné volby s programem ještě razantnějších úspor. Příklad Řecka názorně ukazuje, že „léčebná kúra škrtů“ neřeší nic a jen vede k podvázání ekonomického růstu.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

     plán ???

Není to vina autora článku.  Pamatuji doby plné všelikého plánování, proto jsem v tom článku hledal nějakou analýzu dosavadního stavu, varianty možného vývoje, předpokládaný výsledek jednotlivých rozhodnutí, atd. atd. To bych snad nazval plánem opatření co s tím nešťastným Řeckem dělat.

Není to vina autora článku. Protože paní Merkelová nemá ekonomickou výbavu, tak bych jí řekl, že neustále sypat peníze do Řecké černé díry se dá srovnat s touto doufám pochopitelnější situací: Jdete prát prádlo v pračce. Spustíte program, začne se vám ohřívat voda a začíná máchání.

Avšak ejhle - chybička se vloudila. Výtokový ventil je od počátku otevřen. Takže nezbývá než do té pračky neustále lít vodu, ohřívat ji a doplňovat prášek. Co prášek - přímo nepředstavielné  PRACHY ........ A to pořád dokola. Prádlo je  jaksi vymárané, nikoliv však vyprané. To je Řecko, paní Merkelová.

Pračku je třeba svěřit do generální opravy specialistům. Ti pračku odvezou a domácí zatím budou prát ve valše, nadávat na ty ostatní a pak začnou vzpomínat, kde udělali chybu.  Bude to bolestivé, ne málo domorodců se rozprchne po evropských příbuzných a tam zjistí, že jinde se musí makat podstatně více než u nich doma. To je první krok v oné sebereflexi.

Die Armut ist keine Schande, die Wohlfeil ist nicht billig