Neutracujme Nikose …

přemek votava
22.11.2015 10:14
Pokus vyloučit ruské atlety ze světových soutěží je dalším pokusem o eskalaci protiruského tažení. Záminka se hledala, hledala, až se našla… jisté je, že po prokázání viny, je viníky třeba potrestat. Potrestat však i samotné sportovce, tedy i ty nedopující, poctivé a čestné?

Dnes ta zmiňovaná lehká atletika není v dopingových aférách přece osamocena. Každoročně se dovídáme, kdo všechno z atletů dopoval, komu byly odebrány medaile, či pozastavena činnost. Tedy nic nového. Je přeci známo, že mnozí američtí sprinteři si museli na pár roků od sportu odpočinout. Ta atletika ale v tom není sama.

Atletika, ale i další sporty, jsou hnány nejen za vítězstvím, ale i za ziskem. Miliardové finanční částky stojí za jejich „úspěchy" a medailemi. Billboardy na ulicích všech zemí zdobí jejich slavné tváře. Dovídáme se, jaké prádlo nosí, jakou minerálku pijí, ale i koho máme volit... Politici si je vydržují.

Státní rozpočty místo podpory „sportu pro všechny" vynakládají peníze daňových poplatníků na V.I.P hvězdy, které propagují také zájmy soukromých společností. A ty zase sponzorují příslušné sportovní akce. Tedy velký kolotoč, ve kterém se točí obrovské peníze. A od toho je jen kousek k dopingu. Tedy k podvodu…

Ale přiznejme si, že na podvody jsme si již zvykli, pohybujeme se v nich už dlouhá léta. Nedávná aféra známé světové automobilové jedničky kolem emisí je pomalu časem zametána pod koberec. Byla potrestána ta slavná automobilka? Nebyla vyloučena ze žádného veletrhu ani z prestižních automobilových závodů. Vyměnil se jen ředitel, přišel nový, úplně čistý… ta značka se vesele prodává dál.

Obdobně, jako v té automobilce se za neúčinného přihlížení státu falšují potraviny, místo kvalitní suroviny se tam nacpe něco podřadného, zákazník to nepozná. Vždyť cena je tak lákavá a výrobek je propagován v médiích. Zákazník je sice oklamán, ale potěšen. Však i ta „neomylná“ média nám servírují svoji pravdu, ale i politici nám něco zalžou… tedy oklamou.

Není proto divu, že se klame i ve sportu. Také ona obdivovaná německá důslednost měla nedávno, vedle té slavné automobilky i pořádnou ostudu ve fotbale. Tedy úplatky z černého fondu za konání šampionátu. Po zjištění se poroučel šéf německého fotbalového svazu. Ostuda, ale rychle schovaná, někde na poslední stránku novin. Žádný strach, Německo jistě nebude vyloučeno z fotbalového šampionátu ve Francii. Německo přeci vládne Evropě.

Proto ani ten dělník v automobilce či prodavačka v nadnárodním řetězci, tak jako sportovec, nesmí nést vinu za jiné, tedy za ty co rozhodují o podvodu.

Věřím, že také náš poslední vítěz Velké pardubické, kůň Nikos, nebude utracen za objevený doping. Ani ten Nikos za to nemůže.

Věřím ale stále ve zdravý rozum. Ruští sportovci na OH do Brazílie pojedou! Budou slavit svá vítězství, tak jako každý čestný sportovec. Snad nebudou vyloučeni ani němečtí fotbalisté z ME ve Francii. Měřme všem stejně!


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.