O politice a jejím odtržením od reality

obrazek
15.4.2012 12:35
Před nějakou dobou mne oslovil jeden můj známý a představil mi svůj názor na některé u nás schválené zákony se slovy, že "v desetimilionovém národě se vždycky najde nějaký magor a když se na jednom místě najednou sejde magorů více jak sto, je z toho mizerný zákon". Nechci s ním polemizovat, kdo je a kdo není magor, ale když s jeho názorem porovnám několik našich schválených zákonů, vůbec se mu nedivím. Uvedu několik perel z našich poslaneckých lavic.

1. Držení drog větší než malé množství. Pokud by byly zveřejněny názory policistů, kteří by dle takto schváleného zákona měli řešit drogovou problematiku, tak by náš stát zůstal bez útvaru pro boj s drogami.

2. Ochrana rodných čísel podnikatelů. Koupíte je za 20 korun. Stačí, když si koupíte zboží za dvacetikorunu a máte rodné číslo podnikatele černé na bílém na jeho účtence. Pokud máte přístup k internetu, máte to zadarmo, stačí najet do ARESu a v rodných číslech podnikatelů si můžete vesele listovat. Tak stát chrání přísně chráněné údaje velké skupiny našich obyvatel.

3. Novela zákona o nemocenském pojištění. Firmy nejprve musí vyhotovit podklady, aby mohly vyplatit nemocenskou za první tři týdny, ty pak předloží České správě sociálního pojištění a ta teprve na základě podkladů od zaměstnavatele nemocenskou vyplatí, pokud nemocenská nadále trvá. Nemocný, často i například se zlámanou nohou, je zbytečně posílán po třech týdnech ke svému praktickému lékaři, aby mu vystavil potvrzení, že je déle než 21 dní nemocen. Toto potvrzení pak musí zaměstnavatel opět doručit ČSSZ a na konci měsíce znova. Komická je situace, kdy nemocný má např. exekuci na plat, kterou mu jeho zaměstnavatel dosud srážel. ČSSZ, aby mohla nemocnému tyto srážky provádět, si musí nejprve od příslušného exekutora, či soudu vyžádat podklady. Úřady jsou opět zbytečně přetěžovány, často své rozhodnutí zašlou dávno poté, kdy nemocný už opět pracuje a exekuci opět sráží zaměstnavatel z jeho platu. Osobně znám několik případů, kdy je exekuce srážena i několik měsíců po zaplacení, protože exekutoři to včas zaměstnavateli neoznámí se slovy: máme toho moc, nestiháme to.

4. Novela zákona o DPH o přenesení daňové povinnosti platná od letošního roku. Předpisy a vyhlášky, na které se tato novela odvolává, mají často ne dvojí ale několikerý výklad jako např. interiérové práce, kde je doplněk např. zasklívání oken. Co tedy podnikatel do interiérových prací má jednoznačně zařadit, ví snad jen pánbůh. Kuriózní je i situace, že přiznání k DPH se dále může předkládat finančním úřadům v písemné formě, nebo pokud podnikatel vlastní elektronický podpis, také elektronicky, ale příloha s přenesenou daňovou povinností se musí předkládat pouze v elektronické formě. Tedy i v případě, když daňové přiznání podnikatel podává písemně! Pro nezasvěcené - elektronický podpis stojí 800 korun a platí na jeden rok, takže když máte v přenesené daňové povinnosti např. jednu fakturu ročně s částkou 5OO korun, tak přemýšlíte, zda odvedenou práci raději neuděláte zadarmo.

5. Zákon o ochraně osobních dat. Pokud chce například obecní kronikář zařadit do kroniky obce foto vítězného obecního fotbalového družstva, musí mít písemný souhlas všech hráčů na fotografii, aby jednou náhodou někdo neuplatňoval porušení svých práv.

6. Uvedu poslední perlu, ne proto, že o žádném jiném schváleném nesmyslu nevím, ale proto, že tato perla je čerstvá. Je to novela zákona o zdravotním pojištění. Aby dětský lékař mohl naočkovat dítě, musí mít písemný souhlas obou rodičů, i když třeba spolu dávno nežijí. Že např. jeden z rodičů se už často i několik let o dítě vůbec nezajímá, to samozřejmě poslancům nedošlo. To zas bude soudních sporů, ale ne proto, že by bylo ohroženo zdraví dítěte, jak by se mohlo zdát, ale proto, aby někdo dostal tučné odškodnění. Lékaři i nemocnice se budou bránit, stát nebude chtít na sebe vzít zodpovědnost, i když takto svým rozhodnutím nesmyslně rozhodl. Někdo to přece ale musí zaplatit.

Proto konečně i já chápu, proč musíme mít větší daně, větší odvody na zdravotní pojištění. Je to přece proto, aby někdo ty schválené nesmysly našich poslanců zaplatil. Konečně jsem také pochopil, k čemu je vůbec daňový poplatník politikům.

Na závěr jsem si vzpomněl na jednu anekdotu, která u nás kolovala za totality, když se také zvyšovaly ceny, ale ne tak drasticky jako dnes: Přišel jednou předseda vlády do místnosti, kde bylo rozvěšeno různé oblečení, na kterém byly cenovky. Díval se na ně a kroutil hlavou se slovy: já nevím, proč si lidé u nás neustále stěžují na vysoké ceny. Obsluha v obchodě mu odpoví: Pane, vy ale nejste v obchodě, tady je čistírna. Asi taky byl tehdejší předseda vlády odtržen od reality. Ti dnešní politici jsou nejen odtržení od reality. Svými některými výtvory ale vůbec nechrání a neobhajují obyčejné lidí, naopak jim často škodí a ztrpčují život.

ondrej-masek
Administrativní pracovník zajímající se o politiku a její dopady na obyvatelstvo České republiky, ať už dobré či špatné, které kvůli současné vládní koalici převažují. Čekám na možnost volby strany, která nebude jen mluvit či chtít do toho mluvit, ale bude opravdu pracovat pro lidi.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

ondrej-masek

Pane Marku, děkuji za rady, vidím, že na rozdíl ode mne se s problematikou přenesení daňové povinnosti  potýkáte už  druhým rokem, takže máte bohužel daleko více negativních zkušeností. Já jsem v bodě č. 4 mého článku měl na mysli novelu, která se týká stavební činností, což se ale bohužel týká od nového roku tisíců  podnikatelů.Můj odhad je, že řada o tom vůbec ještě ani neví. Stát umí zkomplikovat i věci zcela jednoduché. Např. místo rozlišení malých oprav  a činností tam dá skoro vše od stavby sídlišť, výrobních hal až pro údržbu a opravy, což je  ale zcela zmatečné. Třeba jeden můj kolega při revizi elektrozařízení, když tam vymění součástku za 3O korun, musí to dát do přenesení daňové povinnosti, když tam součástku nedá, tak to do daňové povinnosti nepatří. Kdo hledá logiku v naší legislativě, ten ji hledá marně. Pokud děláte  například něco pro obecní samosprávu, tak si prý máme u ní ověřit, zda budova slouží výhradně jen pro ně, či zda například jednu místnost nepronajímá komerčně, to pak třeba oprava za 3OO korun do přenesení nepatří.Proto se vůbec nedivím, že se Váš bratr na nějaké činnosti raději vykašlal, udělal dobře. Ještě by se měl na podnikání vykašlat úplně, zůstat na krku státu a pak kritizovat OSVČ, že platí malé daně, jak je to dnes velice IN.Ale pevně věřím, že on takový naštěstí není.  

martinmarek

Já věřím, že tato otázka je sporná a dokonce si myslím, že může postupovat každý úřad jinak. Já jsem opřel svůj výklad o toto ( dole poslední bod ):

http://www.ucetni-portal.cz/pokyn-gfr-d-4-kterym-se-stanovuje-format-a-struktura-vypisu-z-evidence-pro-danove-ucely-podle-dle-92a-odst-6-zakona-c-235-2004-sb-o-dph-4-x.html

Odkazuji na stránku mimo ministerstvo, protože ministerstvo sice odkaz na svůj  zdroj svého výkladu má, ale při kliknutí vždy spojení spadne. Což jen potvrzuje zmatečnost. Dále se opírám svým výkladem o stejný postup u souhrnného hlášení DPH, kde se dá postupovat stejným způsobem.

Mě se to začalo týkat v rámci enviromentálního přístupu zpracování odpadu. Kovové odpady s odkazem na dodatek pět svého výčtu ve formě ručního přebrání a odlití do ingotů spadají pod tento zákon už rok. Takže slévárny, které nerecyklují starý materiál, ale nakupují ingotovaný recyklát  pod tento zákon spadají už rok ( úsměvné je, že i u toho není jednotný výklad ).

A bratr jako stolař dělá dřevěné díly do vlaků, koňské překážky a bežnou stolařinu. A v této oblasti je takový zmatek, že se rozhodl na stolřskou práci pro firmy vykašlat. Obavy z možných sankcí díky zmatečnosti papalášů jednoznačně omezují rozvoj. O tom žádná.

ondrej-masek

Pane Marek, já to štěstí neměl, konzultoval jsem to na svém finančním úřadu, bylo mi řečeno, že bez elektronického podpisu mi přiznání neuznají. Mimochodem jsem si ověřoval, jak probíhala školení pro  novelu DPH ve stavebnictví. V loňském roce nebylo  nikde, většinou proběhla letos v únoru, březnu ale i v dubnu, přičemž novela je platná od 1.ledna. Školení neproběhla dříve pro to, že nebyly včas vydány metodické pokyny.

martinmarek

A ještě dodám ... pokud nemáte nový počítač nejlépe s Windows7 a nemáte korektně nahradé programy k zobrazení a zpracování dat k tomu potřebných, je lepší si najít účetní, která to má, anebo zrušit plátcovství DPH. Systém se postupně několikrát korigoval a vyžadoval pro laika sofistikované novelizace.

např. daně FO mi přijde jednodušší vyplnit ručně, než tímto systémem. Ale to může být u každého jinak. Vážně si ale myslím, že mnohý starší zedník skončí už při zavedení datové schránky a dále se nedostane :)

martinmarek

Jen technická:

Novela zákona o DPH o přenesení daňové povinnosti

Ta je platná od 4. mesíce loňského roku. Jen její účinek se postupně rozšiřoval na další obory. Já jsem byl první poplatník , který v pololetním přiznání loňského roku  na příslušném berním úřadě začal řešit tuhle otázku.  Celý berní úřad jsem ten systém musel naučit, výklad se rozcházel a to  ještě do desátého měsíce loňského roku. Poplatník učil berní úřad, to je co? :))

Systém umožňuje obejití elektronického podpisu a to využitím datové schránky, která je zdarma. Opírám se o jeden z výkladů generálního finančního ředitelství.

1. Vytvořte daňové přiznání tady:

http://adisspr.mfcr.cz/adistc/adis/idpr_pub/dpr/uvod.faces

2. Uložte jako datovou zprávu a pošlete prostřednictvím toho:

https://www.mojedatovaschranka.cz/as/login?uri=https%3a%2f%2fwww.mojedatovaschranka.cz%2fportal%2fISDS%2f&status=NCOO

Metoda není zcela čistá, protože jiné výklady ji zatracují. Já to tak ale dělám po dohodě z berňákem už rok. Důležité a rozhodující není jak to podáte,ale  jak to zapíše daňová úřednice. takže pokud by šlo o vadné podání, musela by své zápisy antidatovat. Celé je to komické ...