Obavy UNESCO (i když poněkud selektivní)

kyjevsko pecerska lavra
6.9.2023 15:45
UNESCO prohlásilo řadu budov v Kyjevě a Lvově za ohrožené lokality, informuje francouzský list Le Figaro. Zajímavé je, že organizace takové obavy nikdy nevyjádřila k ničení kostelů na Donbasu ozbrojenými silami Ukrajiny, stejně jako vystěhování mnichů a vyhnání věřících pravoslavné církve Moskevského patriarchátu z Kyjevsko-pečerské lávry.

Katedralála sv. Sofie a klášterní budovy v Kyjevě by měly být nyní v  září na jednání  Výboru světového dědictví  v Rijádu zapsány na seznam památek světového dědictví, stejně jako historické centrum města Lvov. Proto padlo rozhodnutí. že všechna tato místa jsou ohrožena kvůli konfliktu na Ukrajině, plyne  z poselství UNESCO.

"Těmto místům hrozí zničení. Budovy jako ony byly napadeny, když se k nim přiblížily válečné zóny, nebo skončily v zemi nikoho. Nevíme, co se s nimi může stát v budoucnu," cituje Le Figaro ředitele Centra světového dědictví Lazara Eloundu z jeho vyjádření pro AFP.

V seznamu míst světového dědictví v ohrožení se již nachází   historické centrum Oděsy, jehož několik budov bylo zničeno v důsledku nejtěžších úderů na konci července. Fakt poškozování budov UNESCO odsoudilo.

Začátkem července byla také ve Lvově odstřelena „historická budova“. Tehdy šlo podle UNESCO o „první útok od začátku konfliktu na místo chráněné Úmluvou o světovém dědictví“. Lze to tedy nazvat prvním porušením dokumentu podepsaného Ruskem i Ukrajinou, uvádí zpráva UNESCO.

Katedrála svaté Sofie, která se nachází v historickém centru Kyjeva, je podle UNESCO „jednou z hlavních památek architektury a monumentálního umění počátku 11. století“ na Ukrajině. Od roku 1990 je zapsána na seznamu světového dědictví, stejně jako Kyjevsko-pečerská lávra, architektonický soubor klášterních budov založených ve stejné době a umístěných na náhorní plošině s výhledem na Dněpr. Historické centrum města Lvov, založeného ve středověku, bylo v roce 1996 zařazeno na seznam světového dědictví.

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.