Odvážní lidé a ti druzí

obrazek
23.3.2013 09:14
V roce 1973, v době normalizace - odporného období lámání charakterů našich lidí, kteří byli komunisty pod hrozbou ztráty svého kvalifikovaného zaměstnání nuceni prohlašovat, že černá je bílá a bílá je černá, a že okupace je bratrská pomoc - v době, kdy se zde nedalo ani žít, ani odsud přes ostnaté dráty utéct, jsem s manželem ve svých dvaceti čtyřech letech začala chodit do evangelického kostela. Za toto období jsem Českobratrské církvi evangelické nesmírně vděčná, neboť jsem zde měla možnost poznat množství obdivuhodných, chytrých a statečných lidí, které bych v ustrašeném davu venku za zdmi kostela nikdy nepotkala.

Dnes vzpomínám na jejich osudy s úctou a s vděčností. V této době se již zde sice nezavíralo a nepopravovalo pro odlišný politický názor než byl ten komunistický, ale komunisté se těmto rodinám mstili tím nejubožejším způsobem – vzali si jako rukojmí jejich děti. 

Vzpomínám na příběh dcery faráře v Teplicích, která končila základní školu jako premiantka třídy se samýma jedničkama, ale bohužel nesměla vystudovat ani střední školu. Vidím její matku, která čtrnáctiletému děvčeti říká: „To nevadí, viď Evičko, vyučíš se prodavačkou v drogerii, a alespoň nám seženeš škrobenku do automatické pračky“. (V té době nedostatkové zboží). Co říci jiného tomu dítěti? Narodila jsi se ve špatné době a rodině, vládnou nám grázlové?!

Vzpomínám na našeho faráře, který měl odvahu podepsat Chartu 77. Rodina měla čtyři děti, a protože nevěděli, co s nimi po podpisu bude (nic dobrého neočekávali), nechtěl, aby Chartu 77 podepsala i jeho žena. Ta však na tom trvala a druhý den odvezl do Prahy i její podpis.

Vzpomínám na RNDr. T. R. pracujícího na Akademii věd. Jeho otec, evangelický farář, podepsal Chartu 77 a připojil v jeho nepřítomnosti i podpis svého syna. Od příštího měsíce už nastoupil dr. T. R. jako topič do kotelny, kde skončil až v roce 1989. Když jsem se ho ptala, zda se na svého otce nezlobí, odpověděl: „Proč? Kdybych byl doma, tak bych to samozřejmě podepsal sám.“

Vzpomínám na příběh evangelíka J. P., jehož otec, aby jeho tři nadaní synové mohli vystudovat, vstoupil bez vědomí rodiny do KSČ. J. P. si později dovolil na oznámení o své promoci dát citát z Bible: „Počátek moudrosti je bázeň před Hospodinem“. Zlí, mstiví a primitivní komunisté nechali celou rodinu usednout do auly k promoci a těsně před jejím zahájením je všechny vyvedli ven s tím, že bohužel syn promován nebude. Stalo se tak až po letech, v roce 1989. Do té doby, ač jaderný fyzik, zastával dělnické profese.

Toto byli lidé, jejichž postoje, zásadovost a úcta k pravdě dávali naději, že se v té komunistické lži dá nějak přežít. Lidé, kterým jsem vděčná za to, že mi byli vzorem. Byli to lidé, jak zpíval Svatopluk Karásek v jedné písni, kteří dovedli a měli odvahu říci ďáblu NE. Protože ďábel v překladu neznamená rohatá nestvůra, ale LHÁŘ, odpůrce PRAVDY. Byli to odvážní lidé z mého okolí, o kterých mohu mluvit, a na které s úctou vzpomínám. To neznamená, že takoví nebyli i jinde, mimo církev.

S nechutí si vybavuji nedávnou zuřivou diskuzi se dvěma, nejspíš bývalými, komunisty. Jistě ne náhodou naší současnou nejhorší vládu v historii vede bývalý funkcionář Socialistického svazu mládeže. 

Je jiná doba, lidé mají jiné starosti, ale na svou historii by neměli rezignovat a nechávat plivat na lidi, kteří měli v minulosti odvahu se vzepřít totalitní komunistické moci. Bylo jich totiž žalostně málo...


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

libuse-zavoralova

Děkuji, pane Moskalík.

heriot

Paní Zavoralová k tomu způsobu komunikace - máte jistě na mysli svůj vlastní příspěvek 25.3. v 23,04 hodin. Vyslovují plný souhlas s tím, že tento způsob je absolutně pod úroveň.....

libuse-zavoralova

A ještě na konec: omlouvám se našemu příteli Ing. J.B. za to, že jsem na něj ve své vzpomínce zcela zapoměla. Jakožto zřejmě jedniní v obci, spolu se svou ženou JUDr. R.B., odmítli chodit  k volbám ( jejichž výsledek byl předem znám: 99,9% pro KSČ) neměl v komunistickém režimu Ing. J.B. nárok, jako strojní inženýr, na jiné zaměstnání, než dělat nočního hlídače v místním kravíně. (Jeho žena byla v té době na mateřské).

libuse-zavoralova

Myslím, že tento způsob vaší komunikace se již dostává poněkud pod úroveň dobrého vkusu a není potřeba v něm pokračovat.

libuse-zavoralova

Za oslovení "idiot" se omlouvám, ale to víte, úplně jsem se lekla! Píšete jak Rudé právo v roce 1977!

libuse-zavoralova

Jste idiot, že neumíte číst? Abeceda se učí v první třídě. Je snad jasné z textu, že ten člověk do roku 1989 nedostal osvědčení o tom, že ukončil studia jaderné fyziky. Nesehnal jako nepohodlný komunistickému režimu jinou práci, než jako dělník.

heriot

No vidíte paní Zavoralová, hned je ta historka v úplně jiném světle. Ač nepřítel režimu dotyčný dostudoval se všemi výhodami a pouze mu by pokažen závěrečný akt. Docela to  symbolizuje tu skutečnou  "silu" utisku v té době...Režim občas dělal  bubu na takové ty salonní odpůrce co se váleli po kavárnách, pěstoval si partu dobře placených disidentů, kteří ač "chudí a persekuovaní" si stavěli svoje letní sídla  a scházeli se po pražských luxusně vybavených  bytech k svému tlachání a popíjení drahého chlastu.

Zatímco jiní chodili do práce, zakládali rodiny, starali se o děti i o rodiče, budovali tuto zem a vytvořili vše to z čeho tento režim už 23 let žije, protože tento režim nevytvořil nic...

Že můžete otevřeně psát o době komunistů a nebát se o své děti je hezké, k tomu máte dveře dokořán a čím budete hůř psát, tím více budete chválena a dokud takto budete psát, o děti se jistě bát nebudete muset.

Ovšem co je minulost, žijeme přítomnost, o té je třeba psát a až se rozepíšete o zločinech dnešní doby, tak se s tím nikam nedostanete a pokud ano, v nejlepším případě přijdete o práci, za chvíli o byt, o rodinu a bude konec psaní...

libuse-zavoralova

Kdybych chtěla toho člověka vystavit útokům různých hulvátů a obhájců minulého režimu, napsala bych celé jeho jméno, ale k tomu nemám jeho souhlas. Samozřejmě, že to nebyl pouze ten citát z Bible, ale celkový negativní postoj k režimu, přátelství s disidenty, kterým se netajil. Víte, za těch mých čtyřicet let prožitých za komunismu, kdy člověk musel neustále poslouchat ty jejich lži a kecy, nechat se dirigovat různými absolventy zvláštních škol ( stačilo, když měli na klopě rudou placku) jsem alergická na každého zastánce tohoto systému. Netvrdím, že neměl i své klady pro mnoho lidí.  Záleží na tom, čemu člověk dával přednost. Chápu také, že připomínat podobné příběhy v době, kdy komunistům stoupají prefernce, mohou někteří z nich nést nelibě. Každopádně jsem ráda, že jsem se dožila doby, kdy toto všechno můžu napsat a nemít strach, že to odskáčou mé děti.

heriot

Víte paní Zavoralová, děly se jistě věci různé, i odosouzení hodné, jako v každém režimu,  nicméně např.  báchorka o tom, že někdo nemohl odpromovat ač řádně ukončil studium jen proto, že na promoční oznámení dal citát z bible, to jste si buď vymyslela nebo opsala z propagační brožurky Člověka v tísni.

A ty milony ustrašených lidí, no kdybyste napsala, naštvaných prosím, důvodů bylo jistě dost, ale jinak opět blábol, který asi ani nemělo cenu komentovat. Nedivte se té odezvě.

libuse-zavoralova

Je mi opravdu líto, že vám připadá příběh čtyř rodin z doby komunistické totality příliš antikomunistický, ale bohužel, jinak se neodehrál.

heriot

Nenechte zlost cloumat Vaším majestátem paní Zavoralová. Jen proto, že si někdo dovolil nesouhlasit  s tím co jste napsala, máte zažívací potíže? To by bylo skutečně s Vaším zdravím na pováženou. Možná je lepší se zamyslet nad  odpověďmi a zkusit něco jiného argumentačně lepšího  než ten vzteklý, zastydlý antikomunismus.

Ten je poněkud démodé a směšný, s tím jste se o pár let opozdila.

schlimbach

Jak jinak, že paní Zavoralová. Sbohem.

libuse-zavoralova

Na takové nevkusné tirády škoda slov.

schlimbach

Bože, vždyť to nečtěte, já Vás k tomu nenutím. Jistě jsou zde lepší ekonomové než jsem já - konec konců v jejich režii žijeme reálně své životy dnes. Co chcete, osobo nešťastná? Porovnávat, který režim zlikvidoval více lidí - ten minulý nebo ten dnešní? Je skutečně tak těžké pochopit, že když vy ukážete jednu stranu mince a já tu druhou, že z toho vzejde celkový obraz? Je skutečně tak těžké pochopit, že já vůbec nevylučuji, že minulý režim ublížil mnoha lidem? Toto dělá ale i ten dnešní. Chápete vůbec, že mi jde právě o to, aby se tak nedělo? Rozhodně nevnucuji nikomu své názory. Minulý režim nebyl černo bílý a ten dnešní také není černo bílý. Což znamená, že jak v minulém tak i v dnešním je celá řada pozitivních prvků. Vy to nepřipouštíte. O.K. skutečně se není o čem bavit.

O vaši víru se vůbec neotírám a ani bych si to nikdy nedovolil, porotože respektuji, že je to ryze intimní věc každého člověka. Tím více mne mrazí, když si uvedu do souvislosti Vaši nenávist s vaší vírou.

Dnes jakoby v přímém přenosu se ukazuje, kam to vede, když se bohulibé a čisté ideje "zprasí" pod vlivem všehoschopných gaunerů, kteří mají na své straně sdělovací prostředky a mohou manipulovat občany společnosti. Minulý režim na to dojel a ted stávající na to dojede též. Co konkrétně děláte Vy proti tomu, aby dnečšní režim likvidoval své občany, aby je zaháněl do neřešitelných situací, vydával je v šanc různým mafiím a je jedno zda exekutorským nebo jiným? Co Vy děláte proti tomu, aby nedocházelo k zotročování občanů? Co děláte proto, aby tento národ nejen přežil, ale aby se mohl i morálně a kulturně povznést?

Nemusíte odpovídat, z toho co jste napsala si dovedu udělat celkem živý obrázek -(

libuse-zavoralova

Váš jistě geniální návrh Soběstačného systému.... studovat nebudu, protože si myslím, že jsou zde lepší ekonomové než vy. A nevím, proč bych měla být schovívavá vůči obhájcům politického systému, který zničil tolika lidem život, když jeho armáda většinou vychytralých členů KSČ, Lidových milicí, Pomocníků Veřejné bezpečnosti a už ani nevím, jak se všechny ty bezpečnostní složky KSČ pro její udržení u moci jmenovaly, fízlovala miliony svých spoluobčanů. A běda, když se někdo odlišil a vystrčil nos z řady ! A co se týká mé víry? Právě pro tu to tady píšu. Možná si  pletete pod vlivem staré komunistické propagandy věřící ženu se "svíčkovou bábou". Ale tak to opravdu není.

schlimbach

No, paní Zavoralová nezbývá než vyslovit hluboké politování nad Vaší neschopností pochopit sdělení, které se snažilo k Vám v diskusi proniknout. Bohužel, vybrala jste si z toho pouze to, co je Vám vlastní, žít s tím musíte sama, stejně, jako se s tím nakonec budete muset sama vyrovnat. Celkem mě udivuje, kde se v člověku, který se modlí, bere tolik pohrdání desaterem, kde se v něm bere tolik nenávisti.

Jen pro upřesnění Vážená paní, nikdy mě nenechalo chladným to, když bylo někomu ubližováno a je jedno, jestli to bylo dříve nebo dnes. I ve své činnosti a konkrétním návrhu Soběstačného ekonomického systému navrhuji cestu, jak dosáhnout toho, aby k něčemu takovému nedocházelo a již nikdy nedošlo. Bohužel Vaše nenávist a zapšklost je taková, že Vám nedovolí toto pochopit, bohužel.

Plivejte své jedovaté sliny pokud chcete - je to ale problém jenom Váš.

libuse-zavoralova

Vidím pánové Schlimbachu, Štingle a Waltře, že předpoklad dalšího čtení vašich příspěvků by pro mě znamenal připravit si na stůl sáček na zvracení. A až tak daleko má snaha něco vám sdělit nejde, když už pouhá připomínka osudu čtyř v podstatě bezejmenných rodin je pro vás totéž, jako mávat býkovi rudým hadrem před očima. Žijte krásně v této zemi, kde jste bohužel před 23 lety přišli o moc a privilegia. Asi jste se měli víc snažit.

heriot

Ještě bych měl jednu prosbu paní Zavoralová. Jako vysoký funkcionář strany, která má navazovat na nejvyšší vlastenecké zásady a nazývá se levicovou, tedy by měla bránit i určité hodnoty, byste měla dbát i o čistotu mateřského jazyka a jistou kulturu vyjadřování.

Ano, i některé zdánlivé maličkosti přitahují či odpuzují voliče.  Nemluvím samozřejmě o překlepu, či nechtěné chybě z přehlédnutí, které se vloudí občas každému. 

Tuším, že někde v páté třídě jsme se učili, že oslovujeme 5. pádem. Takové to zupácké "pane Schlimbach" když oslovujete oponenta, no to se hodí někam na blog Kalouska či do seriálu Zdivočelá země.

heriot

Paní Zavoralová, Vy píšete o zuřivosti u jiných a přitom je cítit pouze z Vašich reakci. Nesouhlas s Vaším blogem Vás výrazně vyvedl z rovnováhy.  Možná proto, že Vaše výmysly, polopravdy a lži prostě nepadly na úrodnou půdu, to se někdy stává...Lidé mají paměť, srovnávají a přemýšlejí.

Jinak o tom žití na Marsu, přesně to mi napadlo, když jsem četl Váš blog.

Ano, samozřejmě stávaly se špatné věci, měl jsem například kamarádku (snad prominete osobní zkušenost), jež se kvůli rodičům, kteří se angažovali v 68 nedostala na VŠ. Jenže se zcela normálně dostala na SŠ a VŠ si udělala dálkově zcela zdarma za využití všech těch ohromných výhod, dnes absolutně nepředstavitelných, které tehdy takové studium přinášelo. Že by třeba přišla o práci, následně o bydlení a skončila jako bezdomovec, to opravdu  nehrozilo....

A takových příkladů lze přinést desítky, jsem z generace, kterou ovlivnil 68 a  okupace, demonstrovali jsme, stávkovali, mnozí moji spolužáci trávili, pro mne nepochopitelně, každé nedělní dopoledne v kostele. Všichni jsme v pohodě dostudovali až na některé, kteří pro neprospěch skončili a které jsem po převratu potkával jako perskuované oběti režimu.....

No, takže když si to dám do srovnání s dneškem, musím se Vašemu výtvoru opravdu usmívat.

schlimbach

stav zuřivosti sem přinášíte pouze vy paní Zavoralová ... kteří lidé mají být vaším voličským elektorátem - ti "stateční" nebo "ti druzí"?

libuse-zavoralova

Žili jsme vůbec ve stejný čas a na stejném místě, pane Walter?! Nebyl jste v té době náhodou na Marsu? Netušila jsem, že  některé "ty druhé" uvedou moje vzpomínky do stavu zuřivosti.

schlimbach

Díky za podporu pane Waltere.

schlimbach

Jstě šťastná? Tak to jsem rád. Spadl mi kámen ze srdce, protože jsem si to za Vás celkem dost zabíral. To budování štastné sociální společnosti jde nějak ztuha. "Soudruzi z NDR udělali asi někde chybu" :)

Přtom ekonomická reforma je přesně o tom, jak vybudovat společnost svobodných občanů, s možností vlastnit i podnikat s možností za odvedenou práci dostat odpovídající odměnu, mít plné zabezpečení až do smrti, odcházet dříve do penze, pracovat kratší pracovní dobu, mít právo na minimální ekonomický standard, který lidem umožní žít důstojně a šťastně.

Je to o systému, který respektuje to, že lidé jsou různí, ať již po duchovní stránce, tak i po stránce subjektivních možností a schopností...

K tomu co píšete o ostnatém drátu atd ... dobové reálie milá paní ... nebýt našich "přátel" Anglie a Francie - nikdy se to nemuselo stát ... ale to jsou ta "kdyby", víte?

heriot

Pane Schlimbachu, nedá mi to musím plně podepsat to co jste napsal.

Blog paní Zavoralové je tak neuvěřitelně idologicky přepjatý, plný polopravd a lží, jako by byl z dílny ÚSTR. A plně  souhlasím s tím co jste napsal o chartistech a nechartistech. Byli to právě chartisté, kteří u nás v prvních letech po revoluci neomezeně vládli a položili základy toho marasmu ve kterém jsme nuceni žít.

Nevím paní Zavoralová kde jste vzala ty "miliony ustrašených lidí". Já nikoho takového tedy neznal, znal jsem lidi, kteří poctivě pracovali, žili a nebáli se cokoliv říci nahlas.

A to studování ? K smíchu. Po revoluci každý, kdo se pro neschopnost nedostal na VŠ najednou začal vykládat, že to bylo z politckých důvodů. Takových jsem naopak poznal dost. Takže s tímto bych byl na Vašem místě opravdu opatrný.

libuse-zavoralova

oprava textu: Je zřejmé... 

A končím.

libuse-zavoralova

Jako zřejmě, že jako v mnoha věcech v životě, se opět pletete. Jsem totiž docela šťastný člověk. A jedním z důvodů je i skutečnost, že jsem se dožila konce komunismu. Že jsem se dožila doby, kdy  žádný komunistický primitivní funkcionář nebude už nikdy kádrovat mě a mé děti a rozhodovat o tom, zda mohou studovat či nikoliv. Že já a mé děti nemusíme na svět koukat jen přes ostnatý drát. Že je zde naděje vytvořit sociálně slušnou společnost a přesto ponechávat lidem možnost vlastnit a podnikat. Že mohu žít beze strachu říci nahlas svůj názor. To všechno jsou, milý pane, pro normálního člověka důvody ke štěstí.

schlimbach

Je evidentní, že "podle sebe soudím tebe" hodnotíte lidi a jejich konání. Na základě toho, co vše jste stihla v diskusi predestřít chápu, že musíte být velmi nešťastná duše. Proto Vám dopřeji klid a nebudu Vás zatěžovat detaily z ekonomické reformy, protože by to bylo zcela zbytečné.  Myslím, že naši diskusi můžeme ukončit, protože není naděje, že by mohla být přínosnou alespoň pro jednoho z nás. Mějte se.

libuse-zavoralova

Ano, máte pravdu. Některé lidi jsem za celý život nepochopila. I když pohnutkám jejich chování nebylo zase tak těžké porozumět.

schlimbach

Vážená paní,

vidím, že jste nic nepochopila, z toho, co jsem napsal a o čem jsem psal. O.K. Žijte blaze.

libuse-zavoralova

Pane Schlimbach, jak můžete vy se svým arogantním a urážlivým způsobem poučování chtít měnit poměry ve společnosti?! To je opravdu zábavné. To co zde píšete jsou pouze vaše osobní názory a zkušenosti a máte možnost a se obklopit lidmi podobných zkušeností, názorů a minulosti. Ale nechápu vaši drzost  někomu vaše moudra vnucovat. Já prostě nemám zájem, stačí vám to už konečně?!

schlimbach

Vážená paní Zavoralová, dal jsem si tu práci a přečetl jsem Váš blog celý. Jedním z těch nesmiřitelných bývalých komunistů jsem podle Vás asi já - když to vztahujete ki nějaké nedávné diskusi. Dobře - je to Váš názor a máte na něj právo.

Vždycky jsem se domníval, na základě zkušenosti s mojí babičkou, která se dožila 92 let, že s věkem k člověku přichází nadhled a moudrost. Bohužel, později jsem pochopil, že to není zase až tak obvyklé, že je to v posledních letech spíše výjimečné, o čemž mě přesvědčila i diskuse s Vámi.

Nejste schopna vůbec do svých úvah zahrnout dobové reálie jak vnitřní tak i vnější, nesjte schopna pochopit ani uznat, že ne všichni, co nepodepsali Chartu 77 byli "zločinci", že ne všichni, co podepsali Chartu 77 byli čestní a pokorní lidé. Ti nečestní, manipulátoři a tupci z Charty 77 nám zde nastolili režim, před kterým by si normální člověk nejraději odplivl. Psal jsem Vám v diskusi o tom, že máte klapky na očích - ano, stoprocentně jste to potvrdila ve svém blogu, jste osoba nesmířlivá, paušalizující, de facto zákeřná, která svojí činností pomáhá rozdělovat tento nátod právě onou paušalizací a kolektivní vinou, jste v roli užitečného idiota stávajícího režimu - blahopřeji -(

Jsem kategoricky proti tomu, abyste se tu otírala o miliony slušných a poctivých lidí, kteří nepodepsali Chartu 77, mnozí z nich byli i v KSČ, ale nikdy nikomu neublížili, protože žili v, možná najivním, světě myšlenek o vzájemné spolupráci, mezinárodní podpoře. Celé dělnické hnutí vyrostlo na nějakých příčinách z minulosti a mnoho z našich dědů, babiček, otců i matek položilo život i zdraví za to, abychom se my měli ve své době lépe.. Jako vždy se našel, stejně tak i dnes, někdo, kdo toto dokázal zneužít a odvést na slepou kolej zneužití, rozmělnění ... Nicméně, bez ohledu na to, zda někdo byl nebo nebyl komunista (nepíšu o těch, kteří byli u komunistů, kterých je i v dnešních stranách spousta), lidem, majícím SVĚDOMÍ, je spolupráce, vzájemná podpora a solidarita vlastní.

Pokud chceme něco v naší společnosti vyřešit a tento národ zachránit, je třeba spojovat lidi se SVĚDOMÍM, je třeba zavrhnout všechny tendence kádrování ať minulého nebo dnešního, je třeba změnit systém tak, aby spolupráce a odpovědnost byla normálním a běžným pravidlem lidského soužití, bez ohledu na to, kdo vyznává jakoiu víru, jakou má kdo národnost nebo politické smýšlení. Reforma společnosti, o.s. - www.ekonomickareforma.cz - takovou cestu nabízí, vytváří prostředí hospodářství i politiky, postavené na odpovědnosti každého člena společnosti, na spolupráci a vzájemné toleranci. Nastavuje prostředí, které umožní symbiozu občanů s různým stupněm duchovního poznání. Neumožní nadvládu materialisticky zaměřených jedinců nad ostatními a naopak.

K tomu se nedá dojít cestou kárdování, vzájemného očerňování, vyčleňování a neustálých válek v bitvách, které již dávno byly dohrány. Nyní je třeba pochopit, kdo stojí za všemi těmi ději, které se dnes dějí, kdo nás tlačí do propasti jak hospodářské, tak i morální. Možná se budete divit, ale jsou to stejné síly, které zneužily komunistická hnutí, které zaplatily revoluci v Rusku 1917, které ovládají globální kapitál i dnešních dnů. Jsou to síly, kterým poklonkují naši dnešní (ne)mocní a takzvané "elity", mnohé z nichž se do nedávna zaklínaly svými podpisy pod Chartou 77 a v poslední době to přestaly z nějakého důvodu zmiňovat.

Svinstvo se dělo dříve a děšje se i dnes. Vždycky ho páchá nějaký konkrétní jedinec, který má potřebné páky k manipulaci. Zbavit se manipulace, ale hlavně ji vůbec prohlédnout, nebylo jednoduché tehdy a není to ani dnes.

Národ se probouzí paní Zavoralová. Moc bych Vám přál, abyste se probudila i vy - životních zkušeností byste měla mít dosti, bylo by fajn, znovu a s nadhledem je zanalyzovat.

Váš, podle Vás, jeden ze zuřivých bývalých komunistů.

Jiří Schlimbach

Reforma společnosti, o.s.

www.ekonomickareforma.cz