„Opotřebovací válka“ – úmysl třetí strany?

ukrajinská válka
9.6.2023 00:05
Domnívám se, že naplnění pojmu z titulku nebyl a není záměr ani jedné válčící strany a zcela jistě to rovněž nestvořil někdo konkrétní, ať Ukrajinec nebo Rus. Je čím dál více žádoucí, bez ohledu na vývoj na frontě, podívat se, ve které dílně se to fakticky zrodilo.

  Do Evropy proudí z Ukrajiny statisíce migrantů, jsou finančně dotovaní, mají zelenou ve zdravotnictví atd. Aby nebyla převaha ruského medvěda tak zjevná, zásobuje Evropa Ukrajinu jak materiálně, hodně vojensky, ale i finančně. Dokonce poskytuje prostor pro výcvik ukrajinské armády. Tady se o opotřebování nedá mluvit; spíše o výdajích navíc, tedy na úkor životní úrovně té které země.

Největším dodavatelem výzbroje na Ukrajinu je ten jestřáb za mořem; USA. Jejich zbrojařské koncerny mají konjunkturu, ale samozřejmě to musí někdo zaplatit. První velké plus vyplynulo z vykreslení Ruska jako největšího zločince všech dob a následně přerušení veškerého obchodního styku a sankce navrch. Výsledek? Připravené lodní „bachratice“ na břidličný plyn (m.j. špatné kvality, tedy ten plyn) a Evropo poděkuj a zaplať!

Dalším výsledkem desetiletého působení USA na vnitřním uspořádání ruského podbřišku, takto Ukrajiny, jsou personální prezidentské změny s blahosklonným pochopením pro vzrůstající nacionální povědomí části populace, dorůstajícím až do fašistické symboliky, hitlerovská označení nevyjímaje. Rovněž vzrůstající nevraživost jak verbální, tak i fyzická vůči menšině ruské národnosti s posledním dloubnutím pod žebra v podobě jazykového zákona byla žádaným větříkem na nevyřčené cíle amerického snažení. Vznik samostatných územních celků na Donbase a Luhansku s následným již vojenským působením bylo skoro jako vysvědčení s vyznamenáním pro všechny ty, kdož směřovali vývoj k otevřenému střetu Ruska s Ukrajinou.

Oslabená Evropa, kde je ještě částečně s nafouknutou ruskou hrozbou zvýšený tlak na zbrojní vybavenost členských států NATO, a to bez ohledu na stav erární pokladny, – viďte paní válečnice Černochová – je „vlahý vánek“ pro zbrojní fabriky v USA.

Aby toho ještě nebylo málo, jdou éterem vyjádření býv. šéfa NATO Rasmussena, aby na nadcházejícím summitu ve Vilniusu bylo rozhodnuto vyslat na pomoc bojující ukrajinské armádě kontingent z několika členských států. Trochu umírněnější hlas zazněl od stávajícího šéfa Jens Stoltenberga, když připomněl, že plnohodnotné závazky, vyplývající z článku 5 se týkají pouze řádných členů aliance. A jen tak na okraj, pokud tak učiní některý člen samostatně, není námitek. Ovšem vyslat vojáky z oficiální řádné armády je na hraně vyhlášení války.

Však také je všeobecně známo, že USA mají již minimálně 10 let na Ukrajině různý počet voj. specialistů a poradců (asistovali už u mejdanu 2014); vždyť poslední dodávky voj. techniky nezbytně potřebují specialisty, kteří Ukrajince naučí, jak se zbraněmi zacházet. Už to je právě na hraně případného všeobecného shrnutí, že proti Rusku válčí Západ.

Není od věci úvaha, že účast vojáků některé evropské země, neřkuli USA, dává Rusku záminku tento stát napadnout. Nechci domýšlet, pokud by k tomu došlo, zda by to nebyl počátek budoucího střetu států s jadernou výzbrojí. Úvahu o tom, kdo by byl hlavním viníkem na otevření stavidla k jaderného běsnění nechám na vás, vážení čtenáři.

Z výše uvedeného vyplývá, že ten, kdo se má maximálně opotřebovávat, je jednoznačně Rusko. A samozřejmě není to možné udělat bez asistence; tedy bez Ukrajiny. Evropa si také trochu smočí, jen ti za mořem to mají skoro jako špatný kabaret.

Je nezbytné, aby se naplnily nesmělé výroky politiků na všech světových stranách; tedy začít jednat o míru. V první linii bude asi na přetřesu podmínek, aby se na jednáních NEPODÍLELI současní čelní představitelé. Myslím, že když někdo povolaný Zelenskému řádně od podlahy domluví, tak to vidím průchodné. Ale nahradit Putina, tam moje představivost končí. Jistěže je několik způsobů, ale v současné době mně připadají v úvahu jen ty násilné.

Už aby to bylo, včera bylo pozdě; těch zabitých je už příliš.

 

 

 

miroslav kulhavy
Jsem důchodce, který neztratil zájem o dění doma i v zahraničí.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.