Pecina by se měl s klérem bavit jinak

obrazek
21.10.2013 20:54
K požadavkům církve na vrácení majetku řekl: "V srpnu se totiž ukázalo, že to, co nám vykládala předchozí vláda, není pravda. Není pravda, že se církve budou hlásit pouze o majetek, který potřebují. Ukázalo se, že se církev začala hlásit i o majetky, které potřebuje náš stát ke svému fungování. Vrcholem je to, že katolická církev požádala o navrácení části Pražského hradu. Jde o několik domů v samém srdci naší nejvýznamnější státní památky. V srdci národního symbolu a sídle prezidenta republiky. Jde o první vlaštovku. Co bude následovat, si můžeme pouze domýšlet. Přijdeme o celý Pražský hrad?

Byť mám k Pražskému hradu sentimentální(vlastenecký) vztah a k církevním restitucím, potažmo ke všem restitucím odpor, neboť jsem od počátku považoval za nespravedlivé přepisovat majetkové dějiny, tak si myslím, že náš stát ke svému fungování  především potřebuje sociální smír a ochotu lidí  stát respektovat. Prezident svůj mandát může klidně vykonávat z obýváku svého panelového bytu, ale bez lidí, ochotných dodržovat co po nich stát požaduje, ne. Proto být Pecinou bych Dukovi vzkázal, že když má církev žaludek zprivatizovat i symbol naší státnosti, tak ať tak činí, ale s tím rizikem, že si bude vědoma, že její chamtivost může vést k nastolení společenských změn, které mohou posílit politické síly, které voličům slíbí, že v jejich prospěch opět dojde, třeba na úkor církve a tunelářů, k majetkovým změnám, tentokrát  do rukou všech. Zkrátka a dobře. 

Ti co hýbali  dějinami vždy potřebovali záminku. Mnohdy si jí vymysleli, ale pokud se církev podporovaná pravicovými stranami odhodlá vstoupit na tenký led chamtivosti, pak se nebude moc divit, že se pod ní prolomí a nikdo si jí nebude muset  vymýšlet. V kombinaci se sociální bezmocností statisíců lidí to mohou být oni, kdo dodají základní ingredience k "únorovému" smrtícímu koktejlu. Nejen Duka, ale všichni co si myslí, že jsou povolání na svých spoluobčanech štípat dříví, by si měli uvědomit, že jejich strom nemusí růst do nebe. Absence sociálního smíru je totiž mimořádně  účinný nástroj na kácení, nehledě na to, že  od posledního neuteklo zas až tak tolik času, aby se mohli vymlouvat, že to nevěděli. 

stvan
Není důležité co si o sobě myslím já, ale co si o mně myslí druzí.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

stvan

Vláďo, pro realizaci politického převratu se podmínky podle mého soudu zlepšují. Tím pádem hrozí i převraty majetkové. Bohužel, v těchto problémech nejsme izolovaní, neboť hrozí i v jiných zemích. Mám pocit, že by mohla stačit pověstná jiskra a bude mazec....

cernik

Takže 2 věci:
1) pro realizaci nějakého majetkového převratu a la Únor 48 nejsou jak
    a) vnitřní podmínky (nejen revoluční nálada po válce, ale i vlastnění zbraní )
    tak
    b) vnější (nějaké amrmády Varšavské smlouvy za bukem)

Ale současně říkám,
že předržený sociální smír je pro zemi stejně nebezpečný jako přenášené těhotenství pro rodičku.

stvan

Vladimíre, máš pravdu....

stvan

Já od církve nic pozitivního nečekám.Přesto si myslím, že by jí strach z toho, že by se dějiny(vůle Boží) mohly opakovat, mohl držet na uzdě. Proto si myslím, že by se  s ní nemělo vyjednávat v rukavičkách.Pěkně oko za oko, zub za zub.

schlimbach

Co může kdo čekat od katolické církve - že se bude řídit nějakými principy ranného křesťanství? Vždy s nimi nemá již téměř 1 900 let nic společného. Proč by nějaká nadnárodní korporace takové principy konec konců měla vyznávat :)

V tomto státě to neskončí vůbec dobře, opravdu ne -(

Za chvíli si Duka požádá i o vydání chrámu sv. Víta -(

"... po ovoci poznáte je ... " Duka a spol - uctívači zlatého telete ... kdyby naši křeťané četli skutečně bibli a prvotní prameny, museli by tu dnešní arogantní a hamižnou svoloč vypráskat velmi daleko za humna naší vlasti ....