Pláčete dobře, ale na špatném hrobě….

přemek votava
14.10.2015 13:22
V médiích zní srdcervoucí nářek nad nálety letadel Ruské federace (RF) na posice Islámského státu (IS) v Sýrii. Tento nářek je tím pověstným „nářkem na špatném hrobě“. Co se tak strašného v Sýrii stalo, že USA bijí na poplach? Vždyť dlouholetá účast USA a NATO ve vojenských operacích v Iráku, Afghánistánu, Sýrii, … nářek v médiích nebudí. Dokonce slyšíme v mediích i od západních politiků souhlasný potlesk.

Ještě nedávno nás světová média krmila hrůzostrašnými záběry ze Sýrie. Viděli jsme zvěrstva IS, pronásledování křesťanů a dalších jinověrců, také Kurdů a v neposlední řadě i miliony uprchlíků ze Sýrie, kteří zaplavují sousední státy. Vidíme, jak Evropa se bortí pod náporem migrantů. Rostou ploty, všude je policie i armáda. I to je důsledek několikaletého vojenského zasahování USA a dalších zemí NATO do vývoje v Sýrii, Afghánistánu, Iráku….. To vše se děje bez mandátu RB OSN. Dnes děláme hluché, slepé, hledáme viníky...

Ty slibované výsledky náletů USA a NATO, jsou ale žalostné. Jen zkáza, zničená města, statisíce mrtvých. Islámský stát odolává největší armádě světa, nejen v Sýrii, ale i v dalších zemích v této oblasti. Pod nálety amerických letadel umírají denně civilisté, někdy zcela zbytečně, možná i záměrně. V posledním případě v nemocnici v afghánském Kunduzu na severu Afghánistánu. Tamní nemocnice spravovaná světovou organizací Lékaři bez hranic, byla zcela rozbombardovaná. V troskách zůstaly desítky mrtvých, včetně lékařů. Pravda,…pod tlakem veřejného mínění se vláda USA omluvila, prý postaví novou nemocnici….. Známe to, „ možná ano, možné ne“. Časem se na tento tragický nálet zapomene. Kolik jich už bylo……

Snad i proto, byla veřejnosti a mediím předhozena vojenská účast RF v Sýrii. Nepřipomíná se, že účast RF je zcela legální. Vláda Sýrie požádala o vojenskou pomoc Ruskou federaci. Proto letadla RF útočí na posice IS, stačilo několik dnů a výsledky jsou zcela zřejmé. Bojovníci Islámského státu jsou na útěku, stovky z nich, se budou vracet domů, do západní Evropy. Vládní vojska postupují a osvobozují syrská města. Přichází naděje na mír v Sýrii. Tedy té Sýrie, s kterou máme, jako Česká republika diplomatické styky. Ale také tradiční letité vazby obchodní a kulturní. Řada Syřanů v České republice v minulosti našla nový domov.

Česká republika by měla napomáhat při řešení konfliktů nejen v Sýrii, ale i v dalších částech světa. Být aktivní, tedy nepapouškovat názory novodobých Protektorů.

Přemysl Votava, NS-LEV21


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.