Počátek občanských nepokojů v USA?

obrazek
21.9.2011 09:25
První náznaky organizovaného občanského odporu, inspirovaného zejména španělským hnutím 15-M, se objevily 17. září ve Spojených státech. V zemi, jejíž představitelé se domnívají, že disponují monopolem na výklad demokracie, je stále více lidí nespokojených se stávajícím systémem banksterského kapitalismu a vlastní neutěšenou sociální situací. Skupina aktivistů doufá, že také Američané začnou s pokojnými masovými protesty na Wall Street.

Occupy Wall Street je "hnutí odporu bez vedení" inspirované aktivisty časopisu Adbusters. Organizátoři si přejí, aby lidé zaplnili dolní část Manhattanu, utábořili se zde na dva měsíce a diskutovali o alternativách budoucího vývoje – podobně jako španělští indignados nebo řecké Lidové shromáždění na náměstí Syntagma. Hlavním požadavkem demonstrantů, z nichž mnohé jsou formulovány jen vágně, je povolat k odpovědnosti osoby, které vyvolaly ekonomickou krizi. Navrhli prezidentu Obamovi, aby založil komisi pro vyšetření pádu amerického bankovního systému. Obyčejným Američanům vadí, že představitelé finančního sektoru nemuseli čelit spravedlnosti. Nápisy na transparentech volají po tvorbě nových pracovních míst místo zbrojení a násilného importování „demokracie“ do muslimských zemí.

Organizátoři akce si stanovili ambiciózní cíl - účast 90.000 lidí – a zároveň připouští, že nemusí uspět. Protesty na newyorské Wall Street trvají již od soboty a dominuje odpor vůči moci bank a zvůli korporací. Američané chtějí také zastavení zadlužování země, které zahájil v 80. letech už Ronald Reagan a četnými válečnými dobrodružstvími po celém světě jej prohloubili všichni jeho nástupci. Toto hnutí zdola prozatím nelze přeceňovat, protože se do něj v prvních dnech zapojily pouze řádově stovky lidí, nicméně jeho síla může vzrůst a k požadavku na potrestání viníků ekonomické krize se může přidat volání po sociální spravedlnosti. Míra chudoby v USA v loňském roce dosáhla 15,1 % populace, což je nejvíce od roku 1983, kdy vládl Reagan, který pád USA ke dnu svou nezodpovědnou fiskální a zahraniční politikou nastartoval. Česká pravice ho však i přesto vnímá jako nejúspěšnějšího amerického prezidenta a ničitele komunismu, o jehož pád se nijak nezasloužil. Jen měl to štěstí, že ve stejné době vládl Sovětskému svazu neschopný a slabý Gorbačov.

Výroky bývalého amerického prezidentského kandidáta a republikánského senátora McCaina se nakonec obrátily proti jemu samotnému. McCain je přesvědčen, že arabské jaro se bude šířit dál do zemí jako Čína a Rusko, které podle něj „potřebuji demokracii“ stejně jako Libye. Místo nepokojů v Číně a v Rusku se však lidé začali organizovat ve Spojených státech. Podle průzkumů veřejného mínění většina Američanů není spokojena se situací ve vlastní zemi. Jaký postoj zaujme McCain a další vlivní politici k hnutí Occupy Wall Street? Podpoří jeho požadavky?


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

rku

Tak dobře,

Regan se o pád komunismu nijak nezasloužil,asi ani Jan Pavel II.Je tedy možné,že se nejpokrokovější a nejvědečtěji řízený systém složil sám od sebe,jenom kvůli tomu,že asi 5 let vládl neschopný a slabý Gorbačov?A vůdci ostatních komunistických států byli také neschopní a slabí?

Nebo by to mohlo být tak,že socialismus a komunismus je slepá vývojová větev?