Političtí vězni v Bahrajnu nikoho nezajímají

obrazek
6.10.2011 10:27
Revoluce v Bahrajnu z letošního února a března již byla zapomenuta. Lid malého ostrovního státu v Perském zálivu spontánně vyšel do ulic, aby protestoval proti zkorumpované a nedemokratické monarchii. V zájmu Západu ale bylo udržet v zemi status quo, protože na území ostrova je důležitá námořní základna 5. flotily US Navy, kterou by nová post-revoluční vláda zřejmě vypakovala. Bahrajn je také strategickým územím, které by mohlo sloužit jako báze případného útoku USA proti Íránu.

Proto armády koalice konzervativních monarchií pod vedením Saúdské Arábie, a s tichou podporou Západu, lidové protesty prostřednictvím vojenské intervence potlačily. Lidská práva v tu chvíli Sarkozyho, Camerona ani Obamu nezajímala. A nezajímají je ani dnes, kdy byly vyneseny rozsudky nad demonstranty ve vykonstruovaných procesech. Jeden demonstrant byl odsouzen k trestu smrti, čtrnáct obviněných dostalo doživotí a patnáct jich poslal soud do vězení na patnáct let. Sedm studentů si odsedí patnáct až osmnáct let za údajné rozpoutávání násilí. K mnohaletému žaláři bylo odsouzeno i třináct zdravotníků, kteří ošetřovali raněné demonstranty. Hippokratovu přísahu zřejmě královští soudci nebrali v potaz. Policie od března zatkla i několik stovek opozičních aktivistů.  

V politických procesech byli odsouzeni z drtivé většiny šíité, kteří tvoří v Bahrajnu cca 70 % populace a čelí diskriminaci ze strany vládnoucí sunnitské dynastie. Ve vztahu k Sýrii média často argumentují skutečností, že režim prezidenta Asada se opírá o podporu menšinových alavitů, kteří uzurpovali moc na úkor majoritních sunnitů. V Bahrajnu je ale zřejmě vláda menšinových sunnitů nad většinovými šíity v pořádku. Washington totiž bahrajnské šíity podezřívá ze sympatií k (šíitskému) Íránu, ačkoliv ti se v průběhu demonstrací nijak nábožensky neprofilovali a sami sebe označovali v první řadě jako Bahrajnce.    

Vysoké tresty šokovaly světovou veřejnost a generální tajemník OSN Pan Ki-mun vyzval bahrajnský režim, aby politické vězně propustil. Ale nezaznamenal jsem žádné prohlášení největšího světového humanisty Havla, který s oblibou kritizuje poměry v Rusku a v Číně a zpravidla nevynechá jedinou příležitost, aby pošpinil Kubu. Na letošní Fórum 2000 si pozval gruzínského diktátora Saakašviliho, který terorizuje domácí opozici a kosovskou prezidentku Atifete Jahjaga, představitelku země, kde se organizovaný zločin prolíná s exekutivou. V takové vybrané společnosti bude Havel tlachat o demokracii a obhajovat právo na „humanitární intervence“ (rozuměj bombardování) těch zemí, které se odmítají podvolit Novému světovému řádu.

Ani jiní pokrytečtí bojovníci za lidská práva z řad EU a NATO, kteří jinde implantují „demokracii“ za pomoci humanitárních bomb, se ve věci bahrajnských politických vězňů neangažují. I dvacet let po pádu bipolarity tak pokračuje studenoválečná praxe a Západ rozlišuje diktátory hodné (spojence a vazaly USA) a zlé (ti, kteří provádí nezávislou zahraniční politiku). Bahrajnský lid má smůlu, že král Hámid ibn Ísa Chalífa patří mezi ty hodné.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

schlimbach

Co čekat od válečných zločinců, kteří se zaklínají demokracií a Bohem všude, kde se dá? Žijeme ve stupidní době, popsané již Orwelem. Také mě fascinuje pan Saakashvili, že mu není žinantní podporovat nezákonné osamostatnění Kosova, když je zásadně proti samostatnosti Jižní Osetie a Abcházie. Něco zde přinejmenším smrdí a to hodně -(

Měli bychom si všichni uvědomit, pokud nezačneme aktivně znemožňovat páchání všeho válečného svinstva tupouny, kteří se vydávají za naši elitu, znamená to, že se na tom svinstvu podílíme také, protože pokud nebudeme bránit nespravedlnosti a zločinům jimi páchaných, budeme spoluviníky.

Situace kolem Kosova mne zaráží o to více, že máme zkušenost s Mnichovem a to i přes to naši tupouni souhlasili s odtržením Kosova na úkor našeho odvěkého přítele a jediného národa, který se za nás proti Mnichovu postavil. kdo nás to tedy vlastně zastupuje a v čím zájmu? Kdo tak neurvale pošlapává pověst našeho národa a staví nás do jedné řady s válečnými zločinci? Co to je za lidi? Jsou to vůbec ještě lidi? Podívejme se na výledek - Jugoslávie, Afghánistán, Irák, Libye ... všude krev, pošlapání základních mezinárodních práv, ruiny a zmar -(