Předvolební televizní besedy s neúplným průzkumem

obrazek
4.10.2012 19:04
Už jsem zde o tom psal, že předvolební průzkum agentur SC&C a STEM/MARK pro Českou Televizi (ČT) pro volby do senátu a krajských zastupitelstev, je neseriózní a nespravedlivý. Jednak mi vadí, že tyto agentury zveřejňují ze svého průzkumu neúplnou tabulku kandidujících stran, a pak, že se výsledky předvolebních preferenci politických stran (zejména v případě NS-LEV21) podstatně rozcházejí s jinými agenturami.

Navíc, zatímco u všech krajů v režimu před vysíláním pořadu Volby 2012 - Speciál Otázky Václava Moravce (SOVM) byla zveřejněna (den předem) tabulka předvolebních preferencí, v případě Ústeckého kraje tomu tak nebylo. Ještě ve čtvrtek (před vysíláním SOVM - 27.09.2012 ráno), nebyly preference v hlavním modulu „Volby 2012 Otázky Václava Moravce“ zveřejněny. Později, u dalších krajů, byla tabulka přesunuta do samostatného článku. Tedy dodatečná manipulace, což by se nemělo stávat.

Paroubka v televizní debatě nechtěli, báli se ho!

Co je však zásadní chyba? Je třeba se pozastavit nad tím, jak je možné, že některé průzkumy, které se týkaly aktuálně Ústeckého kraje, prezentovaly výrazně odlišné předvolební preference národních socialistů NS-LEV21 oproti průzkumu ČT! Kritizovali to v prvé řadě členové NS-LEV21. V kritice ovšem nebyli samotní. Rovněž odborná veřejnost se pozastavovala několikrát nad agenturami SC&C a STEM/MARK a jejich metodikou pro předvolební průzkumy. Psaly o tom nedávno některé české servery. Rovněž Deník Blesk ve svém ústeckém vydání 29. září uveřejnil průzkum, podle něhož mají národní socialisté v Ústeckém kraji pěkných 8,1 procenta volebních preferencí. Přesto jejich zástupce nebyl do televizní besedy SOVM pozván! 

V Moravskoslezském kraji také bez NS-LEV21

Dnes 4. října se koná SOVM k volbácm 2012 v Ostravě. Jak vidět, jmenované agentury nepřehodnotily svoji metodiku hodnocení předvolebních výsledků.  V samostatném článku jsou zveřejňovány v tabulce pouze ty strany, které docílily v průzkumu (podle agentur) hranici dvě procenta preferencí (POZOR, tady došlo u posledních dvou krajů k posunu!). Přesto ti méně úspěšní nedostali šanci! Takže, besedy se nezúčastní ani zástupce NS-LEV21 (přestože jiné průzkumy přisuzují této straně 4,8 procenta!). Taková forma „oseknutého“ výběru a hodnocení nepatřičně vnucuje divákům televizního pořadu, tedy potencionálním voličům, jen určité politické strany. Tedy je vlastně určitým způsobem ovlivňuje před nadcházejicímo volbami. V tom jsou „Pravidla předvolebního a volebního vysílání České televize“, realizovaná ve spolupráci se společnostmi SCaC, s.r.o.  a STEM/MARK, a.s., nedokonalá!

Volič má mít přece možnost rozhodnout se mezi dalšími, i malými stranami. Pokud je v tabulce ČT nevidí, tvrdím, že je jeho orientace ovlivňována ve prospěch hegemonie větších stran. A to by veřejnoprávní televize dělat neměla. Tímto způsobem, bohužel, i negativně poznamenala podzimní volby do senátu a krajských orgánů (12. a 13. října 2012).

Kvido
Novinář. Redaktor a kameraman Československá/Česká televize, redaktor Moravskoslezský den, šéfredaktor časopisů Návrat a Majitel&Manažer, editor a kameraman veřejnoprávní ORF Vídeň. Nyní vydavatel serveru http://www.pc-politika.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.