Prezident

přemek votava
13.1.2023 07:20
Po pěti letech opět volíme českého prezidenta. Již potřetí bude volen všemi občany země. Měl by být tedy nejlepším z nás. Bude tomu opravdu tak? Pročítám volební lístky, sleduji média. Výběr je neodpovídající této významné volbě. Mezi kandidáty, až na výjimky, postrádám výrazné osobnosti, které budou nás i Českou republiku zastupovat ve světě. Všimnou si nás, nebude náš zástupce jen nažehlenou figurkou na společné fotografii, někde tam ve třetí řadě. Doufám, že to není záměrem…. Český prezident musí být všeobecně respektovanou osobností, která bude důrazně bojovat za zájmy českého státu. Nesmí se stát jen figurkou, či kladečem věnců. Za prezidenta se také nesmíme stydět.

I s volbou prezidenta až příliš často slýcháváme, že jsme malí, bezmocní. Dříve nás dirigovala vrchnost, podruhé nějaký protektor. Naši malost, či podřízenost nám podsouvali, jak za mocnářství, tak i za okupace. Bylo tomu i v dobách poúnorových, slyšíme to ale i dnes. Tím protektorem byla dříve Vídeň, později Berlín, Moskva, dnes je to byrokracie z Bruselu. Kladu si otázku, jsme opravdu tak malí a bezmocní, jak je nám předkládáno. Hledejme v naší historii vzory odvahy. Není jich málo, jsou přímo spjati s našimi prezidenty. Třeba takovou odvahu, jakou měl první československý prezident Tomáš G. Masaryk. V roce 1914 odjel do emigrace bojovat za samostatnost českého státu. V tom roce ještě netušil, jaký osud mu dějiny připraví. Doma ho čekala rodina, ale i trest smrti za velezradu. Přesto to nevzdal, bojoval, v roce 1918 se vracel domů jako vítěz, na cestě do vlasti ho vítaly miliony. TGM se stal symbolem nově vzniklého státu, byl občany respektován. Stal se tím „tatíčkem“ Masarykem, byl čtyřikrát zvolen československým prezidentem. T.G. Masaryka zdobila nejen statečnost s jakou šel do boje za naši samostatnost, ale i vzdělanost a blízkost k lidem. Jeho jménem se v minulosti zaštiťovaly, jak české osobnosti, tak i trapné figurky. Masarykovo Československo bylo i přes mnohé své omyly ostrovem demokracie v Evropě. Bylo prosperujícím státem i zásluhou výrazných a respektovaných osobností, jako byl TGM a E. Beneš. TGM není ale jediným vzorem odvahy na našem prezidentském stolci. Byli jimi i Dr. Edvard Beneš i generál Ludvík Svoboda. I oni odcházeli bojovat do exilu za porobený národ, přinášeli i osobní oběti. Podobně, jako TGM i oni se stali nejvyššími představiteli našeho státu. Byli respektováni, jak ve světě, tak i u nás občanů…

Všichni prošli životními zkouškami, byli na tuto nejvyšší ústavní funkci připraveni. Budovali stát za daleko těžších podmínek. I na to mysleme při volbě českého prezidenta. Co očekáváme od nového prezidenta? Místo vtahováni ČR (Evropy) do nového válečného dobrodružství naopak impuls k hledání cesty k mírovému řešeni konfliktu na Ukrajině.

premysl-votava
Místopředseda strany Národní socialisté.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.