Prezident ČR 2023: 1. kolo

pelc vladimír
14.1.2023 18:55
Proběhlo 1. kolo prezidentských voleb 2023. Co nám sdělilo?

Voliči, kteří se 1. kola prezidentských voleb zúčastnili, volili „vládní“ kandidáty (P. Nerudová, P. Fischer, M. Hilšer; cca 60 %). Protestních, orientovaných kriticky vůči vládě P. Fialy (A. Babiš, J. Bašta; cca 40 %) bylo výrazně méně. Znamená to, že většina voličů, těch, kteří se k volbám dostavili, je se současnou vládou spokojena (prezidentské volby jsou i o vládě).

Co můžeme od nového prezidenta ČR – bude jím buď Petr Pavel nebo Andrej Babiš − očekávat? Jejich hesla, důvody, proč chtějí zvítězit, nejsou příliš zásadní (kupř. aby nezvítězily hodnoty zla, lhaní, obcházení zákonů atp. nejsou podstatná – Babiš i Pavel jednají v těchto směrech obdobně).

Důležité jsou představy o řešení vojenského konfliktu na Ukrajině. P. Pavel reprezentuje sílící militarizaci našeho hospodářství a politiky. Bude se proto jako prezident aktivně zasazovat o masivní vojenskou podporu Ukrajiny proti Rusku s tím, že vojenské vítězství je nezbytné a jedině dobré. A. Babiš je proti vyzbrojování Ukrajiny našimi zbraněmi. A. Babiš, jako realista a praktik-podnikatel ví, že jakýkoli boj, válčení, škodí všem. Proto by jako prezident prosazoval nevojenské urovnání vojenského konfliktu (kupříkladu v duchu dosavadních aktivit prezidenta Macrona) a dosažení všeobecně vhodného statu quo; ne snad míru, ale alespoň neválčení (příměří).

Politická orientace obou je obdobná – jsou pro prozápadní politiku. Rozdíl je v tom, že P. Pavel je pro politiku bezpodmínečnou, pro naprosté podřízení se politice USA a NATO. A. Babiš by se v rámci možností snažil sledovat i zájmy národní. Konkrétně se to pak může projevit např. v tom, že P. Pavel bude výrazně a bez diskuze prosazovat stabilní umístění jednotek USA/NATO na našem území, A. Babiš by to podporoval jenom s většinovým souhlasem obyvatel.

Pokud jde o národní hospodářství, je zřejmé, že A. Babiš má věcné představy o řešení problémů inflace, cen energií atp. P. Pavel se pohybuje pouze ve frázích − důležité jsou měnová i fiskální politika, centrální banka musí být nezávislá – a podobné floskule ukazují na to, že P. Pavel uvedeným věcem nerozumí; znamená to, že v roli prezidenta by byl, jsa bez vlastního názoru, ovlivněn libovolnými lobbyistickými skupinami; to u A. Babiše nehrozí, své názory má (kupř. zestátnění ČEZu a z nerozděleného zisku financovat podporu občanům). Obdobně tomu je např. v případě přijetí eura – P. Pavel je bez zdůvodnění pro, A. Babiš ví, že přijetí eura je vhodné až v případě splnění maastrichtských kritérií, měnová politika musí prospívat naší zemi.

A. Babiš kritizuje Green Deal, chtěl by, aby byl reálně přizpůsoben našemu hospodářství, negativně ho neovlivňoval, P. Pavel je bez věcných důvodů pro Green Deal.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.