Prezidentské veto Miloše Zemana zasahuje solární barony

obrazek
27.3.2013 15:43
Prezident Miloš Zeman se v prvních dnech svého funkčního období několikrát vyjádřil, že vetovat schválené zákony bude pouze ve výjimečných případech. Podle Zemana je veto v mnoha případech pouze výrazem prezidentova alibismu. Tento případ určitě nenastal při Zemanově vetu k novele zákona o odpadech. Novela – prý nedopatřením – ulevuje solárním baronům při likvidaci vyčerpaných panelů fotovoltaických elektráren.

Zemanova aktivita v prvních třech týdnech po inauguraci je obdivuhodná. Prezident se aktivně zúčastnil sjezdů sociální demokracie a své Strany práv občanů; při jednání s čelnými představiteli ČMKOS potvrdil, že se ochotně zúčastní jejich jednání s vládou. Jako pouhou pracovní povinnost je možno zaznamenat jmenování prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu, jmenování ministra obrany a několik setkání na mezinárodní úrovni.

Mimořádně významný je návrh čtyř nových soudců Ústavního soudu. Jejich jména Zeman předjednal při své návštěvě v Senátu a byli s nimi seznámeni předsedové senátních klubů. Je tedy možno předpokládat, že se projednání návrhu nebude protahovat. Přitom je příznačné, že senátor Jiří Dienstbier, jinak Zemanův výrazný oponent a kritik, vyjádřil prezidentovu návrhu podporu, především s ohledem na profesionalitu navržených soudců.

Samostatnou poznámku zaslouží Zemanova vystoupení na sjezdech politických stran. Na sjezdu ČSSD prezident sdělil, že jako občan Miloš Zeman si přeje vítězství sociální demokracie v příštích sněmovních volbách. Na sjezdu SPOZ informoval, že v těchto volbách dá hlas své straně. V obou případech sklidil bouřlivé ovace.

Obě vystoupení dokumentují Zemanovu snahu o integraci nekomunistické levice, do níž je třeba zahrnout i NS – LEV 21, případně jiná menší uskupení. Před sociální demokracií by měla vyvstat nutnost přijít s moderním programem, přijatelným pro “dolních deset milionů občanů“ a přátelským k celé společnosti. Poslední sjezd se programem příliš nezabýval a supervolební rok je za dveřmi.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Ano, souhlasím a cituji Vás: "Prezident Miloš Zeman se v prvních dnech svého funkčního období několikrát vyjádřil, že vetovat schválené zákony bude pouze ve výjimečných případech..."

Co může být vyjímečnější případ, než když Poslanecká sněmovna SCHVÁLÍ DOKUMENT V URČITÉM ZNĚNÍ a tento dokument je doručen do Senilátu V JINÉM ZNĚNÍ ????????

A nevím, zda mám situaci, kdy SENILÁT NEZAREGISTROVAL ONU DEJME TOMU ZMĚNU A ODSOUHLASIL TU NESPRÁVNOU VERZI považovat pouze za nějaké drobné přehlédnutí??? To tedy znamená, že tam chrápalo 81 senilátorek a senilátorů???? Kromě toho s dalšími minimálně 81 placenými poradci, s hejnem legislavitních právníků ????? A že se tam objevila právě tahle drobnost a oni tuto pargamyšlu přehlédli ????

Byl bych rád, kdyby se někdo konečně zabýval tou Vaší oprávněnou poznámkou, že to bylo " - PRÝ NEDOPATŘENÍM - ". Vypadá to na pokračování nesmírné drzosti lobbystů. Je na čase, aby někdo dostal konečně po papule, byl vyfotografován en face a z profilu, bylo zveřejněno jeho plné jméno a adresa. Aby poté, po zkušenosti ze středověku, byl polit nějakým blivajzem, posypán peřím a v koši za asistence TV NOVA máčen ve Vltavě. Nevidím jiný způsob, jak se té verbeže zbavit.

Pokud jste to nepostřehli, tak takovéto hrátky nás budou stát ročně přes 42 mld. Kč (čtyřicetdva miliard korun českých). Po dobu delší než 20 let.

 

stvan

Také stihl odborářům vymluvit navyšování minimální mzdy o 1000 Kč,- a to mu podle mne ku cti neslouží, neboť naši ekonomiku ničí zlodějny a ne legální platy zaměstnanců, netož odvody z nich. Zemanovi nejvíce pomůže, když z něho nikdo nebude dělat boha.