Primátor Hřib škodí nejen Praze, ale celé České republice

11.12.2019 00:35
O tom, jaké ekonomické a geopolitické důsledky mohou mít protičínské provokace primátora Hřiba.

Primátor Hřib pokračuje v protičínských provokacích. Nově má Praha uzavřít smlouvu o spolupráci s Tchaj-Pejem, metropolí Tchaj-wanu. Na spolupráci mezi městy není nic špatného, ale hlavní města uzavírají podobné partnerství obvykle pouze s jinými hlavními městy. Praha také má partnerství převážně s jinými hlavními městy, nebo se světově významnými metropolemi jako je Chicago, i když to není hlavní město, ale je to desetimilionová metropole, kde navíc od 19. století žije početná česká menšina, což se o Tchaj-Peji říci nedá. Nemá to tedy znamenat, že pražský magistrát protiprávně, a v rozporu s dlouhodobou politikou české vlády i téměř všech zemí světa považuje Tchaj-wan za samostatný stát? Předpokládám, že čínští politici to takto pochopí a dále to poškodí naše vztahy s Čínou. Něco takovému Pražskému magistrátu rozhodně nepřísluší. Za zahraniční politiku odpovídá prezident a vláda ne místní samospráva, ta se k tomu vůbec nemá co vyjadřovat.

Hlavní problém je, že to poškozuje náš zahraniční obchod. Je sice pravda, že vyvážíme hodně, vývoz z ČR je zhruba 4,4 bilionu Kč ročně, zatímco dovoz 4 biliony. Ale je problém kam to směřuje, 84 % vývozu jde do států EU, zatímco u dovozu je to jen 65%. Je logické, že jako malý vnitrozemský stát obchodujeme hlavně se sousedními státy a s nedalekými, byť přímo nesousedními státy. Na druhou stranu, abychom nebyli na EU zcela závislí, bylo by třeba aby alespoň třetina vývozu směřovala mimo země Evropské unie. Tedy aby byla struktura vývozu zhruba stejná jako struktura dovozu. Ve skutečnosti mimo členské státy EU směřuje jen 15,8 % exportu. Naše firmy se prostě nedokáží prosadit na trzích mimo EU. Vinu na tom mají pochopitelně i politici. To že někteří politici štvou proti Rusku, těžce poškozuje české vývozce. A to samé s Čínou, kde je deficit obchodní bilance vůbec nejhorší. Zatímco ročně je do ČR dovezeno čínské zboží za více než 500 miliard, opačným směrem směřuje zboží za pouhých 50 miliard. Vše co jsem uvedl jsou oficiální údaje Českého statistického úřadu.

Vinu na tom má Václav Havel kvůli Dalajlamovi stejně tak jako Hřib kvůli Tchaj-wanu. Hřib tedy poškozuje naší ekonomiku i geopolitické postavení a bezpečnost republiky, protože zvyšuje naši závislost na Německu a dalších západních mocnostech.

A možná že právě to je účel. Nemyslím si že by takový Hřib chtěl Českou republiku poškozovat úmyslně. Spíš je jen příliš hloupý, aby chápal makroekonomiku, či dokonce geopolitiku. Ale ti, co za ním stojí a pro které pracuje, to chápou dobře a vše dělají s cílem, udržet Českou republiku v postavení kolonie západních mocností.

 

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2993231-misto-pekingu-tchaj-pej-praha-uzavre-sesterskou-smlouvu-s-hlavnim-mestem-tchaj-wanu 

 

JUDr. Norbert Naxera
JUDr. Norbert Naxera jsem advokát s s titulem JUDr. z Karlovy Univerzity v Praze. Po skončení vysoké školy pracoval jako advokátní koncipient v advokátní kanceláři JUDr. Milana Silovského v Plzni Poté byl jednatelem společnosti zabývající se oddlužením. Od roku 2016 pracoval v advokátní kanceláři JUDr. Milana Hulíka Ph.D. Nyní je samostatný advokát Dále působí v různých občanských sdruženích a iniciativách Zabývá se především občanským, obchodním, insolvenčním a pracovním právem

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.