Rusko "recipročně" na Kubu a do Venezuely?

Putin Cuba
13.1.2022 21:38
Ve čtvrtek v rozhovoru pro ruskou TVRi náměstek ministra zahraničí Ruské federace Sergej Rjabkov, který předsedal ruské delegaci při pondělních jednáních s USA v Ženevě, oznámil, že nemůže „ani potvrdit, ani vyloučit“ možnost, že Rusko pošle vojáky na Kubu a do Venezuely. pokud rozhovory skončí neúspěchem a tlak USA na Rusko se zvýší. Rjabkov poznamenal, že „vše závisí na činech našich amerických protějšků“, a poukázal na varování ruského prezidenta Vladimira Putina, že Moskva může přijmout vojensko-technická opatření, pokud USA vyprovokují Kreml. Informuje o tom také agentura AP news.

Putin vyjádřil obavy, že by NATO mohlo potenciálně využít ukrajinské území k rozmístění raket schopných zasáhnout Moskvu za pouhých pět minut, a poznamenal, že ruské válečné lodě vyzbrojené nejnovějšími nadzvukovými manévrovacími střelami Zircon by Rusku nabídly podobné příležitosti, pokud by byly rozmístěny v neutrálních vodách.

Rjabkovovo prohlášení navazuje na jeho komentáře z minulého měsíce a srovnává současné napětí kolem Ukrajiny s kubánskou krizí v roce 1962. Poznamenejme, že v prosinci 2018 Rusko nakrátko vyslalo do Venezuely bombardéry Tu-160 schopné nést jaderné zbraně jako součást demonstrace podpory venezuelského prezidenta Nicolase Madura uprostřed tlaku Západu. 

Rjabkov také hovořil o odmítnutí USA a jejich spojenců zvážit klíčový ruský požadavek na záruky proti expanzi aliance na Ukrajinu a další země bývalého Sovětského svazu brzdí diskuse o otázkách, jako je kontrola zbrojení a kroky k budování důvěry. "Spojené státy chtějí vést dialog o některých prvcích bezpečnostní situace... ke zmírnění napětí a pak pokračovat v procesu geopolitického a vojenského rozvoje směrem k novým územím a přibližovat se k Moskvě," argumentoval a dodal "Nemáme se kam stáhnout."

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg po čtyřech hodinách jednání mezi aliančními velvyslanci a ruskou delegací prohlásil, že NATO nedovolí Moskvě diktovat bezpečnostní řešení jiným zemím a vytvářet nebezpečné sféry vlivu. Stoltenberg zopakoval postoj NATO, že pouze Ukrajina a členové NATO mohou rozhodnout, zda a kdy se Ukrajina stane členem aliance. "Rusko nemá v této věci právo veta," řekl šéf NATO. Zopakoval také, že členové NATO jsou připraveni podpořit Ukrajinu na její cestě ke členství.

NATO během schůzky informovalo Rusy, že vidí hromadění ruských jednotek na hranici s Ukrajinou. Stoltenberg řekl, že jakékoli použití ruské síly proti Ukrajině by bylo vážnou politickou chybou, za kterou by Rusko zaplatilo vysokou cenu. V současnosti na ruském území v blízkosti Ukrajiny probíhá vojenské cvičení s účastí jednotek tisíc vojáků.

Již jen slova o možnosti rozmístění ruské vojenské techniky a živé síly na Kubě či ve Venezuele jistě může vzbudit hysterickou reakci proamerických a pronatovských politiků a novinářů. Slova Jense Stoltenberga ovšem takové právo Rusku dává a samotný generální tajemník pro něj jistě vysloví pochopení, protože USA a NATO také jistě nemají právo stavět se proti spolupráci, vč. vojenské,  jiných států.

 

Ilustrační foto: V. Putin na návštěvě Kuby

 

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Už jsem tady psal, že USA se snaží "zaměstnat" vojáky co byli v Afghánistánu a odtud spořádaně utekli. V našich řiťolezeckých mediích - rozhlasu i TV se nikdo nepokouší rozebrat o co na té Ukrajině vlastně jde. Neustále se opakují v těchto mediích obavy, zda Rusko nevpadne na Ukrajinu. Tak na to odpovím já, ve zkratce.

Nevpadne - to by si Rusové dali - živit zem plnou čachrů. Nikdo si nevšimnul toho, že opět /poprvé to bylo hned po tom Majdanu/ byla na Ukrajině zakázána ruština coby používaný jazyk. Přitom je na Ukrajině více než třetina obyvatel - Rusů. Za ty roky, co tam jezdím, jsem neměl problém se na Ukrajině domluvit rusky. Nepoznal jsem jediného Ukrajince, který by nemluvil VELMI KVALITNÍ ruštinou. Na Ukrajině demokracie kvete. Pro šmelináře a podvodníky. 

Celý ten cirkus je pokusem USA zopakovat ten podvod při zimní olympiádě. Dosud nikdo nezveřejnil, KDO to vlastně na Majdanu střílel....  A kde například sehnali klíče. Je to pokus získat zpátky onen ostrov, kde se nalézají také přístavy pro ponorky a nyní tam vede dlouhý most. Myslím, že se to jmenuje Krym. Tipuji, že se /obviněni by byli opět Rusové/ o to někdo pokusí. Referendum na Krymu proběhlo řádně, dosvědčili to i naši poslanci. 

Získat zpátky Krym a umožnit tam pobyt amerických ponorek.

To je, oč tu běží! 

 

Dona

Predpokladám, že zopakovanie Karibskej krízy je nereálne. Odhadujem, že 50% Kubáncov i Venezuelčanov by už včera odišlo do USA, keby mohli. Kuba ani Venezuela si nedovolí prijať ruské rakety, či postaviť vojenskú základňu. Priveľmi trpia pod sankciami  USA a EÚ, aby si ešte zhoršili situáciu prijatím ruských zbraní. Obyvateľstvo by muselo prijať hru na vabank : buď nám bude lepšie, keď " zničíme "  USA, alebo budeme definitívne zničení my. Myslím, že RF to dobre vie. Túto myšlienku Rusku vnútili novinári a rôzni analytici.

Pozrime sa na stav myslenia Európanov : argument RF o bezpečnosti Európanov , ktorá by bola ohrozená , keby NATO napadlo RF - Európanom nič nehovorí. Pritom je zrejmé, že keď sa RF bude brániť, zrovná so zemou polovicu Európy. Starý Západ, vrátane Británie a Anglosaských štátov jasne počíta s tým, že zničené bude len Východné krídlo NATO. Pekná ukážka plánovanej proxy vojny.

Kuba je malý ostrov, ktorý nemá šancu prežiť - na rozdiel od polovici Európy, ktorá by útok prežila. Venezuela má väčšie šance riskovať konflikt.

Príslovie hovorí : Lepšie je raz zažiť, ako tisíckrát počuť. Toto príslovie poučí Poľsko, Pobaltie, Slovensko.....keď to zažije a prežije.