Škodovka musela být zničena!

skoda plzeň
23.4.2018 14:12
Byl duben 1945. Tisíciletá říše byla v troskách. Počítala své poslední dny. I ten prostý voják Hitlerovy říše věděl, že válka je prohraná. Česká a slovenská města, obce, si již užívaly první týdny i dny svobody. Rudá armáda a 1. československý armádní sbor od 6.října 1944 osvobozovaly Československo. Také 3. americká armáda vstoupila koncem dubna na naše území. Blížil se konec války. Rudá armáda dobývala Berlín, přesto nečekaně udeřilo z nebes ! Byl 25. duben 1945.

Po únorových a březnových amerických náletech na Prahu, s obrovským lidskými i materiálním škodami, přišel nečekaný a zcela zbytečný nálet na plzeňskou Škodovku.

25. dubna 1945 přiletělo nad Plzeň 500 letadel USAF a svrhlo 5000 zápalných a tříštivých bomb na tuto největší československou zbrojovku. Tento klenot a pýcha československého průmyslu byl ze své většiny zničen. Zkáze náletu podlehlo 70% Škodovky. Celkem bylo zničeno 29 objektů, dalších 21 bylo těžce poškozeno…. Nálet přinesl přes 600 obětí a dalších 450 bylo zraněno. Po šesti neúspěšných náletech na Škodovku v době hitlerovské expanze, byl tento nálet v závěru války úspěšný, devastující… Americký generál Patton, při prohlídce zničené Škodovky dle pamětníků řekl : „ Dobrá práce, jsem spokojený...“

I dnes zůstalo po tomto náletu mnoho studu i otazníků. Nálet na Škodovku z pohledu amerických stratégů má jistě své opodstatnění…. Tedy z jejich pohledu !

Zde je třeba připomenout, že válka se blížila ke svému konci a Československo nebylo v jejich zájmu. Jaltská konference v únoru 1945 a její závěry, včetně dohody o osudu Německa, přinesla rozdělení sféry vlivů v Evropě. A zde se rodil počátek plánu na tento nálet. K tomuto rozhodnutí přispěl i rychlý postup Rudé armády k Berlínu.

I z tehdejšího válečného pohledu byl nálet zbytečný. Nesmíme zapomenout, že s těmi nálety na Prahu z jara 1945, přinesl vedle materiálních škod i tisícové lidské oběti. Dubnový nálet na Škodovku již neměl vliv na konec války, měl ale dopady na rychlou poválečnou obnovu Československa. Československo bylo tak potrestáno…. Připomínám, že v době náletu,

25. dubna 1945 Rudá armáda již bojovala přímo v Berlíně. Hitler a jeho věrní počítali poslední dny své i Říše. Hitler za necelý týden poté spáchal ve svém podzemním doupěti sebevraždu.

25. dubna 1945 se setkali na Labi, u města Torgau, vojáci americké a sovětské armády. Fotografie z tohoto setkání, plné radosti a naděje na světový mír obletěly svět. Dnes na jejich přání a odkaz zapomínáme….

25. dubna 1945 Rudá armáda stála před Brnem. 26. 4. bylo Brno osvobozeno, před tím 22.4. byla osvobozena Opava, 30.dubna Ostrava…. Válka v Evropě končila.

Přemysl Votava

(nár.soc.)


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.