Slovensko před volbami: boduje Směr a občanské iniciativy

27.1.2012 10:26
Agentura Focus zveřejnila výsledky lednového průzkumu veřejného mínění před parlamentními volbami, které se uskuteční 10. března. Nejnovější preference naznačují jasné vítězství Ficova Směru – sociální demokracie, který by se 41,8 % a 81 mandáty získal pohodlnou nadpoloviční většinu ve 150členné Národní radě. Bodují však i nové strany, které se pohybují kolem pětiprocentní uzavírací klauzule a je pravděpodobné, že se jejich reprezentanti stanou novými poslanci.

Směr si oproti prosincovému průzkumu pohoršil téměř o 2 %, avšak v přepočtu na mandáty si o sedm křesel polepšil, protože do parlamentu by se v lednu dostalo pouze šest stran. Došlo i ke změně na druhém místě, které obsadilo Křesťansko-demokratické hnutí s 9,3 % a 18 mandáty, čímž odsunulo dosud nejsilnější pravicovou formaci – Dzurindovu SDKÚ-DS – na třetí pozici s 8,3 % a 16 mandáty. SDKÚ-DS již klesla pod deset procent a během měsíce ztratila téměř 2 %. KDH si také nepatrně pohoršilo – přišlo o 0,7 % voličů. Čtvrté místo si stabilně udržuje maďarská formace Most-Híd v čele s Bélou Bugárem, které průzkum přisuzuje 6,4 % a 13 mandátů, což znamená ztrátu dvou procentních bodů v průběhu jednoho měsíce. Sulíkovi liberálové ze strany Svoboda a solidarita si jako jediní z parlamentních frakcí polepšili, konkrétně o 0,8 % a 3 křesla. SaS by získala 6,4 % a 12 mandátů. Posledním uskupením, které by se dostalo do Národní rady, je hnutí Obyčejní lidé – Nezávislé osobnosti, jež se rozhodlo nekandidovat společně se SaS jako v minulých volbách. Získalo by 5,2 % a 10 poslanců. V součtu si SaS a Obyčejní lidé udržují prakticky stejný výsledek jako v minulých volbách. Pětiprocentní práh by se 4,8 % nepřekročila Slovenská národní strana, která ještě v prosinci měla podporu 5,6 % respondentů, což stačilo na 9 mandátů. Výsledek SNS se však pohybuje v rámci statistické chyby.

 

Se 4,6 % zabodovala i nová iniciativa 99 % - občanský hlas, která se v průzkumech preferencí objevila vůbec poprvé. Inspiruje se globálním protestním hnutím, vymezuje se vůči všem etablovaným stranám a kritizuje politickou třídu jako celek. Vystupuje proti hamižnosti bank; korupci, resp. zkorumpovaným politikům, ohánějícím se imunitou a jimi ovlivňovaným soudům; volebnímu zákonu, jež znemožňuje rovnoměrné zastoupení regionů v parlamentu; bratislavocentrismu a dalším aktuálním nešvarům. Iniciativa kritizuje, že poslanci na jedné straně v rychlosti schválili euroval a na straně druhé nedokážou zvýšit minimální mzdu, která se té řecké ani zdaleka nepřibližuje (Slovensko je zemí s druhou nejnižší minimální mzdou v eurozóně). 99 % dále požaduje rovnost před zákonem; spravedlivý daňový a odvodový systém nezvýhodňující pouze bohaté a boj s daňovými úniky; bezplatnou zdravotní péči dostupnou ve všech oblastech; rovné platové podmínky obou pohlaví; posílení střední střídy jako základu zdravé společnosti; tvorbu nových pracovních míst ve všech regionech; slušné chování zaměstnavatelů k zaměstnancům; důstojné důchody pro seniory, kteří jsou mnohde závislí na žebračenkách, ačkoliv se zasloužili o budování země v minulých letech; zvýšení platů učitelů; dostupnost bydlení pro mladé rodiny; přísnou státní kontrolu bank, finančních institucí a trhů; investice do infrastruktury a další. Ačkoliv se 99 % vymezuje vůči levici i pravici, volební program reflektuje požadavky tohoto globálního hnutí, které mají levicový charakter. Podrobněji viz: http://www.99percent.sk/co-je-99

 

Mírný pokles všech etablovaných stran s výjimkou SaS a podpora subjektů jako jsou Obyčejní lidé a 99 % naznačuje významné názorové posuny slovenské veřejnosti. K tomu zajisté přispěla i korupční kauza Gorila, kompromitující současné politiky. Z ostatních stran by více jak tři procenta získala už jen Strana maďarské koalice. Směr nadále potvrzuje pozici dominantního subjektu na slovenské politické scéně, který nemá vážného konkurenta a je schopný vládnout sám bez koaličního partnera.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.