Soc. dem. – bohoušpolitika stále stejnými prostředky

28.3.2018 23:37
Vyjednává se o vládě. Aktuální vedení soc. dem. (ČSSD) provádí bohoušpolitiku stejně, jako za Bohuslava Sobotky. Bezperspektivně. Bohoušpolika vedla k faktickému krachu soc. dem. Její pokračování směřuje tamtéž.

Výměna figur v čele soc. dem. změnu politiky této politické strany nepřinesla; je to stejná bohoušpolitika, jako za předsednictví Bohuslava Sobotky; je to politika něco za cibuli, něco za křen, něco přislíbíme, pak to zapřem. Idejí netřeba, koryt a korýtek je třeba, k tomu bohoušpolitika postačí. Přespříliš trapné je přitom zdůvodňování současné politické aktivity vedení soc. dem., totiž že soc. dem. se (případnou) účastí ve vládě Andreje Babiše (hnutí ANO 2011) chce obětovat ve prospěch společnosti proto, aby Babišcompany nevládla nakonec s SPD (Stranou přímé demokracie T. O.) a s podporou KSČM (Komunistickou stranou Čech a Moravy); prohlásil Jiří Zimola.

Ono obětování se zahrnuje názorové zvraty aktuální bohoušpolitiky soc. dem. kupř.: nechceme obviněného premiéra X souhlasíme s obviněným premiérem, ale chceme za to ta a ta ministerstva; musí být daňová progrese X nemusí být daňová progrese, stačí, když dostaneme ještě toto ministerstvo; musí být sektorová daň X nemusí být sektorová daň, vždyť se nějak dohodneme; musí být obecné referendum X nemusí být obecné referendum, nasadíme tomu roubíky, vždyť se nějak dohodneme … atd. atd.

Nejsilnější list, jako v mariáši, drží nyní politické hnutí ANO 2011; nahlásilo barvu, avšak kromě SPD a KSČM nikdo neodpovídá, že je pro něj „barva dobrá“, navíc čert ví, co ANO 2011 odložilo do talónu, který nikdo vzít nechce (vlastně nemůže, protože na něj nemá sílu, tedy nemá hlasy voličů); ostatní hráči kromě ANO 2011 mají slabý list, samé plonkové karty, o trumfa nezavadíš − avšak betl se v politice hrát nedá a ANO 2011 na durcha sílu nemá. A takto mariáš, ani politický, hrát nelze. V takové situaci se v mariáši vždy znovu rozdávají karty na novou hru. Stejně tak v politice.

A tak si myslím, že by nejvhodnějším způsobem řešení současné politické situace byly předčasné mimořádné parlamentní volby (v termínu voleb komunálních, ať to je pro stát levnější a ať to sfoukneme jedním vrzem). Znovu a určitě jinak by tyto volby rozdaly politické karty. A třeba by soc. dem. neměla možnost uskutečňovat svou bohoušpolitiku. Nebyla by pro budoucí vládu potřeba.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.