Vladimír Pelc: Společnost pokrytectví

28.8.2015 11:45
Pražský dopravní podnik na začátku srpna na šestadvaceti plakátech seznámil cestující se slangovými výrazy, které se mezi dopraváky běžně používají. Objevuje se zde třeba „kaštan“ čili cestující, nebo výraz „černá huba“ pro vůz metra typu 81-7171, který začal v metru jezdit v roce 1978 a nazývají ho tak podle jeho černého čela.

Paní Petra Gelbart, žijící v USA, t.č. na návštěvě v ČR, která se označuje za romskou aktivistku, mj. prohlásila, že takhle trapnou věc snad ještě nezažila, informaci na plakátu označila za asociální chování dopravního podniku a dodala, že v USA by něco takového nebylo možné.

Paní Petra Gelbart trvale (od konce 80tých let) žije v USA. Ve společnosti pokrytectví. Ve společnosti, kde aktivně působí Ku-klux-klan, ale nesmí se o tom příliš veřejně mluvit, kde policejní a vojenské instituce mučí zajatce, ale nesmí se to dít na území USA, musí se mučit v jiných státech (v Polsku atd.) – vždyť americké zákony mučení vězňů na území USA (ale nikde jinde) zakazují, že ano, v zemi, kde si bílý policista může odstřelit černocha (dosaďte si další „nebílé“ rasy) za to, že přechází na červenou (okamžitě na pokyn policisty nezastaví auto, sedí si zbůhdarma v parku na trávě atp.), žije v zemi, kde je zakázáno pít na veřejnosti alkohol, ale když si flašku rumu schováte do papírového pytlíku, tak můžete chlastat, jak je libo, v zemi, kde je out navštěvovat nevěstinec, ale pokud o tom nikdo z vašeho okolí neví, tak je to v pořádku... Další příklady ať si laskavý čtenář doplní sám.

Česká mainstreamová média dávají prostor pokryteckým vyjádřením paní P. Gelbart že prý by něco takového, tedy aby se vlak metra ve slangu pracovníků metra nazýval negr, nebylo možné – ano, nebylo: v USA je však možné, aby toho negra policista za drobný přestupek rovnou zastřelil. Ale chraň bůh, aby si někdo dovolil negrem označit vlakovou soupravu metra.

Fascinuje mě neskutečná drzost některých lidí, například drzost paní P. Gelbart. Drzost, s níž si nás dovoluje poučovat o tom, co je správné, a co nikoli. Případné by bylo, když už se označuje za romskou aktivistku, aby o pokrytectví pokrytecké společnosti v USA poučovala tam. V USA.

Za prvenství v asociálním chování by aktivistka P. Gelbart měla označovat skutečnosti v USA, které jsem příkladmo výše uvedl. Pak by byla aktivistkou na svém místě.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.