Technické vzdělávání, opravdu ?

27.7.2019 16:36
Nevím, jak jste na tom Vy, kteří snad v této chvíli čtete můj článek, ale já ve skutečné zlepšení technického vzdělání nevěřím i přes proklamace o již postupně vytvářeném plánu.

Nevím, jak jste na tom Vy, kteří snad v této chvíli čtete můj článek, ale já ve skutečné zlepšení technického vzdělání nevěřím i přes proklamace o již postupně vytvářeném plánu. Vždyť nejde jenom o papír, ten snese všechno, ale o skutečném přidělení zdrojů na takovou změnu.

V prvé řadě musíte mít učitele, kteří záměr žáky technicky vzdělávat skutečně naplní, budou toho schopni a budou mít k takové změně podmínky a chuť ? Snad nikdo nevěří, že učitel s dvacetiletou praxí ve výuce rodinné výchovy prostě prodělá školení a k mnoha nanuceným předmětům přibere ještě jeden. Vždyť v mnohých školách je dnes praxe taková, že aprobovaný chemik a fyzikář přibere ještě přírodopis, dějepis a zeměpis, protože nikdo jiný už nezbyl, proč tedy nevzít ještě techniku, no….to bude změna.

Druhá věc jsou podmínky materiální, učím fyziku na víceletém gymnáziu, na nepochopení, nebo nepřízeň vedení školy k technickým předmětům si stěžovat nemohu, ale zdroje jsou prostě omezeny na určité úrovni. Žáci se s technikou ( v tomto případě v rámci fyziky ) musí seznámit osobně, „osahat si ji“ a tak vyučujeme v laboratořích obvykle ve 4 malých skupinkách tak, aby si žáci skutečně mohli sami všechno naměřit a vyzkoušet. Když jsem jen hrubě počítal, kolik by stálo nakoupení pomůcek pro ideální výuku v tomto režimu, dopočítal jsem se minimální částky 400 000Kč a to se jedná pouze o dokoupení nad úroveň těch současných, postupně vyřazovaných z důvodu nefunkčnosti stářím (nikoli technického zastarání). Pro jednu školu nezbývá než tiše snít……, kdyby tak nějaký sponzor, ale pro technické vzdělávání v celé ČR ??

Nebo vy stále ještě věříte, že se něco změní ……. Tento a další články o školství najdete na webu autora.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Dona

Začnem otázkou : Ako je to možné, že za socializmu 60% malo technické vzdelanie a 40% humanitné  za minimum peňazí , za podmienok totálneho embarga Západu na novú technológiu ? Za podmienok začínania socializmu od nuly a v podmienkach vojnou zdevastovaného Východu a Stredu Európy ?

Dodnes moderní kapitalisti a zahraniční investori žijú, budujú, vyrábajú a oceňujú technické vzdelanie robotníckej triedy vyštudovanej za socializmu. Faktom je, že socialistickí robotníci odchádzajú do dôchodku a nemá ich kto nahradiť. Čia je to chyba ? Podľa mňa, je chyba v liberálnej demokracii, kde sloboda rozhodovania oslepila nielen politikov, ktorí po 1989 presadzovali slobodnú voľbu povolania nad záujmami štátu, rýchlym tempom odstraňovali a ničili socialistické školstvo - a vyliali vaničku aj s dieťaťom -  ale aj chaos v hospodárstve štátu, ktorý demokrati zorganizovali za účelom privatizácie, a  hlavne - reštitúcií majetkov.

Dnes krok za krokom objavujeme pozitíva socialistického školstva. Bezcharakternosť tohto objavovania je zámerné nepriznanie toho, že všetko tu už bolo, že boli to komunisti, ktorí organizovali školstvo tak, že nám to Západ závidel. 

Dnes platíme daň za bezbrehú nenávisť voči vlastnej minulosti, ktorá bola po každej stránke pozitívnejšia, než dnešná liberálna demokracia so surovým kapitalizmom, rabovaním zdrojov, bohatnutím 1% ľudí, korupciou, ekonomickou ( ktorej hovoria sloboda pohybu) a enviromentálnou  migráciou  - a v konečnom dôsledku " debilizáciou " spoločnosti a školstva.

Dôkazom toho, že viem, čo hovorím je, že mám technické aj humanitné a prírodovedné  vzdelanie na 3 univerzitách a 2 stredných školách. A nielen to. Pracovala som ako robotník a technický pracovník 6 rokov vo výrobe. Študovala som za socializmu i za kapitalizmu. Dokážem stav školstva porovnať - na rozdiel od súčasných teoretikov  a politických manipulátorov s obsahom vzdelávania mládeže.

Ako dostať peniaze do školstva ?

Jednoducho : prestať plniť plány NATO, prestať si hladať a vyrábať nepriateľa, kvôli ktorému sa zvyšujú výdavky na zbrojenie, prestať  presadzovať  kvázi demokraciu násilnou vojenskou formou a sankciami......  a bolo by dostatok peňazí nielen do školstva, ale aj do zdravotníctva. Boli by peniaze v štátnej kase na stavbu nájomných bytov ( tak, ako to robili komunisti - veď všetky tie  havlove králikárne ( on mal Barandov),  postavili  práve komunisti - v jednej takej králikárni bývam a má 40 rokov )

Inej cesty niet.