Úchylák a supravodivý "med"

klavesnice stvan
16.8.2017 12:22
Již jako školák jsem se choval úchylně. Projevovalo se to zejména tím, že jsem se už v sedmi, osmi letech vzrušoval nad obrázkovými časopisy.

Ne, neodplivujte si zhnuseně! V těch časopisech totiž nebyly obnažené či málo oděné ženy. V těch časopisech byly kreslené obrázky a fotografie, které zobrazovaly tehdy moderní techniku. Strašně se mi líbily zejména malířem nakreslené elektrické obvody se znázorněnými elektronkami, jejich mřížkami a dráty ukončené "banánky" nebo "krokosvorkami". V podstatě jsem samozřejmě ničemu z toho nerozuměl, ale bylo to krásné !!!

Jak jsem rostl, má deviace mne stále více ovládala a dohnala mne tak daleko, že jsem se již jako zpravodaj ČTK stal jednoho dne laureá­tem Ceny ČSAV za popularizaci vědy. Později se však projevila ještě pronikavěji, a to když jsem sám stal autorem řady technických řešení na úrovni patentů a užitných vzorů.

I když už se nyní psaním o vědě a technice neživím, zvrhlá touha mého mozku po technických informacích mne neopustila. Obdivuji veli­kost lidského tvůrčího ducha a můj mozek doslova s mlaskáním přijímá stále nové informace tohoto druhu. Nevynechám tedy žádnou příleži­tost, jak ho nechat namlsat. 

Velký zážitek mu nedávno přinesl článek Zdeňka Slaniny o supravodivosti. S chutí jsem si ho přečetl a v tom vzrušení ani nezare­gistroval, že je napsán bez diakritiky. Pak jsem hodinu přemýšlel nad tím, jak úžasně geniální musel být vědec, kterého napadlo přidat do ke­ramiky med, neboť v článku se doslova pravilo - cituji:

" Na tomto principu pak bylo namichano mnoho ruznych keramik, a jiz v roce 1987 se tak podarilo ziskat material, ktery se staval supravodivym nad normalnim bodem varu tekuteho dusiku (tato kera­mika obsahovala prvky barium, yttrium, med a kyslik)."

Teď už to vím a o úrovni své inteligence nemám valného mínění ....

 

Václav Husák

Vaclav Husak
PhDr.Václav Husák - novinář (ČTK, Svět v obrazech).
Klíčová slova: fejeton, supravodivost, věda

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.