V televizní publicistice se řešilo hospodaření Lesů České republiky

2.4.2012 10:50
Premiér Petr Nečas se zhruba před rokem vyjádřil, že nedělní televizní diskuse v Otázkách Václava Moravce nesleduje. Slušní lidé prý tou dobou obědvají. Vzácnější je pro něho čas, který může strávit s rodinou. Ve včerejších Otázkách byl hlavním hostem premiér sám, hodnocení však bylo obdobné: známý politolog poznamenal, že předseda vlády padesát minut tlachal o ničem. Ještě že bylo chladno a nevlídno, jinak by prý bylo škoda zůstat doma u televize.

Sledoval jsem publicistické diskuse jak u Václava Moravce, tak u Jana Punčocháře na TV Prima Family. O bezobsažném monologu premiéra byla řeč v úvodu; především se snažil vylepšit svůj mediální obraz. Naštěstí došlo i na jiná témata. Jedno bylo společné: podivuhodné hospodaření státního podniku Lesy České republiky.

Informativně přínosnější se ukázala Punčochářova Nedělní partie, kde se trumfovali řádný a stínový ministr zemědělství, Petr Bendl a Michal Hašek. Moderátor dokázal oba kočírovat. Nezabránil jen diskusnímu folklóru typu „…já jsem vám taky neskákal do řeči, pane ministře (hejtmane)“, což zaznělo z obou stran.

Michal Hašek se ukázal výborně připraven. Ocenil jsem to o to víc, že absolvoval politickou diskusi druhou neděli po sobě a mezitím zvládl náročnou pracovní cestu do Číny. Před týdnem v diskusi s Miroslavem Kalouskem příliš neoslnil, tentokrát Petra Bendla převýšil. Ten se od Haška například dozvěděl, kolik se nyní v předvelikonoční době platí za vajíčka. A když už byla řeč o vejcích, přidal Hašek informaci, kolik jednotlivých kusů si senioři budou moci koupit za valorizovaný důchod v příštím roce.

Leč zpět k Lesům České republiky. Jde o mamutí státní podnik, v jehož vlastnictví je téměř 90 procent všech státních lesů, o vodních plochách nemluvě. Televizní divák se navíc dověděl, že Lesy vlastní ještě obrovské peníze, prý okolo 13 miliard. To nutně představuje obrovský korupční potenciál! Před několika lety se vedení podniku údajně pokusilo několik set milionů „zhodnotit“ a „odklonilo“ je do nyní již dostatečně zprofanované společnosti Key Investment. Všechny peníze se však Lesům podařilo získat zpět.

Informace o neprůhledných mnohamilionových zakázkách pro soukromé firmy mohou být spekulativní, stejně jako zprávy o stomilionových odměnách pro privátní advokáty. Podnik je údajně angažoval pro některé právní služby, i když měl dostatečně fundované vlastní právní oddělení. Privátní právní společnost si tak u Lesů mohla přijít i na půl milionu denně!

Naopak zcela konkrétní je informace o Zvěřinové kuchařce, která zazněla v druhé části pořadu OVM. Lesy ČR vydaly v roce 2009 vkusnou vázanou publikaci o 88 stranách, obsahující vesměs zvěřinové recepty Evy Pilarové. Její fotografie je na titulní straně. Receptů je okolo stovky, každý s lákavým názvem. Daňčí medailónky, Opilé křepelky… Až sliny se sbíhají. No, nekupte to!

Po zjištění ceny publikace byste si to asi rozmysleli. Však ani nebyla volně v prodeji. Vyšla v nákladu tisíce kusů, které byly určeny jako dary pro spřízněné VIP. Každý výtisk přišel podnik přesně na 4 164 korun českých. Na zakázku prý bylo vypsáno výběrové řízení. Za cenu 3,900.000 ji získala firma známého kmotra Romana Janouška. Kam ten Mazánek jenom nezasahoval…

Je dobře, že hospodaření podniku neušlo pozornosti inspektorů Nejvyššího kontrolního úřadu. Kontrola vyústila v podání několika trestních oznámení. Michal Hašek v diskusi v Partii požadoval po Petru Bendlovi informaci, jak s výsledky kontroly NKÚ naloží. Ministerstvo je zřizovatelem podniku, nemělo by proto váhat s ráznými zásahy.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

skodovka_1

Pane Gubin - souhlasím s Vámi a nedivím se Vašemu rozhorčení.  Já se již delší dobu zaobírám myšlenkou Státní lesy zrušit a předat je obcím, ať je zpravují dle svého. Znám v okolí hodně obcí, které se o své lesy příkladně starají. A bylo to průhledné a jednoduché. Nehledě k tomu, že by na obci seděl i hajný, který by řešil i nepravosti některých drobných majitelů lesů nebo poradil. Zrušil by se jeden podnik a neprůhledné tendry, které stejně pak dělají v konečném důsledku drobní podnikatelé. A proč ba do tohoto systému nemohlo být začleněno více dlouhodobě nezaměstnaných?