Válka v zastoupení

obrazek
14.4.2018 15:43
Uznávám, že je to dobrý nápad – válčit v zastoupení. Logický, ale značně nemorální. Vrcholem nemorálnosti je však skutečnost, že velmoci, které vojensky zastupují syrskou opozici, jsou ve skutečnosti jejími „ozbrojenými nádeníky“, kteří na své náklady a odpovědnost plní její cíl, a to zničit legální vládu Bašára Asáda.

Jeho řádná, dobře vyzbrojená armáda už má pod kontrolou většinu syrského území. Jaký motiv by asi musela mít, aby použila chemické zbraně v takticky naprosto nedůležité vojenské operaci, když ví, že USA, Británie a Francie jen čekají na záminku, aby mohli raketově „trestat“. Sice za okolností, kdy tím poruší veškerá mezinárodní práva, ale hlavní je, že opět mohou „hu­manitárně bombardovat“.

Při naprosto neprokázaném, údajném chemickém útoku syrských vojáků ve městě Dúmá prý zahynulo několik desítek lidí. Prezident Trump ve svém vystoupení tvrdě kritizoval Bašára Asáda za to, že vraždí svoje obyvatele. Aby mu dal za vyučenou, tak spolu s Velkou Británií a Francií zaútočil na vojenské cíle v Damašku a Homsu, přičemž s vysokou pravděpodobností „humanitárně“ pobil několikanásobně více nevinných lidí, než údajný chemický útok v Dúmá.

Jeden z raketových útoků směřoval do Homsu, kde se prý nacházejí sklady chemických látek a sarinu. Nedovedu si představit, že by při zásahu takovéhoto arsenálu a následkem rozptýlení jedovatých látek do širokého okolí, nedošlo k smrti stovek, možná tisíců lidí. Takže buď útočníci předem věděli, že na inkriminovaném místě zbraně tohoto charakteru nejsou, nebo riskovali obrovskou katastrofu.

Lze z této situace vyvodit nějaké poučení? Ano, válka v zastoupení se vyplácí. Vzhledem k tomu, že političtí představitelé útočících států se chovají jako naprostí idioti, kterým ve skuteč­nosti na pravdě nezáleží, bude se v tomto postupu pokračovat. Nepřátelé syrského režimu bu­dou opět nastrahovat léčky a parta vojenských kovbojů vedených Spojenými státy bude na zá­kladě opakovaných „podezření“ Sýrii stále silněji trestat. To by v tom byl čert, aby se tu třetí světovou válku nakonec nepodařilo úspěšně vyvolat. „Tak je to správné a tak to má byť!“

Václav Husák

Vaclav Husak
PhDr.Václav Husák - novinář (ČTK, Svět v obrazech).
Klíčová slova: Asad, rakety, USA

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Dona

Na zasadaní rady NATO a EÚ hlasujú jednohlasne - z čoho vyplýva, že naši podporujú všetko, s čím prídu vodcovia. Určite aj podávajú také návrhy, ktoré prečítajú v očiach veliteľom, aby sa zapáčili bossom. Okrem toho, vo V4 vládne širokospektrálna rusofóbia - aj u obyvateľstva. Politici oduševnene a s nadšením navrhujú dobrovoľné zvýčenie počtu vojakov v Pobaltí, v Poľsku......bijú sa v prsiach presne ako gorily v extáze, keď môžu ísť na zahraničné misie, a tým byť platný a aktívny člen NATO a všetkých čertových spolkoch. Bez váhania prezidenti a velitelia odsúhlasia 2%  z HDP na zbrojenie.... Bez dôkazov podporujú všetko, čo si prdne  Británia, USA..... Skrátka, našli v nás poslušných a oddaných cvokov.