Věci veřejně zkompromitované

obrazek
31.5.2011 20:08
Víkendový sjezd Věcí veřejných v Hradci Králové potvrdil, že tato kvazistrana s výraznými rysy sekty nemá potenciál na přežití více než jednoho volebního období. Různé rychlokvasné projekty – většinou B-týmy ODS – kterých se ve Sněmovně už několik vystřídalo, nejsou schopné se na politické scéně dlouhodobě etablovat. US-DEU se udržela v parlamentu osm let (i když po druhé kandidovala v rámci Čtyřkoalice, resp. Koalice), Strana zelených čtyři roky a VV ztratily většinu svého elektorátu už rok po volbách. Zatímco zelení alespoň reprezentovali standardní evropský politický proud, jehož potenciál Bursík s Biomasou lpěním na korytech a prudkým vychýlením doprava zcela promarnili, VV-ABL jsou pouhým ad hoc projektem Víta Bárty s cílem penetrace do státní správy a profitu na státních zakázkách.

Sjezd VV-ABL prokázal naprostou absenci sebereflexe jejích členů. Nikdo z nich se ani nepokusil vysvětlit sérii skandálů a omluvit se občanům za podvod, který se na nich dopustili. Veškeré kauzy naopak interpretovali jako komplot politických protivníků a koaličních partnerů. Příliš tedy nechápu, proč dál sedí v této vládě, když je s nimi takto hrubě zacházeno. Mnohé projevy na mě působily, jakoby jejich autoři vypili „deset, dvanáct lahví těžkého vína.“ Například už folklórní požadavek zrušení anonymních akcií na doručitele, který za celou dobu nebyli schopni prosadit a ve Sněmovně naopak hlasovali proti. Radikální projev Tomáše Jarolíma, který plamenně hovořil o zestátnění akcií a útočil na Dalíka a Topolánka, tak v konfrontaci s politickou praxí VV už nikdo nemůže brát vážně. Jak si představují boj proti korupci ostatně objasnili v tajných nahrávkách – předražovat zakázky „jen“ o 10 %. Nikdo z řečníků ani nevysvětlil podvodné financování strany prostřednictvím „kouzelníka“ Babáka, který přenášel miliony v pytli.

 

Úsměvná je i snaha ukotvit VV-ABL v rodině evropských liberálních stran, jak jsme se dověděli z projevu poslankyně Andrýsové. Tato účelová formace na jedno použití bez jasné ideologické profilace má skutečně vysoké ambice – chce se začlenit do frakce evropských liberálních demokratů (ELDR) po boku německé FDP. Zároveň mnohokrát z úst delegátů zaznělo, že Věci veřejné jsou „středová strana.“ Příliš jejich proklamované středovosti nerozumím, protože dosud poslušně hlasovali pro všechny asociální a ultrapravicové návrhy TOP 09 a ODS. Ze svých levicově populistických slibů nesplnili vůbec nic. Ke zjištění, že jeden z jejich hlavních předvolebních taháků – zrušení poplatku za položku na receptu – se ve finále pacientům prodraží, protože si budou muset z vlastní kapsy hradit léky do 50 Kč, se loutkový předseda John už raději nevyjádřil. Farizejské je i neustále rétoricky bojovat proti „rozkrádání“ a přitom sedět ve vládě po boku korupční zločinecké organizace ODS.

 

Sjezdu se nezúčastnili ani žádní hosté z jiných politických stran – dorazila pouze obskurní figura Michal Simkanič – předseda České pravice, který s oblibou pózuje před americkou vlajkou a nenávidí vše levicové. Volební podpora ČP už patnáct let osciluje mezi 0,00 a 0,05 %, takže zmínka o jeho účasti není příliš relevantní. Závěrem lze konstatovat, že propad Věcí veřejných hluboko pod pětiprocentní klauzuli by už neodvrátil ani odchod z vlády a předstírání opoziční role. Stihli se sami zdiskreditovat za rekordně krátkou dobu. Skutečnost, že za nimi nikdo nestojí a musí si najímat placené diskutéry, kteří hlasují v anketách a píšou komentáře na diskusní weby v jejich prospěch (tzv. Bártova gerila), je po odhalení všech skandálů už jen třešnička na dortu.    


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.