Velké divadlo zvané Gleiwitz

25.8.2022 12:56
Kdo si dnes vzpomene na události kolem tohoto předválečného německého města u hranic s Polskem, které se stalo záminkou Německa pro přepadení Polska. Před 83lety - 31.srpna 1939 - se stalo centrem pozornosti celého světa. Zejména němečtí posluchači hltali rozhlasové zprávy, Gleiwitz, dnes polské Gliwice, byly na prvních stránkách. 1. září 1939 vypukla druhá světová válka.

Hitler potřeboval předložit domácímu publiku své ospravedlnění k válečnému tažení na Východ. Po zkušenostech s představiteli Anglie a Francie v Mnichově, ale i z připojení Rakouska k Říši, se rozhodl ještě více vystupňovat své požadavky. Nacistická propaganda od nástupu Hitlera v roce 1933, masírovala domácí veřejnost. Oponenty a lidmi s jiným názorem se již plnily koncentrační tábory.

Německo hledalo záminku k válce, pohraniční napětí na hranici s Polskem se každým dnem stupňovalo. Především německé veřejnosti měly být Gliwice předloženy jako „jasný doklad o polské agresi“ vůči Německu. Zde platilo to známé úsloví: „co na tom, že svět tomu zcela neuvěří, vítěze se přece nebude nikdo ptát po pravdě“.

Otvírám knihu „Gestapo“ od německého historika Jochen von Lang, vydanou v roce 1993. Akce Gliwice je zde podrobně popsaná. Dokumenty o nacistické propagandě i o činnosti jeho represivních složek. Akce Gliwice řízená přímo R. Heydrichem, byla jednou z nich.

Tehdy 31.srpna 1939 ve večerních hodinách nacistické komando provedlo fingovaný „polský “ útok na vysílačku v Gleiwitz. „Odborník“ na tuto práci gestapák Alfred Naujocks s pěti pomocníky odvysílal provokační výzvu v polštině. Dokladem „polské agrese“ měly být mrtvoly vězňů „dodané“ z koncentračního tábora, oblečené do polských uniforem.Vše další již bylo v rukou nacistické propagandy.

Hned druhý den dopoledne v berlínské opeře následoval projev Hitlera k poslancům říšského sněmu a k německé veřejnosti, ale i k světu. Hitler použil lživou informaci o tom, že polská armáda zaútočila na Německo. s tím, že německá armáda již rázně odpověděla a od časných ranních hodin 1.září se valila Polskem. Zmanipulovaná německá veřejnost jásala, špalíry obdivovatelů neměly konce, německý národ podlehl nacistické propagandě.

Z historie víme, že na západní frontě byl dlouho klid. Mnohé státy Evropy se dokonce, pod vlivem nacistické ideologie, vydaly na Východ, zapojily se do operace Barbarossa. Pro některé poučení i pro dnešní dobu.

Gliwicemi začala druhá světová válka s desítkami milionů obětí. Dnešní svět zapomněl na tyto hrůzy, za potlesku davu padají pomníky hrdinů, tedy těch, co v boji proti nacismu platili životy na své bojové cestě, statisíce z nich umírali i za naši svobodu. Jdu Prahou a vidím, jak lež vítězí nad pravdou a nenávist nad láskou. Jiný názor se nepřipouští, dokonce se i trestá, lež a nenávist tancuje kolem nás.

Je to ostudné při vzpomínce na 365 tisíc obětí nacistického Německa z časů poslední světové války.

Přemysl Votava

 

Foto: Alfred Naujocks před vysílačem v Gliwicích  

 

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

opatovice328

To muselo být velké zklamání pro Poláky, ti se nejdříve těšili, že si spolu s Němci bodou dělit Československo a pak byli na jídelním menu sami. A dnes už Poláci zase lezou do zadní části těla, tentokrát USA, co od toho očekávají? Pořád si ještě myslí, že by si mohli uloupnout kus českých zemí?