Ví ministr obchodu jak se dělá obchod?

27.1.2021 23:08
Nejdříve tripartita, potom společné jednání vlády s opozicí se zabývali plánovanou výstavbou dalšího jaderného bloku v Dukovanech. Zatímco se odborníci shodli, že do zamýšleného tendru je třeba umožnit podat přihlášku všem zájemcům, politici politikařili. Pravda s odvolávkou na stanoviska a doporučení bezpečnostních složek. A tak se veřejnost dozvěděla, že se místo v tendru nenajde pro Čínu. Okamžitě vznikla otázka, proč vyloučeno není také Rusko.

 A dostáváme se k panu ministru Havlíčkovi. Ráno do televizních obrazovek říkal, že z hlediska dosažení výhodnější ceny se zástupci tripartity jednomyslně shodli, že bude nejlepší, když se tendru zúčastní všichni. Tedy i Čína a Rusko. Už tehdy pan ministr zaobaleně naznačil, že účast celé pětice ve výběru dodavatele by byla připuštěna vlastně jen proto, aby se cena snížila.

Po politických konzultacích, kdy opozice, ale i někteří vládní představitelé, jako třeba sociálnědemokratický ministr Petříček, v podstatě ideologicky křičela, že Čína a Rusko musí být vyloučeno, došlo ve vládě ke kompromisnímu řešení odsouvající ze soutěže Čínu. Rusko zatím ne, protože se možná rýsuje i možnost mezinárodního konsorcia s ruskou účastí.

Následně ovšem přišly večerní Události a tam ministr Havlíček veřejně sdělil to, co obchodník nikdy udělat prostě nemůže a nesmí. Pod tlakem otázky proč Čína ne a Rusko ano, řekl, že nikdy neuvedl, že by Rusko tu zakázku mohlo skutečně dostat! Chápe co udělal?! On vlastně Rusům vzkázal, že je potřebuje jen jako jakousi stafáž, co nám pomůže srazit cenu a až se tak stane, půjdou z kola ven!

Pane Havlíčku, který obchodník by s vámi takovou hru hrál?


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.