Vláda plánuje nezodpovědné zadlužování a poskytování půjček

obrazek
23.1.2012 10:57
Současná vláda jedním dechem vytrubuje, jak je společensky nebezpečné nezodpovědné zadlužování. I když neznám přesnou definici významu slov "nezodpovědné zadlužení", jistě za něj lze považovat situaci, kdy dlužník nemá větší než malou jistotu, že dluh bude schopen v budoucnu splácet. Pokud existuje nezodpovědné zadlužování, tak ruku v ruce s ním musí existovat nezodpovědné půjčování! Pokusím se vysvětlit, proč to zdůrazňuji.

Vláda hodlá zavést školné na vysokých školách. Pravda, jen tehdy, pokud bude existovat možnost se v touze po vzdělání a v naději, že vzdělání je zárukou stálých příjmů, které dovolí dluh splácet a ještě k tomu umožní dlužníkovi důstojně žít, zadlužit. Lze v situaci, kdy klesá poptávka pracovního trhu a to i ze strany státu po vzdělaných lidech, považovat realizaci této půjčky za zodpovědnou?

Lze snad poskytování půjček, jejichž jedinou zárukou je naděje, považovat ze strany věřitelů za zodpovědné? Podle mého soudu nelze, neboť půjčka na vzdělání nemá z hlediska minimalizace rizika, že se věřitel neuspokojí, stejnou kvalitu, jako půjčka na výstavbu domu, neboť až do splacení je pro banku pozemek i stavba právně ošetřenou zárukou. Proto si myslím, že se současná vláda řídí heslem "po nás potopa", neboť sleduje krátkodobý cíl, kterým je ušetřit veřejné prostředky, aby se nemusela uchýlit k progresivnímu zdanění bohatých a hlavně ke skutečnému boji proti korupci a předražování veřejných zakázek.

Nelze vyloučit, že pár roků po zavedení školného může vzniknout nová ideologická mantra pravicových stran, která bude pranýřovat nezodpovědné zadlužování (studování na úkor budoucích generací) nezaměstnaných vysokoškoláků. V lepším případě zaměstnaných na pozicích, kvůli kterým studovat nemuseli. Vyloučit nelze ani jejich zařazení do převýchovy nemakačenků formou veřejně prospěšných prací, jejíž nedílnou součástí jsou oranžové vesty, aby kolemjdoucí věděli, s kým mají tu čest...

 

stvan
Není důležité co si o sobě myslím já, ale co si o mně myslí druzí.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

stvan

Nemělo by se tedy školné platit už od první třídy?

rku

Investice do vzdělání je nejlepší investice a bylo by dobře mít si možnost na ní půjčit. Když si na vzdělání nepůjčí student, půjčuji si na jeho vzdělání všichni kdo platí ze svých daní vysoké školy. A až ty prava vystudují budou z nich třeba polytologové nebo exekutoři.