Vládní balíček a holubičí povaha

obrazek
21.5.2023 17:33
Obsah opatření předložených Fialovou vládou vyvolal značnou nelibost zvláště na venkově, u důchodců a nižších příjmových vrstev. U jižních temperamentních národů by pravděpodobně vyvolal stávky včetně generální, stavění barikád a zapalování ohňů.

 U nás je zatím relativní klid, hovoří se sice o stávkové pohotovosti a generální stávce, ale zdá se, že to je jen jakési alibi, aby vznikl dojem, že balíček nebyl přijat bez větších protestů. Možná, že je to dáno i naší povahou, o které se někdy hovoří také jako o holubičí. Za tu je považována spíše povaha mírná. Často se v této souvislosti připomíná patron české země svatý Václava jako smířlivý a uvážlivý panovník, který se lišil od svého bratra Boleslava rozdílným postojem k řešení konfliktů. Nebo také třeba Palacký, který zdejší obyvatelstvo označoval jako převážně mírné pacifisty, jemné anarchisty, které nebažili po výboji, sotva se sami bránit uměli. A v klíčových událostech 20. století se často hovořilo o tom, že je třeba jednat rozumně. Nevím, jestli máme holubičí povahu nebo ne. Zdá se mi toto tvrzení značně zjednodušující. Teď jsem jen zvědav jak to dopadne s Fialovým balíčkem opatření. Zda dojde k nějaké dohodě či nikoliv. Premiér říká, že žádné změny neudělá. Tak se nechám překvapit. Sázkové kanceláře na to asi nevypisují žádné kurzy. No nevím, na co bych si vsadil, ale spíše na to, že ke změnám dojde. Ale jsem špatný sázkař, většinou se mýlím, tak uvidíme.

 

Více o politice na webu autora: Politika teoreticky i prakticky (politika-teoreticky-i-prakticky.cz)

jaroslavbalek
Národohospodář a spisovatel. Publikoval celou řadu statí z oblasti hospodářské politiky, Je autorem 12 knih především z oblasti historie a politiky, ale i humoristických včetně divadelní hry a dvou sbírek básní. Provozovatel webu https://www.politika-teoreticky-i-prakticky.cz/ a https://www.knihy-jaroslav-balek.cz/
Klíčová slova: stávka, vládní balíček

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.