Volby??? Vzkaz v lahvi

obrazek
18.10.2021 21:59
Posledně jsem zde referoval o vzniku myšlenky zakódování nové chybějící informace do aktuálně platné dekódovací volební tabulky pro vyjádření postojů nevoličů. Toto je volné, leč silně subjektivní shrnutí dojmů.

 

Motto: "Dobojováno, Hra o trůny skončila velkým zvratem. Podívejte se, které postavy zemřely"

[ https://magazin.aktualne.cz/got-kdo-jiz-zemrel/r~69ad9a4a686011e98aa4ac1f6b220ee8/ ]

     Popravdě řečeno, hru o trůny jsem nikdy neviděl, ale titulek, který jsem si zvolil jako motto, mě zaujal s ohledem na charakter povolební nálady ve společnosti. 

     Patřím k lidem, kteří jsou sice notně zvídaví, ale naprosto nejsou zvědaví. A tak vznešené slovo "trůny", které je současně degradováno slovem "hry", nikdy nevyvolalo můj sebemenší zájem ani o toto dílko (vytušil jsem, že snad nejde jen o nějaké dílko, ale o fenomén - to ovšem na věci nic nemění).  Pro mne jsou hry o trůny zajímavé jen tím, že se mi náhodně vyskytnuvší titulek na webu hodí výborně jako motto k povolební úvaze, volně navazující na náhodný objev možnosti kódování ve volebním lístku.

     Snad bych už také nemusel ani připomínat, že politice nerozumím a tak i tato (doufejme) má poslední volební úvaha se týká méně běžné a obecnější problematiky, tj. možnosti inovace principu voleb v zájmu lepší motivace nevoličů.

A tak tedy připomeňme, že jsem posledně [ Volby!!! SOS? Nějaký jiný kód by nebyl? | Blogy Vaše Věc (parlamentnilisty.cz) ]  referoval o vzniku myšlenky zakódování nové chybějící informace do aktuálně platné dekódovací volební tabulky pro vyjádření postojů nevoličů a tím jejich zapojení do volebních her o trůny.

       Tehdy čtyřstolová sestava (téměř zpoloviny dříve neznámých) lidí se sešla poklábosit znovu - jak dohodnuto - ovšem v daleko menším počtu. Pouhých sedm statečných.  Snad to bylo tím, že vhozením volebního lístku mnohým začíná čtyřletá volební dovolená nebo tím, že uprostřed pracovního týdne už mohou takto plýtvat časem jen polodůchodci či mladí lidé bez závazků. Ale i tak to pro mne bylo zajímavé setkání. Soudím, že do příštích voleb možná všichni zapomeneme na naše prvotní opojení vznikem této myšlenky a vše se rozplyne a udrží se v podvědomí jen jako vzpomínka. Leč lákavost představy, že vždy existuje jiná možnost volby (chcete-li alternativa), než jakákoliv nabízená, je vzrušující. 

        Když jsme tak o tom (nad pivem, jak jinak) meditovali, na můj popud jsme začali hledat co nejvýstižnější přirovnání pro myšlenku zakódování stanoviska bezprizorných (chronických nevoličů). Šťastnou náhodou se objevil termín "vzkaz v láhvi". Nikdo nebyl proti. Opravdu výstižné, do nejmenších detailů. 

Vzkaz v láhvi posílá trosečník na základě naděje, nikoliv na základě počtu pravděpodobnosti či zákonitosti. Vždyť pravděpodobnost doplutí láhve ke správnému adresátovi (a navíc, hlavně dokud trosečník žije) je také mizivá až nulová. 

Nešlo ani o "objednané" "ano" či "ne" pro jednu ze stran, které jsou v "nabídce", ale spíše o bolestné "help", že politická nabídka zdaleka nedostačuje poptávce. Prostě jak kdo chce.

    Ale v každém případě, nerozbije-li se láhev o skaliska a je li dobře utěsněna, obsahuje svědectví, které přetrvává i z hlediska časové perspektivy vesmíru.

    Poté jsme si vyměnili zážitky. Zaujal mě jeden pokus - taková kybernetická klukovina - kromě dohodnutého kódu kroužkováním byl na jediném volebním lístku v ČR proveden v levém dolním rohu vpich špendlíkem, který zanechal 3 dírky svisle. Byl jsem poučen, že takový kód je strojově snadno zpracovatelný, dokládá, že zakroužkovaný poslední kandidát nebyl myšlen jako hlas straně. Prostě hoch si z toho udělal jakýsi děrný štítek. V době nedostatku čipů do všeho možného, co je nutné třeba i ke komunikaci, mě to pobavilo. 

Celkové zhodnocení jsem se pokusil zachytit svými slovy takto:

a) Prostě recese s nesmírně vážným posláním.

b) Známka za kreativnost: 8 z deseti bodů.

c) Známka za umělecký dojem : 10 bodů.

d) Známka za technické provedení: 1 bod (2 body by bylo v případě, že by nás bylo 25 tisíc a 10 bodů by bylo v případě, že by nás bylo aspoň milión)

e) Osobní dojmy: 

   - Skvělý pocit, že jsme splnili čestnou povinnost jít k volbám. (Přesněji, že i jako nevoliči bychom si našli svůj přístup)

   - Neopakovatelný pocit, že jsme zanechali svůj osobní vzkaz v láhvi, co si myslíme o nabídce politických stran či koalic.

   - Pocit užitečnosti, že jsme na chvíli zastoupili a reprezentovali 35 % oprávněných voličů (jsou nás milióny, viďte?) a dali jim osobní příklad a návod, jak vyřešit dilema nevoliče bez pocitu marnosti nad tímto světem a marnosti našeho hlasu.

   - spokojenost v takové míře, že otázku, zda se vrátit příště k běžnému osobnímu přístupu k volbám (tedy hledat v programech stran alespoň něco, co má váhu, k tomu příslušné osobnosti nebo eventuelně volit menší zlo)  jsme se společně rozhodli nechat otevřenou. Uvidí se, co nás ještě napadne. 

 No a to je vše. Osobně to pro nás byly pěkné volby, protože jsme volili v  mýdlové bublině, kterou jsme si sami vytvořili a když trochu přivřeme oči, zjeví se nám vždycky, když to bude potřeba, po celé čtyři roky.

       Pravda, potom jsme se věnovali i výsledkům voleb. Hodnotilo se nám snadno. Zátěž typického voliče, zklamání či nadšení se nám díky naší volbě vyhnuly. I tak jsme nic převratného neobjevili, koneckonců, podobných názorů je kolem nás plno. Vývoj je předvídatelný. 

      Majitel kolotoče už vypnul pohon (elekřina nějak podražila) ale volební kolotoč se ještě setrvačností točí dál

a ti, kdož si toho nevšimli a přestali se držet, možná ještě doplatí na odstředivou sílu. 

      Koaliční tmel (nebo je to jen suchý zip?), oficiálně testovaný a doložený koaličním certifikátem na pevnost v tahu, je čím dále tím více vystaven náporu z boku či tlaku. Nemluvě o vibracích a pochopitelně hlavně času. Marná sláva pokud je tmel málo kvalitní a nápor na něj velký, povolí. Pokud je však vysoce kvalitní, může dojít při větším náporu k prasklinám v materiálu mimo tmelený spoj. Parafrázováno s Hrabalem, některé spoje prasknou narušením podstaty lepených látek.

[ aktualizace 1.1.1.2021: zapomněl jsem ještě na vnitřní pnutí a rozdílnou tepelnou roztažnost spojovaných materiálů, s nimiž má koaliční tmel co do činění. Skryté síly, které toto pnutí způsobují, jsou staré jako lidstvo samo: nevědomost (nikdo z koalice přesně neví jestli jeho strana uškodila či pomohla více té druhé nebo naopak), pýcha, či přesněji ješitnost s hloupostí( každá ze stran si myslí, že ona byla ta lepší) a chamtivost bojující  se strachem. Původně jsem se domníval, že se to navenek projeví později, až budou v boji o komunální volby jednotlivé  koaliční strany schizofrenicky stát před voliči soačasně s ideály z předvolební koalice - ale také s ideály z povolební koalice - ale také s ideály neřízených senátorských střel - a navíc s ideály, s nimiž chtějí zabodovat v místních, komunálních, regionálních mikrosvětech s vyhlídkou na nové koalice.  První projevy se ale objevují dříve, než by jeden čekal, až to jednoho mrzí: "...Analýza Pirátů: STAN nás v kampani podvedl. Provinil se i šéf Rakušan..." /https://www.seznamzpravy.cz/clanek/analyza-piratu-stan-porusil-smlouvu-provinil-se-i-sef-rakusan-179234#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=jywZACdUewB-202111011016&dop_id=179234&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz/  ]

     Ale dosti metafor. Budeme raději sledovat jako vždy tradiční politický pragmatismus: vyplatí se svalovat všechnu vinu na předchůdce či špatné podmínky pro vládnutí, aby se odvedla pozornost od plnění nesplnitelných slibů nové squadry. A něco jako úspěch se dá vždycky přikouzlit. 

  

 

 

 

 

 

luis
Vývojář (ročník 1955), se zkušenostmi z ekonomiky, managementu, zemědělství a techniky. Zajímám se o makropolitiku a makroekonomiku pouze z pohledu jejího dopadu na lidi, které znám a z pohledu jejich možných reakcí.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.