Nejdříve Goebbels, pak teprve Churchill

23.2.2015 09:14
I smutná výročí je nutné si připomínat. Na 25. února jedno takové připadá. Kulaté. Rád bych ho stručně připomněl.

Obecně je známé vystoupení Winstona Churchilla ze dne 5. 3. 1946 ve Fultonu (Missouri, USA). Winston Churchill zde na univerzitě Westminster College pronesl projev Sinews of Peace (Opory míru), též známý jako Fultonský projev. V něm použil termín železná opona, který se celosvětově ujal pro popis stavu rozdělení poválečného světa hranicí mezi dvěma supervelmocemi − USA a SSSR. Zejména je známa tato pasáž z jeho projevu: „Od Štětína na Baltu po Terst na Jadranu byla přes kontinent spuštěna železná opona. Za touto linií leží všechna hlavní města starých států střední a východní Evropy: Varšava, Berlín, Praha, Vídeň, Budapešť, Bělehrad, Bukurešť a Sofie. Všechna tato vynikající města a jejich obyvatelé se nacházejí v něčem, co musím nazvat sovětskou sférou.“

Sir Winston Churchill však nebyl originální. Dne 25. 2. 1945 – to je to výročí 25. února, které připomínám, kulaté 70leté výročí − v novinách Das Reich v článku Rok dvoutisící zastrašoval J. Goebbels USA a Velkou Británii předpovědí, že v případě porážky nacistického Německa prý dojde k úplné bolševizaci celé Evropy. V tomto článku také poprvé v historii použil tvrzení o železné oponě, které o rok později, už po skončení války, opakoval 5. 3. 1946 ve Fultonu W. Churchill.

Winston Churchill nebyl originální; přejal tvrzení Paula Josepha Goebbelse, jednoho z nejvyšších nacistických představitelů Německa, říšského ministra propagandy, zmocněnce pro vedení totální války, říšského velitele domobrany, jednoho z nejbližších spolupracovníků Adolfa Hitlera.

Takže kvůli historické pravdě: Nejdříve byl Goebbels, pak teprve Churchill.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.