Zemanovy priority dokazují, že mu chybí sociální empatie

obrazek
9.5.2013 11:22
K projevu M. Zemana v Parlamentu České republiky, pokud bych ho poslouchal po dvaceti letech pobytu mimo republiku, tedy bez osobního prožitku polistopadové reality, bych zřejmě neměl výhrady. "Pouze" bych např. nechápal, jak je možné, že mí rodáci nemají, na rozdíl od chuti válčit po světě, civilizovaný zákon o prokázaní příjmů a majetku.

Neboť jsem však kromě dovolených u Jadranu z republiky nevystrčil nos, tak je můj biologický a psychický život zákonitě ovlivňován našim legislativním prostředím. Přesněji řečeno, zákonodárnými a ekonomickými prioritami mocných. JSOU NESPRAVEDLIVÉ!!! Pokusím se to dokázat.

Není politické strany, která by nepřiznávala, že naší ekonomice dodnes škodí nesplacené náklady za legislativně posvěcené tunelářské aktivity a stejně tak posvěcené předražování veřejných zakázek. Dokonce jejich odhady dokazují, že kdyby tyto šibaloviny byly ze 100% sníženy na procentní úroveň, kterou v naší společnosti tvoří homosexuální populace, tak bychom, řečeno s nadsázkou, nevěděli, co roupama dělat. Co se však celých dvacet roků děje? 

Mnohem hlasitěji byly a jsou národu vnucovány a přednostně legislativně podporovány názory, že státní kasu okrádají díky nákladům na léčbu a nemocenské dávky simulující nemocní, sociální dávky, důchody, podpory v nezaměstnanosti a údajně ekonomiku brzdící nepružný zákoník práce. A i když to samozřejmě nebyla a není pravda, přesto se sociální postavení výše jmenovaných skupin díky legislativní pracovitosti cíleně namířené proti nejslabším rapidně zhoršilo.

Dám polopatický příklad. Místo toho, aby abolicí políbení "Pitrové" a jejich rodinný příslušníci museli prokazovat nabytí majetku a institut akcií na doručitele byl i zpětně neslučitelný s našim právním řádem, tak k výpovědi z práce stačí, aby nemocný nebyl přistižen mimo vycházky doma a to i tehdy, kdyby měl po pracovním úrazu zlámané obě ruce.

A v takové situaci si prezident M. Zeman dovolí prohlásit, že se naší ekonomice nesmí v případě zvýšených daňových výnosů pomáhat zvýšením sociálních dávek, tedy zvýšenou kupní silou nejslabších, nedejbože třináctými důchody, čímž si infantilně rýpl do Jiřího Paroubka, byť ten před volbami 2010 navrhoval, aby výše 13. důchodu byla jednorázová a to ve výši 2 400 korun. Byla to tedy částka, která tehdy měla důchodcům kompenzovat důsledky ekonomické krize. Kam by se hrabala na daňové výhody, které byly v důsledku krize přiznány podnikatelům při pořizování i těch nejluxusnějších "služebních" automobilů s přepravní plochou nevhodnou ani na převoz golfových holí.

Přesto Zeman navrhuje, aby veřejné peníze byly přednostně investovány do zdravotnictví, školství, sportu a infrastruktury. A to je podle mne důvod proč si myslím, že mu chybí sociální empatie. Jak je možné, že chce přednostně investovat peníze do veřejných zakázek, když nemáme legislativu, která by účinně zabránila jejich rozkradení a na sociálně potřebně, na kterých se legislativní obušek za dvacet roků, aby zbylo na zlodějny, pravicově vyřádil mírou vrchovatou, nemyslí?

Možná proto, že mu chybí sociální empatie (to dokázal i pokáráním odborářů, aby nechtěli zvednout minimální mzdu  o 1000 Kč,- ale jen o polovinu)a možná i proto, že si je jist, že ho v odstrkování slabých na druhou kolej podpoří i pravice a dosáhne tak dílčího úspěchu, což vysvětlí tím, že politický realista nemůže prosadit vše a kdo s ním nebude souhlasit, bude pasován do nedůstojné role nevzdělaného vyvrhele společnosti. Veřejné zakázky, nezředěné legislativní přísností, je podle mne  jen další krev do žil naší neviditelné ruky trhu. K recyklaci chyb jsem Zemana rozhodně nevolil...

stvan
Není důležité co si o sobě myslím já, ale co si o mně myslí druzí.
Klíčová slova: Miloš Zeman, politická kultura

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

stvan

I já Tě Vláďo zdravím. Jsem rád, že jsi vystihl co chci článkem především naznačit. S doporučením J.Paroubkovi souhlasím už proto, že by se ukázalo, jak by na něj M.Zeman reagoval.

cernik

M. Zemana jsem volil, prostě K. Schwarzenberga volit nešlo. Ten totiž toto sice otevřeně neříkal, ale o to víc by to uváděli různí Drábkové v život.
Osobně jsem svého času M. Zemana upozornil na to, že jeho téze o investicích majících přednost před spotřebou
je v tomto kontextu neudržitelná.
Konkrétní příklad:  Měsíční úhrada v nových domovech seniorů je vyšší než průměrný důchod, navíc spojený s dávkami na své ztížené uplatnění (dříve přídavky pro bezmocnost). Přestože cokoliv cenově roste, i tyto dávky byly sníženy. Čili se to dorovnává "dobrovolným" sponzorským darem od příbuzných, většinou těch, kteří sami strádají.
M. Zeman se po zvolení vyslovil pro zvýšení důchodů. Takže je čas mu to připomenout.
Článek by měl jít i do Blistů a kopie mailem na Hrad kancléři Mynářovi.
A krom toho, poněvadž se tématika dotýká J. Paroubka osobně, by J. Paroubek měl pořádat M. Zemana o přijetí.
Taková žádost, podpořená Paroubkovým veřejným prohlášením, by těžko mohla zůstat neoslyšena.
Zdravím tě Franto.

P.S.: J. Paroubek M. Z. před 2. kolem prez. volby podporu dal, čili
tím je víc než dostatečně legitimizován k tomu, plnění občanských očekávání sledovat a na případné zádrhele
i prezidenta osobně upozorňovat. I jako kolega z politiky.