Zvát na večeři neschopné je, na rozdíl od zvyklosti ctít ducha ústavy, zvyklost hodna respektu?

obrazek
6.7.2013 10:15
Prezident Zeman pozvání odstupující neschopné Nečasovi vlády na večeři ospravedlňuje údajnou společenskou zvyklostí, která odstoupení vlády předchází. Nerozumím mu, neboť by neschopní uspokojit zájmy společnosti, jako výstraha pro ty, co je budou v neschopnosti následovat, měli odcházet s ostudou a veřejně deklarovaným pohoršením nad výsledky jejich práce.

K vysvětlení mého zklamaní, že si prezident sedne k poslednímu protokolárně poskytnutému občerstvení s neschopnými, si pomohu aktuální myšlenkou politologa Bureše. 

"V ČR je parlamentní režim, kde moc vlády je založena na důvěře Sněmovny. Bez toho kabinet nemůže fungovat. Čili krok prezidenta je z hlediska formálního v souladu s ústavou, protože prezident má právo jmenovat, koho chce, nicméně nerespektuje určité danosti, zvyklosti neboli duch ústavy."

Když tedy prezidentovi nevadí nerespektovat určité danosti, zvyklosti, zkrátka a dobře ducha ústavy, tak proč trvá na tom, že mu slušnost velí neschopné pozvat k hodování? Není to náhodu proto, aby i jemu byla po skončení mandátu poskytnuta protokolární úcta i kdyby své voliče (vlast) zklamal? Není to potvrzení toho, že si mocní navzájem neubližují, neboť ti co dnes rozhodují se mohou dostat do situace, kdy bude rozhodováno o nich?

stvan
Není důležité co si o sobě myslím já, ale co si o mně myslí druzí.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.