Česko ostudně podpořilo členství Kosova v UNESCO

10.11.2015 00:03
Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) dnes na zasedání členských států v Paříži nepřijala do svých řad Kosovo. Návrh na přijetí tzv. Republiky Kosovo nepodpořily vyžadované dvě třetiny členských států. Česká delegace ostudně hlasovala pro přijetí, naopak Slovensko hlasovalo proti.

Pro přijetí zvedlo hlas 92 států, proti bylo 50 a další státy se zdržely. Ze států Evropské unie proti vedle Slovenska hlasovalo ještě Španělsko a Kypr, zdržely se Rumunsko a Polsko. Pro přijetí překvapivě hlasovalo Maďarsko, které Kosovo jako samostatný stát jinak neuznává. „Je to spravedlivé a morální vítězství v téměř nemožných podmínkách," uvedl srbský prezident Tomislav Nikolić. Kosovu jako samozvanému státu se nedaří do řady mezinárodních organizací dostat. V OSN naráží jeho snahy na odpor stálých členů Rady bezpečnosti Číny a Ruska. Stalo se ovšem již členem Mezinárodního olympijského výboru, Mezinárodního měnového fondu a Světové banky.

 

Další zprávy najdete v archivuKomentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

gustav-svoboda

Zaorálek je klon Schwarzenberga

Lubomír Zaorálek se jako ministr zahraničních věcí jeví jako oranžový klon Karla Schwarzenberga. Není se co divit, že preference soc.dem. jdou do háje.   ČSSD je nevolitelná ne kvůli nějakému hejtmanovi z Olomouce, ale kvůli Zaorálkovi. "Vinu" Rozbořila zatím nikdo neprokázal. Provinění Zaorálka jsou už několikrát víc než rukolapná. Proč volit ČSSD, když už můžu rovnou volit TOP09?