44,41%: Tajemství Ficova triumfu

obrazek
13.3.2012 12:41
Dosud v historii polistopadových voleb rekordní zisk 44,41% umožňuje straně SMER sestavení jednobarevné vlády. Předseda Róbert Fico i přesto několikrát, před i po volbách, zopakoval, že chce vládnout v koalici a že bude jednat se všemi parlamentními stranami o možném spojenectví. Politické námluvy a řešení povolebního uspořádání slovenské politické scény se zájmem sledujeme, v tomto článku se však zaměříme na podrobnější rozbor volebního zisku stran v právě skončených slovenských volbách.

Přehled volebních zisků stran v absolutních počtech voličů v posledních třech parlamentních volbách na Slovensku přináší internetové vydání deníku SME. Oficiální údaje slovenského Štatistického úradu jsou zde zpracovány velmi názorně a vkusně; uvádíme v původním formátu:

(zdroj: sme.sk)

Podle oficiálních údajů se letošních předčasných voleb účastnilo více než 2 596 tisíc slovenských voličů, celkem tedy o něco málo více než 59% všech oprávněných. Zisk SMER-u představuje více než 1 134 tisíc hlasů. V roce 2010 to bylo 880 tisíc a v roce 2006 „jen“ 671 tisíc. Za šest let se tedy počet voličů SMER-u rozrostl o více než 460 tisíc lidí, z toho v posledních dvou letech o více než 254 tisíc. Vzhledem k počtu obyvatel oprávněných volit jde o naprosto fantastická čísla, svědčící o mohutné mobilizaci a migraci voličů. Podle odhadu Martina Slosiarika z agentury Focus dokázal SMER mobilizovat hlasy až 90 tisíc obyvatel, kteří v minulých volbách volit nemohli nebo nechtěli. Je patrné, že velká část masy hlasujících pro vítězný SMER se již před volbami v roce 2010 rekrutovala z příznivců partnerských levicových stran HZDS a SNS. Zisk zmiňovaných stran se ve volbách 2010 totiž skokově propadl o deset tisíce voličů a zvláště HZDS zaznamenala významný odliv hlasů i v těchto volbách.

Z výzkumů exit poll je rovněž prokazatelné, že SMER volila i docela významná část těch, kteří v roce 2010 podpořili strany stojící od středu vpravo. Konkrétně se, podle analytika agentury MVK Pavla Haulíka, jedná o voliče s levicově-liberálními postoji, kteří před dvěma lety volili stranu Sloboda a solidarita (SaS).

SaS získala při své první kandidatuře v roce 2010 více než 307 tisíc hlasů. Tento výsledek ji katapultoval do parlamentu a do vlády. Po koaličním rozporu nad schválením pomocného balíčku zadluženým Řekům - kde se strana prezentovala odmítavým stanoviskem, což dále vedlo k pádu vlády, a po medializaci kauzy Sasanka krátce před volbami - se od strany odvrátila více než polovina voličů, tedy 157 tisíc hlasů. Fatální ztráta hlasů postihla také SDKÚ-DS, celkem nyní získala o více než 234 tisíc hlasů méně než v roce 2010. Velká část dřívějších příznivců SaS a SDKÚ-DS svěřila svoji volbu nově zformovanému subjektu Obyčajný ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). OĽaNO představuje další velké překvapení voleb, získali jen o pár desetin procenta méně než KDH s dlouhodobě stabilní voličskou základnou. Se ziskem více než 218 tisíc hlasů jsou tak OĽaNO třetí nejsilnější stranou v zemi jen těsně za KDH (225 tisíc). OĽaNO navíc na rozdíl od KDH neodmítli spolupráci se SMER-em, je tedy možné, že pokud se shodnou bude nováček součástí vládní koalice.

I když budeme považovat OĽaNO za pravicovou stranu představuje ztráta stran pravicového spektra v právě skončených volbách oproti těm minulým více než 192 tisíc hlasů. Ztráta těchto hlasů se ukázala jako klíčová a překlopila vítězství na stranu levice. Lídr SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda uznal hned následující den po oznámení oficiálních výsledků porážku a rezignoval na post předsedu strany.

O dalším povolebním vývoji vás budeme informovat.

peter-kokavec
sociolog, analytik politické strany LEV 21
Klíčová slova: analýza, Slovensko, volby

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

heriot

Ano, pokud to vezmeme takto, tak máte pravdu, jako podporu ad hoc, to Matovič nevylučoval. Já měl na mysli jen že jednoznačně vyloučil spolupráci  na bázi koalice.

Jinak můj osobní názor je,  že Matovičův "kroužek" pravicová média rychle zpacifikují a ten bude poslušně tvrdit muziku v rámci opozičního a mediálního ostřelování Fica. I když samozřejmě, jak by řekl, pan Duba, já jsem jen levicový, hloupý a nevzdělaný volič bez rozhledu a závislý na guláši, takže se zcela jistě mýlím :-).

No, ale bude to jistě ještě všechno zajímavé.

peter-kokavec

Dobrý den, děkuji za reakce a komentáře k článku.

     Co se týče nepřesnosti ohledně podpory OĽaNO Ficově vládě, připouštím, že tak, jak je to formulováno v článku to může připadat zatím nadneseně. Jsem si vědom toho, že pan Matovič spolupráci se SMER vylučoval...otázkou je, jak tuto jeho podmínku splní nezávislé osobnosti.  

    Článek Márie Mihalikové z 12.3. http://www.sme.sk/c/6297166/obycajni-fica-neodmietli.html přináší konstatování, že členové OĽaNO neodmítají faktickou spolupráci se SMER při schvalování konkrétních i ústavních zákonů. Očekávám, že se poslanci OĽaNO budou nezřídka rozcházet v názorech i rozhodnutích. Neexistence poslaneckého klubu strany, Matovičův experiment z jeho prvního volebního období, který zřejmě přetrvá, mne v tom utvrzuje. 

heriot

 

Přehledná a zajímavá statistika pane autore. Jen bych si dovolil upozornit na malou nepřesnost. OĽaNO výslovně odmítli spolupráci s Ficem, dokonce odmítli vůbec o takové možnosti jednat. Několikrát to Matovič v povolebních diskuzích opakoval.

Jinak k panu Dubovi. Je zajímavé, jak pravice už nemá jiné argumenty, než označovat voliče levicových stran za hlupáky. No, říci, že více jak 1,2 milionů lidí jsou a priori hlupáci svědčí o značné dávce nadřazenosti, ale budiž každý jsme nějaký. Horší jsou ale   lži o tom, že „socialisté slíbili všechno všem, aniž by voličům řekli, kde vezmou na údajný slovenský Klondike peníze“. No, stačil jsem stihnout asi tak 5 povolebních debat lídrů slovenských parlamentních stran a ve všech Fico (sám proti 5) postavil pravicové lídry do role žáčků, protože velice přesně vysvětloval, co a jak hodlá dělat, aniž by se oni zmohli na jakýkoliv validní argument.  A žádných „slibů všeho všem“ tam opravdu nebylo.

Ano, přesně to udělal, konkrétně vysvětloval a hovořil. To mj. asi stojí za tajemstvím jeho úspěchu. Namísto stále dokola omílané pravicové pitomosti, že pravicový volič je vzdělaný a zodpovědný, zatímco levicoví voliči jsou nevzdělaní primitivní pitomci závislí na volebním guláši. Doufejme, že českým pravicovým politikům tato blbost vydrží a neopustí je, voliči jim to ve volbách spočítají.

Stejně tak bláboly o tom, že progresívní daně jsou „ o závisti a trestání úspěšných“, to už snad nestojí ani za komentář.

rezjir10

Pane Dubo,

vy nešťatníků, je je to dáno všechno tím, že pravicové vlády způsobují,že voliči hloupnou, dokonce i ti jejcich:  "SMER volila i docela významná část těch, kteří v roce 2010 podpořili strany stojící od středu vpravo".

A není nic horšího, než hloupost na vzestupu. Aby ta nemoc nepotrefila i vás.  

rku

Podle nadpisu " tajemství Ficova triumfu" jsem čekal odhalení důvodů proč k triunfu došlo. Místo tajemství- statistika.