93% občanů považuje metanolovou kauzu za neuzavřenou

obrazek
5.12.2012 10:49
Vánoce jsou za dveřmi, stejně tak silvestrovské oslavy konce roku a příchodu toho nového. Obě tyto události jsou (nejen) v České republice spojeny se zvýšenou konzumací alkoholických nápojů. Na jejich kvalitu však padá špatný stín v podobě stále trvající metanolové aféry, které už u nás podlehlo bezmála 40 lidí. Někteří z odborníků očekávají, že právě Vánoce a Silvestr může počet obětí podstatně navýšit. Rizikem může být například i nepečené cukroví s obsahem alkoholu, které by mohlo - v případě použití závadného alkoholu - ohrozit zejména děti. 93% občanů si navíc myslí, že metanolová kauza ještě stále není vyřešena.

Průzkum agentury STEM/MARK ukazuje, že metanolovou kauzu považuje za vyřešenou pouze zlomek (7%) veřejnosti, 93% obyvatel se naopak domnívá, že kauza vyřešena v žádném případě není. Hlavním důvodem pro toto tvrzení je nejčastěji zmiňován fakt, že závadný alkohol se stále vyskytuje v oběhu a zásobách domácností - uvádí to 39% lidí. Dalším častým důvodem, proč kauzu nelze považovat za ukončenou, jsou nové případy otrav a úmrtí (myslí si to 30%). Významná část veřejnosti uvádí jako důvod to, že ještě nebyli potrestáni všichni viníci (19%). Přibližně desetina pak konstatuje, že kauzu nelze považovat za vyřešenou z důvodu nedostatečných kontrolních a legislativních opatření státu.

Tvrdý alkohol v současnosti nakupuje 49% obyvatel. Z nich si ale většina myslí, že opatření jako "rodný list alkoholu" a nový kolek nepotvrzují spolehlivě nezávadnost alkoholu. Lidé jsou skeptičtí ke konzumaci tvrdého alkoholu v restauraci/baru a rovněž ke konzumaci darovaného alkoholu neznámého původu. Za bezpečné považuje pití destilátů nabízených v restauraci/baru jen 18% dotázaných, dalších 46% to za bezpečné nepovažuje a 37% tvrdý alkohol nepije vůbec.

Ještě větší ohrožení je vnímáno při konzumaci darovaných lihovin neznámého původu - za bezpečnou ji považuje pouhých 9% respondentů, 55% to za bezpečné nepovažuje a zbývajících 37% lihoviny nekonzumuje.

Podle průzkumu veřejného mínění SANEP, publikovaného 19. září 2012, považuje 37,4% obyvatel za nejvýznamnější příčinu metanolové aféry a s ní spojených otrav a úmrtí na prvním místě velkou ziskovost tzv. černé výroby alkoholu. Druhým nejčastěji zmiňovaným důvodem otrav a úmrtí je nedůsledná kontrola výrobců a prodejců alkoholu, za hlavní příčinu to považuje třetina obyvatel (32,3%). Významně velká skupina (20,8%) vidí hlavní problém ve vysoké spotřební dani z lihu. Pouze 7,5% připisuje hlavní důvod otrav a úmrtí neopatrnosti lidí.

Za nejlepší nástroj pro likvidaci černého trhu s alkoholem, a tedy zabránění dalším úmrtím způsobených otravou metanolem, obyvatelé nejčastěji považují udělení vysokých trestů pro výrobce, distributory a prodejce nelegálního alkoholu. Tresty za nejlepší nástroj považuje 42,7% lidí. Třetina (32,9%) staví na první místo důslednou kontrolu prodejců alkoholu a podle pětiny (19,4%) by nejúčinnějším opatřením bylo snížení spotřební daně. Prohibici v této souvislosti zmiňují pouhá 2,2% obyvatel.

Situaci chtěl na půdě sněmovny řešit předseda národních socialistů a bývalý předseda vlády Jiří Paroubek, který na jednání navrhoval bod pod názvem Informace předsedy vlády o konkrétních krocích k odstranění černého trhu s alkoholem. Důvody navržení tohoto bodu shrnul Jiří Paroubek následovně: „Za prvé opatření, která se objevila v materiálu nedávno zpracovaném pro vládu několika institucemi, které ty věci mají na starosti, nemám za natolik účinná, abych je považoval za adekvátní v nastalé situaci. Za druhé: Nejde přece - v uvozovkách - jen o prodej lahví falešných lihovin s metanolem, ale o celý černý trh s alkoholem. Připomínám, že se odhaduje, že až čtvrtina lihovin a destilátů prodávaných v zemi je vyráběna z denaturovaného lihu rafinovaného savem či jinými takzvanými čisticími látkami. Jde samozřejmě o zdravotní rizika při konzumaci takového pochybného alkoholu, ale také o daňové úniky DPH, spotřebních daní i daní z příjmů v souhrnné výši několika miliard korun. Za třetí: Zpracovatelé zmíněného materiálu pro vládu, který má věc řešit, byli a jsou sami součástí problému, který pomohli vytvořit. Je vůbec podivné, že se jim celou věc paralelního černého trhu s alkoholem nepodařilo objevit již dříve, nechali ho léta bez velkých překážek bujet. Za čtvrté: Co je zajímavé - že se vůbec nemluví o politické odpovědnosti, a to nejen za metanolovou aféru a oběti na životech, ale také za rozsah problému zvaného černý trh s alkoholem a destilátů.“

Bod však sněmovnou neprošel, mimo jiné i kvůli hlasům sociální demokracie…


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.