Akce "Děkujeme, odcházíme!" skončila, nic se nezměnilo

13.4.2011 12:18
Akce "Děkujeme, odcházíme!” sice skončila a média se nyní zabývají jinými kauzami jako je odchod Víta Bárty z funkce ministra dopravy, kauzou Promopro a dalšími.

Nicméně akce “Děkujeme, odcházíme!” skončila jen mediálně. Lékaři sice stáhli své výpovědi a snad tedy nebudou odcházet do zahraničí, ale peníze v rezortu zdravotnictví se ušetřit musí, jen se hledá kde. Ministr zdravotnictví Héger říká, že je potřeba snižovat počet lůžek. Jaký počet by se týkal Krajské zdravotní, a. s., která sdružuje v Ústeckém kraji 5 nemocnic, ještě nikdo neřekl. Můžeme pouze odvozovat z vyjádření ministra Hégera, že v pěti nemocnicích Krajské zdravotní by to bylo přibližně 420 až 450 lůžek.

Ministerstvo zdravotnictví s Krajskou zdravotní ani s jejími jednotlivými nemocnicemi nekomunikuje. Na straně ministerstva není ani pro tuto komunikaci určený partner. Vztah mezi našimi nemocnicemi a ministerstvem je dán pouze úhradovou vyhláškou, kterou ministerstvo určuje ceny za jednotlivé lékařské výkony. Tyto výkony jsou pak propláceny příslušnou zdravotní pojišťovnou, u které je občan nahlášen. Snížení počtu zdravotních lůžek tak bude znamenat snížení počtu výkonů a tedy i zdravotnického personálu. Problém s financováním v rezortu zdravotnictví se tedy pouze přesunul jinam.

Kolik dostanou nemocnice peněz od zdravotních pojišťoven závisí na množství nasmlouvaných výkonů mezi danou nemocnicí a pojišťovnou. Pacienti si často  stěžují na dlouhé čekací doby u chirurgických zákroků. Tyto doby nezáleží na nemocnici, ale právě na pojišťovnami určeném (povoleném) počtu nasmlouvaných výkonů. Příkladem může být častý případ výměny kyčelního kloubu tzv. endoprotézy. Nemocnice má s pojišťovnou nasmlouváno např. 100 těchto operací v roce. Bohužel pacientů čekajících na výměnu kloubu může být 150. Tzn. že 50 pacientů se musí odložit do následujícího roku, protože operaci by pojišťovna už v daném roce neproplatila. A tak se pacienti odsouvají a pořadníky narůstají. Pacient si samozřejmě může chirurgický výkon zaplatit sám. Ale většina občanů ČR si to ze svého příjmu nemůže dovolit.

Ministerstvo zdravotnictví by mělo změny financování řešit systémově a ne pouze operativně vymýšlet kde zrovna ušetří. Nedoplácí na to nikdo jiný než pacienti, občané České republiky, kteří si pravidelně a povinně zdravotní pojištění hradí. Bohužel tyto peníze často odchází na nesprávné účely.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.