Američané v průzkumech favorizují Obamu

obrazek
17.5.2012 15:02
Podle většiny Američanů zvítězí na podzim v prezidentských volbách Barrack Obama. Podle průzkumu USA Today a Gallupova institutu z první poloviny května současného prezidenta favorizuje 56% obyvatel USA. Republikánského kandidáta Mitta Romneyho za prezidenta tipuje 36% Američanů, zbývajících 8% si není jistých.

Obama je podle průzkumu AP-GfK pro Američany čitelnější; dvě třetiny tvrdí, že o politice, kterou bude coby nově zvolený prezident prosazovat, mají dobrý přehled. Zatímco u Romneyho toto uvádí 44%. Obama dle mínění většiny obyvatel USA (54%) také častěji říká to, čemu sám skutečně věří, kdežto o Romneym si toto myslí jen necelá třetina (31%). Když se Američanů zeptáte, kdo lépe rozumí jejich problémům, častěji uslyšíte, že Obama (51%), Romneyho zmíní třetina. A když jde o to, kdo je z této dvojice silnější lídr, opět to dopadne lépe pro Obamu (50% vs. 39%).

Stávající prezident odvede podle dotázaných lepší práci zejména v sociální oblasti, myslí si to 53%, kdežto o Romneym to tvrdí 32% lidí. Na otázku, kdo lépe ochrání zemi, se opět většina přikloní k Obamovi (53%). Pro Romneyho se v této souvislosti vyslovilo 37% Američanů. Pokud se dostaneme k hodnocení ekonomických záležitostí, tady počet hlasů pro Romneyho začíná narůstat, přesto však počet těch, kteří věří, že to dokáže lépe, nepřevyšují počet těch, kteří v tomto favorizují Obamu. V řízení daňových záležitostí je podle 47% lepší Obama a podle 41% toto lépe zvládne Romney. Co se týče řízení ekonomiky, tady je to nejtěsnější; pro Obamu se vyslovilo 46% a pro Romneyho 44% dotázaných. Právě ve zvládání ekonomických problémů měl podle obyvatel ještě v dubnu mírně navrch Romney. Nyní je většina obyvatel pro Obamu i v ekonomických záležitostech. Sympatie obyvatel se podle průzkumů od prezidenta neodklonily ani poté, co zveřejnil podporu sňatkům mezi homosexuály.

Listopad je však ještě daleko, je před námi ještě celé léto a jistě intenzivní kampaň. V preferencích obyvatel může během tohoto klání nastat obrat. Pokud by však měl vyhrát Romney, muselo by Obamovo dobíhající volební období a prezidentskou kampaň poznamenat zřejmě něco zásadního.

peter-kokavec
sociolog, analytik politické strany LEV 21
Klíčová slova: analýza, USA

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.