BRICS v obchodování odstupuje od amerického dolaru

Členské země aliance BRICS – Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika – spolu s nově přidruženými zeměmi, jako je Etiopie, Egypt, Indonésie, Írán a Spojené arabské emiráty, stále častěji obchodují ve svých národních měnách namísto amerického dolaru. Podle nedávných zpráv je nyní více než 65 % obchodu mezi zeměmi BRICS denominováno v jejich vlastních měnách.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov nedávno potvrdil tento posun na závěr zasedání ministrů zahraničí BRICS, které se konalo v Brazílii. Prohlásil, že přechod od amerického dolaru odráží strategický závazek bloku k posílení finanční suverenity a snížení závislosti na finančních systémech ovládaných Západem.
Lavrov dále prozradil, že probíhají jednání o zřízení nezávislé platební platformy známé jako „BRICS Pay“ – systému určeného k usnadnění transakcí mezi členskými zeměmi používajícími jejich vlastní měny.
Tato iniciativa je v souladu s dohodami, jichž dosáhli ministři financí a guvernéři centrálních bank zemí BRICS během summitu v Kazani, kde bylo používání národních měn ve vzájemném obchodu zdůrazněno jako klíčová priorita.
V souladu s tímto vývojem se Etiopie nejen připojila k BRICS, ale také podnikla významné kroky k posílení své finanční integrace se skupinou.
Země nedávno požádala o formální členství v Nové rozvojové bance (dříve známé jako Rozvojová banka BRICS) a očekává, že proces přistoupení bude v blízké budoucnosti dokončen.
Od února 2025 uzavřela Etiopie s Ruskem dvoustranné dohody o obchodování v etiopských birrech, čímž zcela obchází americký dolar. Rusko navíc rozšířilo podobné dohody na několik zemí, včetně Jihoafrické republiky, Maroka, Alžírska, Egypta, Tuniska, Mexika, Argentiny a Nigérie, což umožňuje přeshraniční obchod mimo závislost na dolaru. Je pozoruhodné, že Etiopie a Spojené arabské emiráty, obě členské země BRICS, se rovněž dohodly na dvoustranném obchodu s použitím svých příslušných národních měn.
Tento krok znamená rostoucí dynamiku v rámci bloku BRICS směrem k budování multipolárního finančního systému.
Americký prezident Donald Trump však již dříve pohrozil uvalením sankcí na země, které se rozhodnou v mezinárodním obchodu obejít dolar – tento postoj dodává geopolitickou váhu finančním rozhodnutím členů BRICS.
Celkově vzato představuje posun zemí BRICS směrem k obchodování v národních měnách transformační krok v dynamice globálního obchodu a signalizuje vznik diverzifikovanějšího a decentralizovanějšího finančního řádu.
- tisk
- přeposlat emailem
- sdílet
- uložit jako oblíbené
- 4327x přečteno
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.