Chystá se BRICS ohlásit měnu krytou zlatem?

brics zlato
25.11.2024 13:27
Již v červenci BRICS oznámila záměr vytvořit nový platební systém, který by konkuroval SWIFT a podpořil tak stanovený cíl bloku dedolarizaci. Této otázce věnoval pozornost také portál infoBRICS.

Zatímco přesné podrobnosti o tom, jak systém funguje, ještě nejsou potvrzeny, bývalý ruský velvyslanec v USA Jurij Ušakov  veřejně prohlásil, že bude používat špičkovou digitální technologii, včetně blockchainu. Označil to za „důležitý cíl do budoucna“.

Systém je nastaven tak, aby usnadnil jak přeshraniční platby, tak vypořádání a nebude vyžadovat americké dolary. Další komentáře ruské centrální bankéřky Elviry Nabiullinové naznačují, že až 159 zemí projevilo zájem o jeho použití, což signalizuje silný mezinárodní zájem o způsoby obchodování, které nezávisí na americkém dolaru.

V potenciálně souvisejícím kroku podepsal ruský prezident Vladimir Putin návrh zákona, který umožňuje používání digitálních měn pro exportní platby. Putin se evidentně snaží najít způsoby, jak obchodovat na mezinárodní úrovni, zatímco je pod americkými sankcemi kvůli válce na Ukrajině.

Mohl by platební systém BRICS používat digitální měnu krytou zlatem?

Každý, kdo je obeznámen s průmyslem digitálních měn, ví, že fámy a spekulace se šíří jen na základě sugestivních důkazů a volně propojených zpráv. Nemělo by tedy být žádným překvapením, že se hodně diskutovalo o potenciální souvislosti mezi Putinovým účtem a platebním systémem BRICS a o tom, zda nativní token „vybraného“ blockchainu získá na hodnotě.

Zdá se, že mnohým chybí toto: pokud jsou zvěsti pravdivé a BRICS vydal zlatem krytou digitální měnu, co to znamená pro narativ o digitálním zlatě prodávaný zastánci BTC? Zatímco BTC má prozatím pevnou zásobu a uživatelé si mohou převzít do úschovy své vlastní coiny, reálná likvidita to nepodporuje a existují dobře známé dlouhodobé problémy s ekonomikou systému.

Mohla by zlatem krytá měna BRICS, která je skutečně užitečná pro obchod, být přitažlivější pro spekulanty a ty, kteří stále věří v tvrdé peníze i elektronickou hotovost? Čas ukáže, ale jako obvykle jsou maximalisté BTC odhodláni klást otázky, aby potvrdili své předsudky a řekli pouze jednu stranu příběhu.

De-dolarizace nebude tak snadná

Ať už bude mít nový platební systém BRICS jakoukoli formu a měnu, de-dolarizace nebude snadná a neproběhne rychle. Podívejte se na některé statistiky, které ukazují, jak pevně je USD v globálním obchodu:

Podle MMF je 59 % všech světových rezerv drženo v USD.

80–90 % světového obchodu se uskutečňuje v USD a ropa se v nich oceňuje.

85 % všech FOREX obchodů zahrnuje USD.

60 % všech globálních emisí dluhopisů je oceněno v amerických dolarech.

Americké státní dluhopisy jsou stále aktivem bezpečného přístavu.

Kromě obrovské moci, kterou USD dává Washingtonu, je tu také otázka sankcí. Vláda USA také může kterékoli straně, která obchoduje se subjekty, na které uvalila sankce (např. Rusko), sdělit, že nejsou na amerických trzích vítány, omezují přístup ke kapitálu a další. Tyto sekundární sankce jsou mocnou zbraní ve washingtonském arzenálu.

Zatímco někteří si z politických důvodů zvolí BRICS před Spojenými státy, je nepravděpodobné, že by se mnozí rozhodli vyloučit se z největší světové ekonomiky podle nominálního HDP, zvláště pokud jsou s ní spojeny další velké trhy, jako je EU.

Nicméně systém a měna BRICS budou představovat významnou výzvu pro finanční dominanci USA. Brazílie, Rusko, Indie, Čína, Jihoafrická republika a další členské země by neměly být podceňovány a v budoucnu budou hrát stále důležitější roli, protože jejich ekonomiky rostou.

Jak bude systém BRICS vypadat v budoucnu, si každý podle infoBRICS může domyslet, ale vzhledem k jeho výročnímu summitu v Kazani ve dnech 22. až 24. října se možná brzy dočkáme prvního pohledu.

 (Vybrala a připravila Jana Putzlacher)

 

 

 

 

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.