Další mánie. Větrné elektrárny jako prodloužená ruka Číny

Zatímco národní bezpečnost je platným hlediskem, její nadměrné používání riskuje narušení trhů a podkopání mezinárodního obchodu, uvedla čínská komora a zároveň vyzvala Německo, aby dodržovalo zásady nediskriminace a vyvarovalo se politizace investic do čisté energie v době, kdy je spolupráce nezbytná pro zelenou transformaci Evropy.
Prohlášení komory přišlo po zprávě Německého institutu pro obranu a strategická studia, která tvrdila, že čínské firmy mohou sbírat citlivá data a na dálku odstavit turbíny, pokud jim bude poskytnut přístup k větrným elektrárnám. Think tank dokonce vyzval Německo, aby pozastavilo stávající větrný projekt, který zahrnoval čínské turbíny, uvedl Politico.
Think tank tvrdil, že developer projektu Luxcara v loňském roce vybral čínskou Ming Yang Smart Energy, aby dodala 16 turbín pro pobřežní větrnou farmu „Waterkant“ v severozápadním Německu. Navrhlo, že „prvnímu použití čínských větrných turbín je třeba zabránit“ z důvodů „veřejné bezpečnosti“, protože podle zprávy Politico riskuje vytvoření spoléhání se na čínské odborné znalosti a poskytnutí přístupu k „základním prvkům německé kritické infrastruktury“ v blízkosti vojensky relevantních výcvikových oblastí.
Tvrzení, že by čínské větrné firmy mohly využívat senzory turbín pro sběr dat, jsou technicky nepravděpodobná a postrádají faktický základ. Tyto senzory slouží jasným funkcím – optimalizují výkon turbíny, monitorují závady a chrání divokou zvěř, uvedla CCCEU podle prohlášení na svém účtu WeChat ve čtvrtek.
Například v projektu Waterkant zůstávají všechny řídicí systémy, ukládání dat a vzdálená správa německým a evropským vývojářům projektů. Tvrzení o „vzdáleném ovládání“ nebo „úniku dat“ jsou nepodložená a nepodložená tvrzení, která naruší zelený přechod Evropy, uvedla CCCEU.
Politizace komerčních projektů ohrožuje spravedlivou soutěž a důvěru investorů, uvedla komora. Vyloučení čínských firem na základě neověřených bezpečnostních obav by představovalo obchodní protekcionismus, což je v rozporu se závazkem EU k volnému trhu.
Čínské společnosti zabývající se větrnou energií přispívají ke globálnímu zelenému rozvoji svými účinnými, inovativními a spolehlivými produkty a přísně dodržují místní předpisy a bezpečnostní požadavky, uvedla čínská komora.
Čína a EU sdílejí silné zájmy v oblasti obnovitelné energie a uhlíkové neutrality a vyloučení čínských dodavatelů by nejen zpomalilo vlastní energetickou transformaci Německa, ale také destabilizovalo dodavatelské řetězce v celé Evropě, uvedla CCCEU.
CCCEU vyzývá německé úřady, aby zachovaly spravedlnost a transparentnost a odolávaly umělým překážkám, které brání spolupráci v oblasti čisté energie. Čínské společnosti zůstávají otevřené dialogu s německými a zúčastněnými stranami z EU, aby zajistily fakticky podložený, trhem řízený přístup, který zajistí budoucnost Evropy v oblasti obnovitelné energie.
- tisk
- přeposlat emailem
- sdílet
- uložit jako oblíbené
- 2329x přečteno
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.