The Hill: Nenávidí se Američané natolik, aby rozdělili zemi?

rozpad usa
9.6.2024 12:05
Portál amerického listu The Hill, jehož tištěná podoba je distribuována ve Washingtonu a zejména do všech kanceláří Kongresu, zveřejnil zajímavý názor spisovatele a novináře Bernarda Goldberga. Ten nastoluje otázku možného rozdělení Spojených států. Mnohým se to může zdát jako z říše pohádek, ale podobný pohled byl na Sovětský svaz krátce před jeho destrukcí. Byla to jen známka toho, jak málo víme o té zemi, stejně jako dnes o Spojených státech. Je tedy dobré věnovat čas přečtení textu „Nenávidí se Američané natolik, aby rozdělili zemi?“

Bill Maher měl nedávno ve Wall Street Journal esej , která byla adaptována z jeho nové knihy „Co tento komik řekl, vás šokuje“. Jde o to, jak – jak zní titulek článku – „Červená a modrá Amerika nemůže jít svou vlastní cestou.“ – začíná svůj text Bernard Goldberg a pokračuje: 

Pokud existuje jeden hlavní bod, který Maher uvádí, je to ten, že politika převzala příliš mnoho našich životů a způsobila příliš mnoho rozdělení – a měli bychom věci obrátit, než bude příliš pozdě.

Pár jeho postřehů na mě vyskočilo, ale tento velmi výrazně vyjadřuje Maherovy obavy ohledně toho, kam v této zemi směřujeme. „Jel by někdo newyorským metrem v čepici MAGA nebo jel na závod NASCAR v tričku Biden? Tam jsme teď,“ píše. "Ostatní části země jsou považovány za no-go zóny."

To se může stát pouze tehdy, když s tím druhým prostě nesouhlasíme, ale když se nám ten druhý nelíbí, když s ním nechceme mít nic společného. Dříve jsme žili v jeskyních a zůstávali blízko lidem, které jsme znali. Díky tomu jsme se cítili bezpečně. Od cizích lidí jsme si drželi odstup. Asi o milion let později jsme přešli od jeskyní k bublinám – bezpečným, pohodlným liberálním bublinám a bezpečným, pohodlným konzervativním bublinám.

Čteme a sledujeme zprávy, které potvrzují naše předsudky a oddělují nás od druhé strany. A příliš mnoho lidí ve zpravodajství – z ideologických důvodů a kvůli zisku – rádi přilévá olej do ohně.

Daleko pohodlněji se stýkáme s lidmi, kteří mají stejné politické názory, kteří volí stejné kandidáty. Mám konzervativního přítele, kterého pokroková sestra nenavštěvuje, protože on žije v rudém státě a ona v modrém. Žádné blbnutí!

Jiný přítel, kdysi významný sportovní novinář a chytrý, slušný muž, řekl v neformálním rozhovoru, že by mohl být dobrý nápad, kdybychom rozdělili kraj na dva samostatné národy: Blue State America a Red State America. Možná jen přemýšlel nahlas, ale někteří lidé to zjevně myslí smrtelně vážně – jako Rep. Marjorie Taylor Greene (R-Ga.), která řekla : „Potřebujeme národní rozvod. Musíme se oddělit podle červených a modrých států."

Existuje další název pro to, co Greene zdvořile nazývá „národní rozvod“. Je to „občanská válka“ – s kulkami nebo bez nich. Je to v této zemi opět skutečně možné – nebo je to prostě věc krajně pravicových bláznů?

Tady je Maher, rozumný muž levice, na téma občanské války. „Druhé jméno Donalda Trumpa může být také ‚existenční hrozbou‘ – a já sám jsem se neostýchal ho tak nazvat. Ale druhá strana vidí demokratickou kontrolu vlády úplně stejně a už to bohužel neplatí, že by se v tom úplně mýlila. Když se obě strany domnívají, že převzetí moci tím druhým znamená konec světa – ano, můžete mít občanskou válku.“

Nyní máme Trumpa odsouzeného za spoustu zločinů, které jsou spojeny s odporným zápachem politiky. Přesně to, co potřebujeme: více rozdělení, více Američanů stojících na jedné straně. A jak vstupujeme do léta a začíná další rozhádaná prezidentská kampaň, můžete mít dojem, že už jsme zapojeni do občanské války.

Nevím, jestli se Joe Biden a Donald Trump opravdu nenávidí, nebo se jen chovají, jako by to dělali, aby vyhráli volby. Ale ať už je to cokoli, strach a odpor, který přenášejí, nevyhnutelně přechází k jejich příznivcům – a připomeňme si, že to jsme my, americký lid – kteří zase pohrdají druhou stranou. Jak je to dobré pro demokratickou zemi?

Dlouho jsem věřil, že největší nebezpečí, kterému Amerika čelí, nepochází od cizí vojenské velmoci, jako je Čína nebo Rusko, jakkoli může být reálné. A nepochází z údajné „existenční hrozby“ změny klimatu. Největší nebezpečí se skrývá právě tady v našich hranicích. Polarizace postavila Američany proti sobě. Problém není jen v tom, že to nezmizí; zdá se, že se to zhoršuje.

„V roce 1960,“ píše Maher, „pouze 5 % Američanů mělo negativní reakci na myšlenku vzít si někoho z jiné politické strany; nyní je to 38 %. Pro liberály, kteří si domů přivezou republikána, je nová 'Hádej, kdo přijde na večeři'.“

Myslím, že jsme dosáhli bodu, kdy se už nesnažíme nikoho získat na svou stranu. Proč ztrácet čas, říkáme si. Ale jakkoli se naše kultura rozpadla, stále nevěřím, že směřujeme ke skutečné občanské válce, která by se rovnala úpadku a pádu Spojených států amerických. Myslím, že jsme na tom lépe.

Ale pak přijde Bill Maher a vytrhne nás z naší samolibosti touto historickou upomínkou: „Řím nepadl a nepadl a nepadl – a pak se to stalo.“ A říká: "Pokud chceme zastavit tento sestup do občanské války, musíme se přestat nenávidět."

Dobře, ale víme už vůbec jak?

Výběr a překlad 

 

 

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.