Le Penová zpochybňuje Macrona jako vrchního velitele ozbrojených sil

kohout francie 23
27.6.2024 14:17
J.V.: Le Penová útočí na Macrona v nejdůležitější oblasti, která zároveň činí z Macrona nejvíce agresivního a siláckého. A za to jí třeba tleskat. Problematice s dne věnuje politico.eu.

Marine Le Pen  zpochybňuje autoritu prezidenta Emmanuela Macrona jako šéfa ozbrojených sil, několik dní před klíčovými volbami, které jeho strana pravděpodobně prohraje, a právě v době, kdy se snaží přetvořit se v jednoho z nejvěrnějších vojenských spojenců Ukrajiny.

Výbušné poznámky Le Penové přicházejí v době, kdy je  její strana  na pokraji úspěchu v předčasných francouzských parlamentních volbách, které by předznamenaly roztříštěné soužití mezi liberálním prezidentem Macronem a potenciálním pravicovým premiérem (pravděpodobně Jordanem Bardellou), což by způsobilo chaos pro francouzskou vládu v řadě sektorů – včetně obrany.

Národní sdružení nyní zvyšuje sázky – a zvyšuje vyhlídky na politický chaos – tím, že trvá na tom, že bude usilovat o získání vlivu v oblastech, které jsou tradičně spojovány s prezidentem – od "domaine réservé" obrany až po jmenování komisaře EU.

"Šéf ozbrojených sil  je pro prezidenta pouhý  čestný titul, protože je to premiér, kdo drží peněženku," řekla Le Penová ve středu v rozhovoru pro francouzský regionální deník Le Télégramme. Jordan  Bardella nemá v úmyslu se s Macronem hádat, ale nastavil červené čáry. Na Ukrajinu prezident nebude moci například vyslat vojáky."

Obrana je obzvláště citlivé téma, protože mezi Le Penovou a Kremlem se dlouhodobě objevují obvinění z flirtování, přičemž Macron ji přímo obvinil k tomu, aby byla na ruské výplatní listině.

Začátkem tohoto roku Macron nadhodil možnost nasadit západní boty na Ukrajinu, aby pomohl Kyjevu odrazit totální invazi ruského prezidenta Vladimira Putina. To vyvolalo kritiku jak doma, tak od západních spojenců a znamená to jasnou zlomovou linii mezi prezidentem a jeho pravděpodobně nepřátelskou novou pravicovou vládou.

Ukrajina, která se spoléhá na západní spojence, pokud jde o zbraně a vojenské vybavení, se již obává vyhlídky na návrat skeptika NATO Donalda Trumpa do amerického prezidentského úřadu po listopadových volbách – a omezování obranné podpory Francie by zasadilo významnou ránu jejímu válečnému úsilí.

Macronovi spojenci ve čtvrtek ráno obvinili Le Penovou z ohrožování pořádku a bezpečnosti země.

"Pokud tvrdíte, že osoba, která jmenuje do civilních a vojenských funkcí ve státě, ta, která předsedá obranným radám, ta, jejíž ústava v plném znění říká, že 'je hlavou ozbrojených sil', [...] pak hluboce zpochybňujete ústavu," řekl François Bayrou, vůdce francouzské centristické strany MoDem a hlavní spojenec Macrona.

Le Penová ve čtvrtek zdánlivě změnila svůj postoj v příspěvku na X, když řekla: "Aniž bych zpochybňovala vyhrazenou doménu prezidenta republiky, ve věcech vysílání vojsk do zahraničí má premiér prostřednictvím rozpočtové kontroly prostředky, jak se tomu postavit."

Čili neustoupila.

Macron vs. Bardella

Vzestup francouzské krajní pravice v evropských volbách zaplavil Macronovy liberály a přiměl prezidenta, aby vyhlásil předčasné volby v posledním zoufalém pokusu udržet pravici na uzdě – což se podle průzkumu veřejného mínění POLITICO zdá být odsouzeno k těžkému neúspěchu.

Sám Macron v pondělí varoval, že vítězství krajní levice nebo krajní pravice v předčasných volbách by mohlo vyvolat "občanskou válku". Prezident řekl, že krajně levicová Neskloněná Francie a krajně pravicové Národní sdružení Marine Le Penové prosazují rozdělující politiku, která rozdmýchává napětí mezi komunitami.

 

Vzestup francouzské krajní pravice v evropských volbách zaplavil Macronovy liberály a přiměl prezidenta, aby vyhlásil předčasné volby v posledním zoufalém pokusu udržet pravici na uzdě.

Le Penová se domnívá, že francouzský prezident bude mít jen malou pravomoc vybrat příštího premiéra a doufá, že Jordan Bardella, který je předsedou Národního sdružení, tuto roli převezme.

"Už dlouho říkám, že premiérem bude Jordan Bardella. A my jsme pracovali celé měsíce, promítali jsme se do našich budoucích funkcí...," řekla.

Macronův ministr obrany Sébastien Lecornu v pondělí uvedl, že Francie bude Ukrajině i nadále poskytovat rakety Aster a SCALP a také modulární výzbroj vzduch-země. Paříž také pošle stíhačky Mirage 2000-5, které pomohou Ukrajině získat vzdušnou převahu, dodal.

Začátkem tohoto měsíce však Bardella uvedl, že Ukrajině poskytne munici, ale ne rakety dlouhého doletu. Vyslání vojáků do válkou zmítané země je "červená čára", dodal.

A ve svém manifestu, který byl zveřejněn v pondělí, Národní sdružení uvedlo, že chce zajistit, aby francouzské jaderné zbraně mohly být použity pouze pro vlastní obranu Francie.

To byl přímý výpad proti Macronovi, který v posledních několika měsících opakovaně řekl, že francouzské jaderné zbraně by mohly přispět k evropské bezpečnosti, a vyzval k debatě o této otázce s evropskými partnery – ale vyvolal kritiku ze strany Le Penové.

 

J.V My samozřejmě nemusíme žít a ani nežijeme emocemi, které hýbají Francií a věci posuzuje prizmatem racionality a přání ukončit válku na Ukrajině. A tak z našeho hlediska se jeví válečnickým štváčem a  extremistou Emanuel Macron a naopak Jordan Bardella  rozumným mladým a perspektivním politikem.

Takže uvidíme.

 

 

 

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.