Leszek Miller: Útěk do války

leszek miller portret
10.3.2025 09:27
Politici, zejména ti v obtížných situacích, se opakovaně uchýlili k válčení jako způsobu, jak odvrátit pozornost společnosti od vnitřních problémů. Tímto konstatováním uvádí svůj příspěvek na sociální síti X bývalý polský premiér a v minulosti také předseda polských sociálních demokratů Leszek Miller.

Toto je téma často prozkoumávané ve filmech a knihách. Využití ozbrojených konfliktů slouží ke zlepšení hodnocení politických vůdců a upevnění moci. Jedním z nejznámějších filmů zabývajících se tímto tématem je „Wag the Dog“, který zobrazuje fiktivní prezidentskou administrativu USA, která předstírá válku s Albánií, aby odvrátila pozornost veřejnosti od prezidentova sexuálního skandálu. Tato inscenace ukazuje mechanismy mediální manipulace a jak lze válečné narativy využít k dosažení politických cílů. Podobná témata lze nalézt v románu „Fahrenheit 451“, kde vláda ovládá společnost prostřednictvím dezinformací a shora dolů interpretací reality a vede válku, aby si udržela svou moc. I když se kniha nezaměřuje přímo na válčení, ukazuje, jak ti, kdo jsou u moci, využívají konflikt k manipulaci s občany, pokračuje Miller ve svém uvažování.

Dále potom píše: Při pozorování současné politiky lze vidět podobné mechanismy. Když portugalský premiér Luís Montenegro nečekaně prohlásil, že je připraven vyslat portugalské vojáky na Ukrajinu jako součást „koalice ochotných“, mnozí se začali zajímat o skutečné motivy tohoto rozhodnutí. Černá Hora a její vláda čelí vážné politické krizi kvůli obviněním z korupce a potenciálního střetu zájmů. Skandál kolem poradenské firmy Spinumviva, kterou provozuje jeho rodina, hrozí, že skončí ztrátou moci a předčasnými volbami. Podobně se Emmanuel Macron, francouzský prezident, zběsile snaží postavit do pozice evropského lídra, čelí narůstajícím politickým problémům – včetně ztráty 82 křesel jeho strany v posledních volbách, stejně jako vládním krizím a zhroucení migrační politiky. Prohlášení o možné přítomnosti francouzských jednotek na Ukrajině a prodloužení „jaderného deštníku“ nad ní jsou pravděpodobně pokusem odvést pozornost od vnitřních potíží a posílit jeho image silného vůdce.

Mezitím se britský premiér Keir Starmer ocitl v centru kontroverze po zprávách o nedeklarovaných darech od lorda Waheeda Alliho. Obvinění z pokrytectví a napětí v Labouristické straně, která vedla k rezignaci ministryně zahraničí Anneliese Doddsové, podkopávají jeho důvěryhodnost. Účast v ozbrojených konfliktech je mechanismus, který nám umožňuje změnit narativ a posílit autoritu vůdce. Jak ukazují věcné příběhy i reality, válka může být nejen skutečným konfliktem, ale také nástrojem politické hry, končí svůj text Leszek Miller.

(Překlad Jana Putzlacher)

 

 

 

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.