Někomu stačí říct "omlouvám se"

27.1.2011 20:07
Jinému by nepomohla ani svěcená voda. Nejsem závistivý člověk, ale ministru dopravy Vítovi Bártovi z VV přeci jenom trošku závidím. I když bylo černě na bílém prokázáno, že se firma ABL, kterou před vstupem do ministerské funkce vlastnil, podílela na monitorování života lidí v politických funkcích, a využívání, přesněji řečeno, zneužívání policejní databáze, tak mu k očistě politického, ale i podnikatelského štítu stačí říct "omlouvám se".

Veřejnosti bude tento krok nepochybně předkládán jako ukázka etické vyzrálosti pana ministra. Stejně shovívavě přistupovala média k přiznání předsedy TOP09, který se v touze urychlit své šlechtické restituční nároky ozhodl pro poskytnutí úplatku a veřejně se k tomu, samozřejmě s odstupem času a s roztomilostí sobě vlastní, přiznal. Z mého pohledu současná "špionážní" kauza ministra Bárty ukazuje na jeden závažný společenský problém. O mediální poctivosti a nepoctivosti politiků
nerozhodují fakta, ale přízeň médií. Když se konkrétní politik netěší jejich přízni, a není důležité z jakých důvodů, tak mu od
cejchu viníka s nadsázkou nepomůže ani skutečnost, že se podezřelý skutek stal v době, kdy se ještě nenarodil.

Vím, že tímto textem na této skutečnosti nic nezměním. Přesto si myslím, že není od věci tuto smutnou skutečnost připomenout.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

zdobinsky
A dotaženo až do konce, ano, odpovědnost máme všichni.
Že tedy nemáme být na co hrdí, je nabíledni. A kdy převáží to lepší v naší společnosti, abychom si navzájem mohli vážit sami sebe?
M. Čech doporučuje mluvit jen sám za sebe. V tom má určitě pravdu.
Jenomže to nikomu z nás nedá. Proto tu jsme. Působí nám to potěšení.
pawouczech
Pane Štváne, nemusím nic dokazovat, protože není co. To že p. Benda nemá žádnou morální autoritu je všeobecně známo.
stvan
Pane Dubo, vina se dokazuje u soudu.Tím chci říci, že nikdo z nás není povinen dokazovat nevinu v případě kdejakého obvinění. V případě údajného nákupu předražených přístrojů pan Benda na základě jasných dat dokazuje, že právní odpovědnost přijal až po ukončení tendru. Co by za tento důkaz dal Vondra a nebo Bárta, či Drobil.Budu rád, když napíšete, čeho nezákonného se P.Benda dopustil. Pokud mu však chcete "přišít" politickou odpovědnost, pak vězte, že by jste našel za posledních dvacet roků hodně málo vrcholových politiků, kteří za dnešní neutěšený stav země nenesou alespoň politickou odpovědnost.Havlem počínaje a Klausem konče. Spatřovat vrchol padni komu padni ve "štítivém" postoji vůči P.Bendovi pokládám za malicherné a dokonce zbabělé, když se skuteční viníci těší ústavní úctě a ovlivňují život v naší zemi. K Vám mi pane Dubo takový "vytříbený" postoj nesedí. Myslel jsem si, že přednostně zametáte schody od shora a bez důkazů „nestřílíte“.
Nehájím P.B., ale princip.
stvan
Pane Novotný, že někoho nemusíte je Vaše věc, kterou je nutno respektovat. Na druhou stranu by jste měl respektovat takovou míru slušnosti, aby jste každé své slovo mohl dokázat. Pokud toho nejste schopen, pak jste názornou ukázkou pořekadla o stokrát opakované lži, která se stává pravdou. Laťku úrovně výměny názorů jste rozhodně nezvedl.
pawouczech
Pane Bendo, vy můžete tak akorát být zticha. Ale máte hroší kůži, jako správný "politik". Běžte pást děvčata a dělat ty vaše křivárny a nekažte o morálce a etice. Z vašich úst to zní stejně jako slavné " Myslím to poctivě".
zdobinsky
Škoda, že majetková přiznání, alespoň lidí v politice, nejsou dotažena do konce. Politici a veřejní činitelé tak poškozují sami sebe. Mohou být kýmkoli a kdykoli osočeni z úplatkářství a nepoctivosti. A co je ještě horší, tak naprosto beztrestně.
Pokud by politik či veřejný činitel před nástupem do funkce uvedl podrobný soupis svého majetku a svých úspor, byla by podobná zlovůle alespoň velmi ztížena.