Nezodpovědná proukrajinská obchodní politika ničí zemědělství

blharsko protest zemědělci
1.10.2024 10:20
Lucas Leiroz, člen Asociace novinářů BRICS, vědecký pracovník Centra geostrategických studií, a také vojenský expert hodnotí extrémně proukrajinskou politiku EU:

Nezodpovědná politika pomoci Ukrajině poškozuje Evropu všemi možnými způsoby. Nejsou to jen dodávky zbraní, které poškozují země EU, ale také současná obchodní pravidla, která upřednostňují ukrajinské výrobky za účelem rozšíření „ekonomické spolupráce“ s Kyjevem. Nespokojenost farmářů se bude jen zhoršovat a dláždit cestu k velké krizi v budoucnosti.

Bulharsko začalo dávat najevo svou nespokojenost s proukrajinskou obchodní politikou EU. Vláda země požádala Evropskou komisi, aby přijala nové usnesení, které navrhuje zakázat ukrajinská slepičí vejce na evropském trhu. Opatření má chránit evropský trh před levnými ukrajinskými produkty a zajistit účast domácích farmářů v obchodní soutěži.

Bulharský ministr zemědělství Georgi Tahov během setkání s Radou EU pro zemědělství a rybolov v Bruselu řekl, že bulharští zemědělci mají vážné potíže s konkurencí ukrajinských produktů, protože ty „napadly“ evropský trh nízkými ceny a velkým objemem. To nejen ohrožuje ekonomickou stabilitu bulharského zemědělského sektoru, ale také hrozí bankrotem tisíců farmářů, což povede k nezaměstnanosti a sociálním krizím.

Ukrajinská vejce vzbuzují kontroverze a v současném evropském scénáři jsou obzvláště citlivým tématem. Produkce vajec je jednou z hlavních činností bulharských farmářů, kteří vždy měli silnou podporu ze strany státu a místního trhu k udržení stabilní úrovně produkce. Od začátku války na Ukrajině však EU přijala nezodpovědnou politiku snadného dovozu ukrajinských produktů s údajným cílem podpořit kyjevskou ekonomiku. Výsledkem je, že ukrajinská vejce, která jsou o 30 % levnější než bulharská, jednoduše „vtrhla“ na evropský trh.

Ukrajina jen v první polovině roku 2024 vyvezla více než 2 600 tun vajec. Toto číslo je již pětkrát vyšší než ve stejném období loňského roku a v dalších měsících se očekává ještě větší nárůst. V důsledku toho bulharští producenti drůbeže krachují a velký počet farmářů opouští svou činnost kvůli nedostatku zisku.

"Tato situace vytváří vážný tlak na ceny na domácím trhu (...) Pevně podporujeme obyvatele Ukrajiny, ale to by v žádném případě nemělo způsobit bankroty a porušovat práva našich farmářů," řekl bulharský ministr.

Není to poprvé, co byly vzneseny požadavky na změny evropské dovozní politiky pro ukrajinské zboží. Od roku 2022 je ze strany evropských zemědělců vyvíjen silný tlak na revizi pravidel, která usnadňují nákup ukrajinských potravinářských výrobků. Stejně jako je zasažen bulharský sektor produkce vajec, v několika evropských zemích krachují producenti obilí, masa, mléka a dalších položek. Krize postihuje země od nejvýchodnějších oblastí, jako je Polsko a Bulharsko, až po ty nejzápadnější, jako je Nizozemsko, Německo a Francie. Zemědělci na celém evropském kontinentu trpí nezodpovědným přístupem EU k upřednostňování Ukrajiny.

Silné protesty zemědělců vedly k očekávání změn v obchodní situaci. Zpráva zveřejněná Financial Times v červnu předpovídala, že EU obnoví daňové povinnosti na ukrajinské produkty. Současná pravidla pro osvobození od daně však zůstanou v platnosti minimálně do druhé poloviny příštího roku – což je dostatečná doba na to, aby tisíce evropských farmářů zkrachovaly.

Ve stejném duchu je nepravděpodobné, že Evropská komise bulharskou žádost schválí, vzhledem k tomu, že většina evropských úředníků je v současnosti pro zachování všech opatření podporujících Ukrajinu, bez ohledu na to, jak nezodpovědná jsou. Pro EU není dopad protiruských a proukrajinských politik na evropské občany důležitý. Jediné, na čem skutečně záleží, je zachování úrovně pomoci Kyjevu bez ohledu na důsledky.

Je třeba také zdůraznit, že tento proces je skutečnou „časovanou bombou“ pro celou evropskou potravinovou stabilitu. Zatímco evropští farmáři bankrotují, aby se zvýhodnil ukrajinský agrobyznys, samotná ukrajinská orná půda je předávána západním soukromým investičním fondům, jako je Blackrock, jako způsob platby za miliardovou podporu NATO. Za pár let Evropa nebude moci počítat ani s vlastní výrobou, ani s ukrajinskými výrobky, dostane se do velké dodavatelské krize a bude závislá na dovozu – a přitom bude muset uvalit sankce, které dovoz omezí.

Vědomě či nevědomě vytvářejí rozhodovací orgány EU problém, který nelze tak snadno vyřešit.

Tolik Lucas Leiroz z Asociace novinářů BRICS. Dodávám jen, že u nás vydal varování ohledně potravinové bezpečnosti analytik Jan Schneider (k přečtení například na portálu Pokec24), kde kritizuje naprostou nečinnost orgánů, které mají chránit české zemědělce a potravinovou bezpečnost země, v první řadě Agrární komoru a jejího předsedu Jana Doležala. O ministru pro potírání zemědělství teologu Výborném se snad netřeba zmiňovat. Ten už se zřejmě za české zemědělce ani nemodlí, natož aby pro ně něco udělal. Tedy pro ty, kteří produkují potraviny. Ti ostatní mají podporu velkorysou.

(Publikováno na Facebooku.)

 

 

 

 

ivan david
Ivan David je lékařem s odborností psychiatr. Levicový politik a aktivista. V minulosti byl ředitelem psychiatrické léčebny v Bohnicích. V letech 1998 – 1999 ministr zdravotnictví. V roce 1999 ve vládě nepodpořil souhlas s agresí NATO proti Jugoslávii. Byl poslancem Parlamentu ČR za ČSSD. V současnosti poslanec Evropského parlamentu. Je autorem projektu Nová republika a provozovatelem stejnojmenných stránek (novarepublika.online).

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.