Nový slovenský kabinet na obzoru

obrazek
2.4.2012 14:39
Předseda nejsilnější slovenské politické strany, vítěz voleb Robert Fico představil v pátek složení nového kabinetu. Prezident Ivan Gašparovič skrze svého mluvčího tlumočil spokojenost s navrženým sborem a také to, že s ním Fico personální složení kabinetu několikrát konzultoval.

Kromě členů vítězné strany jsou v nové vládě zastoupeni také nestraníci. Politolog Grigorij Mesežnikov to vysvětluje tím, že strana v těchto rezortech zřejmě nemá dostatek odborných kapacit, nebo jsou tyto rezorty vnímány problematicky a stranické nominace by nepřinesli požadovaný efekt. Považuje rovněž za nereálné očekávat, že by nestraníci vyvíjeli nějakou samostatnou, vůči SMERu neloajální politiku. Situace ještě není jasná v rezortu hospodářství, původně navržený nestraník Ján Valko, by se měl podle aktuálních informací místo hlavy rezortu stát šéfem zpravodajské služby. Další nestraníci by měli zaujmout místa v čele ministerstev spravedlnosti – Tomáš Borec, zdravotnictví – Zuzana Zvolenská a zahraničních věcí – Miroslav Lajčák.

Klíčový rezort vnitra bude stejně jako v předchozím období levicové vlády zastávat Robert Kaliňák. Dalšími, již zkušenými ministry budou Dušan Jahňátek a Ján Počiatek. Prvně jmenovaný, dřívější ministr hospodářství, bude nyní vést rezort zemědělství. Exministr financí Počiatek zas přesedlá do rezortu dopravy. Marek Maďarič již křeslo ministra kultury zkusil, nyní se do něj opět vrací. Rezort financí bude spravovat jeho bývalý státní tajemník Peter Kažimír. Z postu tajemníka ministerstva výstavby do čela rezortu obrany putuje bratislavský krajský šéf SMERu Martin Glváč. Post ministra školství obsadí Dušan Čaplovič, bývalý místopředseda vlády pro menšiny a lidská práva. V této souvislosti ve slovenských médiích rezonuje zpráva, že premiér Fico uvažuje post místopředsedu vlády pro menšiny neobsadit a časem zrušit. Třináctým členem vlády, ministrem životního prostředí, byl navržen Peter Žiga, bývalý státní tajemník ministerstva vnitra.

graf-sme

Zdroj: SME.SK

Reakce čelných představitelů opozičních parlamentních stran jsou různorodé. KDH, Most Híd a SaS diplomaticky nechávají vládě 100 dnů „hájení“. Mluvčí KDH však ve stranickém prohlášení jedním dechem dodal, že v KDH vyjadřují pochybnosti o některých kandidátech. Rovněž SaS sice odmítají posuzovat personální složení kabinetu, vyjadřují však obavy, že vláda bude nekritickým příjemcem rozhodnutí Bruselu a rovněž podle nich nepřispěje k „očištění veřejného života“, zlepšení vymahatelnosti práva, zastavení zadlužování, respektování psaných i nepsaných pravidel demokratické správy.

Igor Matovič, předseda subjektu Obyčajný ľudia a nezávislé osobnosti vyslovil přání, aby nový kabinet odolal pokušení zneužít moc a vyjádřil předpoklad, že nová vláda sice bude lépe zvládat vnitřní neshody, zároveň však podle něj bude horší v boji proti korupci.

Asi nejmilitantnějším komentářem se prezentoval předseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Ľudovít Kaník, který vládu označil za „business vládu“ protože vícero důležitých a z hlediska rozpočtu „tučných“ rezortů je obsazeno lidmi, kteří jsou podle něj silně provázaný s podnikatelskými kruhy. Podle jeho slov: „Je to vláda, ktorá má vyvolávať ilúziu, že sa stará o občanov, ale najmä má plniť záujmy skupín, ktoré reprezentuje". Budoucího ministra práce Richtra z voleje označil za nekompetentního pro vedení úřadu, kterému sám před léty šéfoval. Kaník svým razantním atakem vlády už při jejím vzniku slibuje, že jednobarevná vláda bude pracovat pod podrobným mikroskopem frustrované pravicové opozice.

peter-kokavec
sociolog, analytik politické strany LEV 21
Klíčová slova: analýza, Slovensko

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.