Obama vs. Romney zatím natěsno

obrazek
12.6.2012 10:23
Půl roku před prezidentskými volbami se v USA rozbíhá masivní kampaň. Oba tábory inkasují od svých příznivců finanční podporu, která roste do stamilionů dolarů. Podle průzkumů veřejného mínění jsou šance obou kandidátů na prezidentský úřad vyrovnané.

O to bedlivěji sledují volební manažeři každý z mnoha aspektů kampaně. Klání o zisk rozhodující většiny hlasů tak slibuje dramatický děj a vrcholnou prohlídku politického marketingu. Jako účinný nástroj k agitaci a organizování kampaně se, mnohem frekventovaněji než v předchozích volbách, využívá sociální síť Twitter. Síť sdružuje sice jen cca 1/7 voličů, jedná se však většinou o veřejně a politicky angažované a organizačně zdatné lidi. Výhodou online komunikace je interaktivnost, možnost reagovat ad hoc na reakce voličů a aktuální žhavá témata.

Co se týče právě témat kampaně, je zřejmé, že se Obama bude snažit přesvědčit voliče, že kromě sociálních a bezpečnostních aspektů řízení země zvládá i ekonomický rozměr vládnutí. Právě na nedostatky ve zvládání ekonomické agendy v průběhu Obamova období totiž poukazuje kampaň konkurenta Romneyho.

Průzkum Fox News zjistil, že Američané, bez ohledu na politické preference, považují stávajícího prezidenta za výhledově úspěšnějšího ve zvládání oblastí týkajících se vzdělávání, odstraňování společenských rozdílů, rodinné politiky, ale také v zahraniční politice a boji s terorismem. Mírně převažují také ti, kteří si myslí, že Obama lépe vyřeší problémy a výzvy v systému amerického zdravotnictví.

Romney má, podle průzkumu Fox News, vyšší důvěru voličů zejména v krácení vládních výdajů. Častěji než Obamovi mu lidé věří také v oblasti tvorby pracovních míst, zlepšení ekonomiky a ve zvládnutí agendy týkající se daní.

Na přímou otázku, kdo z kandidátů lépe rozumí ekonomice, uvedli Američané v průzkumu CNN/ORC ve 45% případů prezidenta Obamu, stejné množství hlasů dostal také Romney.

CNN ve spolupráci s ORC zkoumala i to, co si američtí voliči myslí o osobnostních předpokladech kandidátů. Šest z deseti dotázaných souhlasí s tím, že Obama disponuje osobnostními a vůdčími schopnostmi hodnými prezidenta. V případě Romneyho si to aktuálně myslí 51% dotázaných.

V té nejdůležitější statistice, tedy v tom, kolik voličů by dalo svému favoritovi aktuálně svůj hlas, stojí již několik týdnů oba soupeři těsně bok po boku. Rozhodovat můžou maličkosti a kromě věcných témat a argumentů nezůstanou bokem ani osobní invektivy. Ostatně tuto munici již použil ve svém volebním spotu Obama, kde obvinil svého konkurenta z chamtivosti na případě jedné jeho investiční akce. Romney pohotově kontroval, že se tím prezident snaží zakrýt svou neschopnost efektivně řídit ekonomiku. Lze očekávat, že s přibývajícími týdny bude kampaň i rétorika kandidátů dále kulminovat. O vývoji za oceánem Vás budeme v této rubrice průběžně informovat.

peter-kokavec
sociolog, analytik politické strany LEV 21
Klíčová slova: analýza, USA, volby

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.