Obamův vyzyvatel na pravoboku

obrazek
11.4.2012 08:46
Právě probíhající republikánské primárky mají jasného favorita, je jím Mitt Romney, který dosud získal hlasy 661 z potřebného počtu 1144 delegátů. Druhý v pořadí Rick Santorum s výrazně nižším ziskem 285 hlasů se včera svého dalšího účinkování v kampani vzdal. Podle průzkumů by při střetu aktuální republikánské jedničky s prezidentem Obamou měl mírně navrch stávající prezident a to také proto, že si podle Američanů dokáže lépe poradit se zahraniční politikou či záležitostmi žen.

Systém primárních voleb má mezi republikány jejich sympatizanty z řad nezávislých většinovou podporu. Systém primárek jako nominačních voleb pro určení kandidáta schvaluje 53% z nich. Významná část republikánů a jejich příznivců by si však klidně nákladný volební maraton odpustila a určila kandidáta přímo na celonárodním sjezdu v srpnu 2012. To, co zatím v kampani republikánských kandidátů odznělo, mělo podle průzkumu NBC News/Wall Street Journal Poll negativní dopad na vnímání Republikánské strany až u 40% Američanů. Jen podle mínění 12% se kampaní image strany zlepšila a téměř polovina (47%) si myslí, že probíhající kampaň na image strany žádný dopad nemá.

Již v březnovém průzkumu ABC News a Washington Post bylo o budoucím prezidentském kandidátovi mezi republikány jasno. Před měsícem se až tři čtvrtiny dotázaných (74%) vyjádřily, že nominaci získá Mitt Romney. Druhý Rick Santorum živil naděje 11% republikánsky naladěných respondentů.

Pokud vezme v potaz šance Romneyho na prezidentský úřad, výzkumy na zástupcích všech amerických voličů, indikují, že stávající prezident má zatím navrch. Bezmála polovina Američanů se domnívá (49%), že právě Barack Obama, lépe než jeho konkurent, chápe jejich potřeby a problémy. Pro jeho protivníka se v tomto ohledu vyslovilo 37% dotázaných. Romney dle mínění obyvatel USA prosazuje spíše zájmy bohatých, kdežto Obama je advokátem střední a nižší třídy.

Aktuálně zveřejněný výzkum ABC News a Washington Post, který probíhal 5.- 8. dubna, přináší porovnání Obamu a Romneyho podle toho, kdo si dle mínění obyvatel lépe poradí s vybranými oblastmi veřejně-politického života.

Romney má navrch zejména ve zvládání deficitu federálního rozpočtu, tady mu věří 51%, kdežto Obamu ve zvládání tohoto problému favorizuje 38% Američanů. Preference Romneyho převažují také v zvládnutí ekonomiky (47% vs. 43%) a v prosazování energetické politiky (47% vs. 42%). Je zjevné, že právě na těchto tématech postaví Romney své tažení za prezidentským úřadem.

Obama a jeho aparát zas dle mínění veřejnosti svého konkurenta předčí zejména na poli zahraniční politiky, myslí si to 53% obyvatel USA. K Romneymu se v tomto ohledu přiklání 36%. Výrazná je Obamova převaha na poli prosazování záležitostí žen (53% vs. 34%). Stávajícímu prezidentovi věří více lidí i v otázce zdravotní politiky (48% vs. 38%) a v boji proti terorismu (47% vs. 40%). Obama má mírně navrch také v oblasti tvorby nových pracovních míst (46% vs. 43%) a podpoře malého podnikání (47% vs. 45%).

Kromě republikánských voličů, výzkumných agentur a vícero zámořských komentátorů s Romneym jako vhodným republikánským kandidátem počítá také George Bush st., který mu nedávno vyjádřil podporu. Po odstoupení Santoruma zůstávají ve hře dosud ziskem hlasů delegátů třetí Newt Gringrich a Ron Paul. Prvně jmenovaný má zatím podporu 136 delegátů ale současně také velké problémy s financováním své kampaně. V případě dalšího pokračování ji bude muset výrazně omezit, což jeho šance oslovit voliče významně snižuje.

Posledním ve hře je zatím se ziskem 51 hlasů Ron Paul, kterého některé názory jsou ale pro většinu republikánů příliš liberální. I když čerstvě odstoupivší Santorum zatím otevřeně nevyjádřil svou další podporu vítěznému Romneymu, je jen málo pravděpodobné, že by svým voličům doporučil podporu jiného kandidáta. I pokud tak učiní, bude pro zbývající republikánské kandidáty, jen na hranici možného zvrátit výsledek ve svůj prospěch. Silný kandidát Romney bude podle zákonů gravitace zřejmě přitahovat stále více a více republikánských voličů. Jeho vítězství v primárkách nyní čeká jen formální potvrzení.

peter-kokavec
sociolog, analytik politické strany LEV 21
Klíčová slova: analýza, USA

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.