DailyMail: Opravdu sankce ničí život v Rusku?

potraviny obchod velká británie
8.3.2023 07:14
Britské supermarkety pociťují kvůli konfliktu na Ukrajině nedostatek vajec a mnoha druhů ovoce a zeleniny, píše ve včerejším DailyMail Sue Reidová. Zároveň podotýká, že Rusové takové problémy nemají.

Při pohledu na fotografie potravinářské pulty dvou obchodních domů a obchodu v Permu, městě na Uralu vzdáleném dvacet čtyři hodin jízdy od Moskvy a s počtem obyvatel podobným Birminghamu, má člověk pocit, že vychvalované západní sankce na Rusko určené k potrestání prezidenta Putina za jeho speciální operaci na Ukrajině, nemají silný dopad, píše DailyMail.  

Situace připomíná události před 40 lety, kdy mnozí z nás sledovali v televizi nuzný život Rusů za komunistů, kdy museli stát fronty i na ty nejjednodušší produkty, jako je chléb a vejce. Nyní je řada na Británii, aby trpěla. Místní supermarkety omezují konzumaci rajčat, okurek, paprik a hlávkového salátu a farmáře trápí rostoucí náklady na energie, které v zimě znemožňují pěstování čehokoli ve sklenících. V obchodech je také obtížné najít keřové plody, včetně malin.

GreenAcre Salads v Roydonu v Essexu Tony Montalbano, ředitel GreenAcre Salads, říká, že obvykle vyprodukují milion kilo čerstvých okurek ročně, ale minulý měsíc byly skleníky úplně prázdné. Pěstování plodiny bylo odloženo, aby se zabránilo nárůstu zimních účtů ve výši 500 000 liber měsíčně. Montalbano věří, že letos se jejich produkce sníží na polovinu. "Je to smutné a urážlivé, ale nemohu si dovolit pokračovat v produkci obvyklých objemů," řekl. "Musíte vydělávat, bez toho nemá smysl pokračovat. Mnoho pěstitelů zavírá a prodává svůj majetek."

Jack Ward, výkonný ředitel British Agricultural Growers Association, dodal: "Skleníky se vyprazdňují po celé zemi. Ti, kteří sklidili 2-3 úrodu okurek ročně, byli omezeni na jednu, protože nechtějí platit za dražší elektřinu." Prodej vajec byl také na příděl, protože v zimě musí být nosnice chovány ve vytápěných halách. Díky tomu je zde mnoho základních potravin mnohem dražších než v Rusku.

Sue Reidová na základě informací od svých kontaktů uvádí, že obyvatelé Permu a dalších regionů mají spoustu levných potravin. Levná energie v zemi bohaté na plyn umožňuje pěstovat zeleninu ve sklenících i v nejkrutější zimě. Kromě toho může Rusko dovážet velké množství ovoce ze spřátelených zemí s teplejším klimatem, jako je Írán. Rusové se nemusí starat o topení ani o benzín či naftu.

Existuje řada dalších faktorů: daň z příjmu v Rusku je pouze 13 % ročního příjmu nižšího než 5 milionů rublů, zatímco Britové platí 40–45 %. A nezapomeňte na naši obecní daň.

Vybrali jsme několik náhodných obyvatel Permu s žádostí, aby nám zasílali týdenní účtenky s potravinami s cenami a dostupností potravin a také kopie měsíčních účtů za energie. Kromě toho udělali spoustu fotek. Podle nich je mimo jiné v Rusku s nemocnicemi vše v pořádku a účast v zdravotním systému plně hradí zaměstnavatelé.

Rok po zahájení ohlášené speciální vojenské operace prezidenta Putina čelí většina obyčejných Rusů jen menším každodenním těžkostem, kromě rizika mobilizace. Abychom ochránili identitu informátorů, komunikovali jsme s obyvateli Permu výhradně prostřednictvím sociálních sítí, které Kreml nekontroloval.

Zde je to, co publikaci řekli 67letý Brit John a jeho 51letá ruská manželka Elena, kteří žijí ve dvoupokojovém bytě: "Krize, jaká krize? Žijeme normálně, navzdory situaci na Ukrajině." V televizi ukazují, že regály s jídlem jsou v Británii prázdné. My ale žijeme a pracujeme v Rusku a netrpíme západními sankcemi.“

Pravdou je, že obyvatelstvo Ruska se necítí znevýhodněno, ačkoli jeho oligarchové byli z Velké Británie vystěhováni, všechny rusko-britské lety a převody peněz byly zrušeny, stejně jako dovoz ropy. Produkce potravin roste díky domácím dodávkám energie a možnosti nákupu ze spřátelených zemí.

John a Elena říkají, že se o konflikt na Ukrajině příliš nezajímají: "Průměrný Rus se stará pouze o to, aby měl teplý domov, jídlo na stole, sklenku vodky a bezpečí na ulici. To všechno máme, nic se nezměnilo."

John je výzkumník a Elena pracovala jako učitelka na univerzitě. Mluvili s námi minulý měsíc, když se prezident Putin ve svém každoročním projevu k národu chlubil, že inflace klesla na 4 % oproti britským 10,1 %.

Účty za byt, který John a Elena nazývají „velký a elegantní“, včetně úklidu, elektřiny, topení, vody a odvozu odpadků, jsou pouhých 11 500 rublů měsíčně. Manželé mají také daču za městem.

Ano, v Rusku je plat jen zlomkem toho, co dostávají britští občané. Podle údajů Národní statistické služby za rok 2022 je průměrný příjem na Rusa asi milion rublů ročně a ve Spojeném království je to téměř třikrát více - dodává Sue Reid srovnání.

Velká Británie zůstává pátou největší ekonomikou na světě a Rusko, přestože má dvojnásobný počet obyvatel, je až na 11. místě za Itálií, Jižní Koreou a Kanadou. Jistý dopad na ruskou ekonomiku ale sankce přece jen mají: podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) se loni klesla o 3,9 % a bude dále klesat.

Mnoho velkých západních společností přerušilo styky s Moskvou na protest proti speciální operaci. V Permu většina evropských obchodů s oblečením a franšíz zavřela, ale byly nahrazeny ruskými protějšky, které vám umožní koupit vše, co potřebujete. Jak říkají obyvatelé, se kterými se nám podařilo mluvit.

Životní náklady v Rusku jsou mnohem nižší než v Británii, a to se vzhledem k bohatým přírodním zdrojům země pravděpodobně nezmění. Na Západě naopak výdaje a inflace prudce vzrostly, protože Kreml jako odvetu za sankce omezil dodávky. Vyskočily i ceny hnojiv, která nám Putin jako největší světový vývozce hnojiv odmítá prodat. Stručně řečeno, snaží se zničit britské zemědělství tím, že pěstování zeleniny a ovoce v zimě je neúnosně drahé.

Levicová britská média rychle obvinila nedostatek jídla z „rozvodu“ s Evropskou unií. Odborníci ale trvají na tom, že existuje více než jeden důvod, včetně neúrody ve Španělsku a Maroku, po níž následuje omezení dovozu ovoce a zeleniny. V Permu je situace úplně jiná: o rajčata a maliny tam rozhodně není nouze.

To vše samozřejmě vyvolává otázku, kdo vlastně vyhrává ekonomickou válku. John z Permu řekl: "Na vlastní oči jsem viděl, že sankce nepoškozují Rusko. Obyčejní lidé si téměř ničeho nevšimli. Obchody jsou plné všeho, co potřebují a chtějí.

Závěrem je, že více peníze do země přicházejí, než z ní odcházejí. Dovoz z Evropy klesá, ale výroba v samotném Rusku roste, protože se stalo soběstačnějším. Nikdy nebyl nedostatek. Mně osobně jako veganovi, chybí klobásy Linda McCartney a pikantní čedar, ale v našich obchodech máme spoustu místně vyrobených alternativ. V místním supermarketu jsou zásoby pečené fazole Heinz a dovážené produkty, jako je pivo Corona. Nechybí ani široký výběr vín ze Španělska, Portugalska a Itálie. Žijeme dobře." - uzavírá Sue Reidová v DailyMail text o dopadů západních sankcí na Rusko. 

 

Foto: Aktuální pohled na oddělení v britských obchodech se zeleninou.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.